Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Karol Otwart - OP8K76
(nie)znany kompozytor
Właściciel: djdioda
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 74 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-04-2017
Data utworzenia: 05-12-2016
Data opublikowania: 08-04-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 10-04-2017
100x znaleziona
5x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
239 odwiedzających
69 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: tuchlin
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Otwart

Karol Remigiusz Eugeniusz Apoloniusz Otwart (1834-?) herbu Okrężnica, austriacki kompozytor urodzony w Heimdenkluckenbadenthal jako siódme z czterdzieściorga dzieci ubogich farmerów. Gdy miał 5 lat, rodzice zginęli w katastrofie lotniczej w Breidenstrausburgu. Od najmłodszych lat przejawiał ogromne zdolności muzyczne, już w wieku 5 miesięcy kwiląc zasłyszane w kościele fugi swojego największego wówczas idola, Jana Sebastiana Bacha. 

W wieku 8 miesięcy zaczął pobierać lekcje gry na fortepianie oraz kompozycji. Uczył się u takich znakomitości jak Beethoven, Bach, Mozart, Wagner czy Liszt. Sam mistrz Beethoven już po pierwszej lekcji miał wypowiedzieć słynne zdanie "Droga do kariery i sławy jest dla ciebie Otwarta". Otwart był multiinstrumentalistą, wkrótce grał nie tylko na fortepianie, ale również na skrzypcach, gitarze, waltorni, trójkącie oraz tamburynie. W wieku lat 10, po napisaniu pierwszego zbioru motetów, zaczął głuchnąć aby po roku zupełnie stracić słuch. Jego wujowie jednak nie poddali się i karami cielesnymi zmuszali go do dalszego rozwoju swoich ogromnych talentów, czym niewątpliwie przysłużyli się rozwojowi światowej muzyki romantycznej.

Otwart zasłynął głównie z komponowania licznych symfonii. W roku 1849 skomponował ich aż 468, dlatego też badacze jego twórczości nazywają ten rok "rokiem symfonii". Był również aktywnym animatorem kultury w Heimdenkluckenbadenthal, organizując wieczorki artystyczne zwane otwartiadami. Szybko stał się przez to ulubieńcem heimdenkluckenbadenthalskiej publiczności. Dzięki temu był też w stanie utrzymywać znajomości z takimi znakomitościami jak Iwan Groźny, Katarzyna Wielka, Fryderyk Chopin, Roman Dmowski czy Ludwik XVI.

Otwart nie stronił od kobiet. Związki były krókie i burzliwe, a jego 36 żon skutecznie domagało się alimentów za liczne potomstwo. Wkrótce Otwart wpadł w tarapaty finansowe, popadł w depresję i zaczął prowadzić hulaszczy tryb życia. Ostatnie lata to liczne kompozycje na zlecenie oraz rozpaczliwe próby ratowania wizerunku. Napisał 10 symfonii dla każdej ze swych wybranek, które jednak okazały się być nieczułe na jego starania. Być może to głuchota Otwarta, a być może ignorancja żon i kochanek. W każdym razie 31 lutego 1888 roku Karol Orwart ginie z rąk niezidentyfikowanej grupy 27 kobiet. Spoczywa w zbiorowej mogile w swym rodzinnym mieście Heimdenkluckenbadenthal gdzie do dziś jest ceniony za swój niewyobrażalny talent. Współcześnie najbardziej znane jest jego podejście do twórczości powszechnie używane we wszystkich dziedzinach sztuki zwane kompozycją Otwarta.

Więcej na temat bogatego życia i twórczości tego wielkiego kompozytora można przeczytać w monografii "Od Mozarta do Otwarta" Bogusława Kaczyńskiego.

 

 

 

Kesz powstał jako podziękowanie od djdiody i Verdanta za geościeżkę Posłuchaj "Wielkiej płyty" Mańka_GDA i rogatka. Bardzo dużo się dowiedzieliśmy dzięki tej ścieżce, a życiorysy kompozytorów bardzo nas zainspirowały. Zauważyliśmy że jeszcze jedna ulica w okolicy nie ma kompozytorskiego kesza, a zdecydowanie na niego zasługuje! ;)

 

Kesza szukaj w słupie, pod skrzynką.

Wpisy do logu: znaleziona 100x nieznaleziona 5x komentarz 0x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia