Skrzynka założona w ramach dolnośląskiego projektu:
Wylosowano:
Typ: multi
Rozmiar: mała
Temat: ludzie / świat
Ukrycie: maskowanie / kamuflaż
POMNIK
Budynek przy ulicy Aleksandra Zelwerowicza 19, gdzie znajdowała się siedziba organizacji "OLIMP", nie istnieje. Zniszczony został w czasie wojny. W miejscu tym powstał pomnik dla uczczenia pamięci Polaków, którzy oddali życie dla wielkiej sprawy. Kamień węgielny pod budowę pomnika położony został w roku 1989.
Jahnstrasse 19, Breslau 1935
Pomnik autorstwa Janusza Kucharskiego składa się z trzech granitowych obelisków. Na najwyższym, środkowym, widnieje tablica z godłem polskim i okolicznościowym napisem. Pozostałe ozdobione są znakiem Rodła i literą P, którą musieli nosić na ubraniach polscy robotnicy przymusowi.
Pomnik pomordowanych członków organizacji "OLIMP"
O GRUPIE OLIMP
Początki organizacji "OLIMP" sięgają roku 1940 (spotkania na poddaszu w domu braci Wyderkowskich), chodź oficjalnie funkcjonowała od roku 41. Siedziba organizacji znajdowała się na czwartym piętrze budynku przy Jahnstrasse 19 w Breslau (obecnie ul. Zelwerowicza, na rogu ul. Sokolniczej we Wrocławiu). Grupa „Olimp” powstała latem 1941 r. z inicjatywy Polaków wywiezionych do Wrocławia na roboty przymusowe z Wielkopolski i Śląska. Uczestniczyli w niej także członkowie miejscowej Polonii. W skład kierownictwa grupy wchodzili m.in. Alojzy Marszałek, Rafał Twardzik, Alfons Weber, Roman Wyderkowski i Stanisław Grzesiewski.
Dlaczego Olimp???
Mieszkanie wynajęte Polakom mieściło się na czwartym piętrze, wejście było więc męczące. Kiedyś ktoś powiedział: Wysoko tu do Was jak na Olimp! Nazwa ta spodobała się i przyjęła. Odtąd mawiano: Idziemy na Olimp! Spotykamy się na Olimpie! Było to wygodne, gdyż umożliwiało unikania używania nazwisk i adresu.
CELE GRUPY
Ludzie związani z adresem Jahnstr. 19 założyli tajną organizację, której celem było sabotowanie działań niemieckich na wszelakie sposoby, wspieranie polskich rodzin w potrzebie, a także zbieranie informacji przydatnych aliantom, pomaganie Polakom potrzebującym wsparcia w załatwianiu papierów uwierzytelniających pobyt, załatwianiu pracy, w załatwianiu dachu nad głową i nakarmieniu.
GESTAPO.....
Grupa została rozbita 5 czerwca 1942 r. przez gestapo. Aresztowano ponad 50 osób. W ręce tajnej policji niemieckiej wpadły niezwykle ważne dokumenty. U Twardzika znaleźli wojskowe plany i materiały dotyczące produkcji wrocławskich zakładów zbrojeniowych, u innych plany lotnisk, materiały konspiracyjne, obcą walutę, prasę podziemną.
Aresztowanych mężczyzn zamykano w więzieniu policyjnym przy ulicy Łąkowej, kobiety przewożono do więzienia śledczego przy ulicy Świebodzkiej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni torturowani byli w takcie śledztwa nieludzkimi metodami. Alojzy Marszałek został skatowany do utraty zmysłów. Po śledztwie, które trwało pół roku, do obozu koncentracyjnego w Gross Rosen wysłano z wyrokami śmierci około 20 "Olimpijczyków", prawie 40 osadzono w Auschwitz-Birkenau, a 10 w Mauthausen, znaleźli się także w Oświęcimiu.
Podziękowania dla reddoxa za pomoc przy zakładaniu i wsparcie psychiczne przy moich nerwach :D
KESZ:
1. Udaj się na kordy i w promieniu 10 metrów od pomnika znajdź miejsce, w którym członkowie grupy schowali narzędzie potrzebne do odnalezienia tajnego schowka.
2. Weź narzędzie i udaj się na współrzędne by odczytać tajny kod. Uważaj na gestapo po drugiej stronie ulicy, tam mieści się najdroższy hotel we Wrocławiu ;)
3. Odłóż narzędzie!!!!
4. Znajdź kryjówkę członków grupy i otwórz tajemniczy schowek. INSTRUKCJĘ masz na szczelnym pojemniku! To może nie być "szybka skrzynka", uzbrój się w cierpliwość i NIE używaj siły.