Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[LUZ] Olimp - OP8K2C Cache van de week
Pamiątkowa skrytka po dzielnych Polakach
Eigenaar: Lumen
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 116 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:20 h    Lengte: 0.50 km
Geplaatst op: 27-11-2016
Gemaakt op: 20-11-2016
Gepubliceerd op: 27-11-2016
Laatste verandering: 20-08-2021
70x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
297 x Bekeken
59 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
55 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: [ocenzurowano_1], AER, alaudanus, AldonaH, bamba, Barciej33, Bartek111, blandimentum, coosiek, djdioda, Don Vito, Esi4, gura, Harry_Hole, Iksnigo, j_janus, Janoooo, Kanguros, Kristofff1, krogulec, Lady__di, lupi, ŁOKCIE, Maleska, Meksha, Miki., mimex, mixen6, Mycha, Nannette, niemen, Opona Tramwajowa, p_nowik, Phoebe, plus_Amelka, Pozieduwac, Pyśka, RafMar78, reddox, rubin, sebastianj, Serengeti, Sir_Jack, slawekragnar, snieeegu, Tris, uhuhu, unkas, veg1, Verdant, Wesker, wipi2, xlud, xytras, Ziarno
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Bike  Take special equipment  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Logo LUZ

Skrzynka założona w ramach dolnośląskiego projektu:

Losuj Ukrywaj Znajduj [LUZ]

 

          Wylosowano:

          Typ:  multi

          Rozmiar: mała

          Temat: ludzie / świat

          Ukrycie: maskowanie / kamuflaż

 


 

POMNIK

Budynek przy ulicy Aleksandra Zelwerowicza 19, gdzie znajdowała się siedziba organizacji "OLIMP", nie istnieje. Zniszczony został w czasie wojny. W miejscu tym powstał pomnik dla uczczenia pamięci Polaków, którzy oddali życie dla wielkiej sprawy. Kamień węgielny pod budowę pomnika położony został w roku 1989.

Budynek

 

Jahnstrasse 19, Breslau 1935

Pomnik autorstwa Janusza Kucharskiego składa się z trzech granitowych obelisków. Na najwyższym, środkowym, widnieje tablica z godłem polskim i okolicznościowym napisem. Pozostałe ozdobione są znakiem Rodła i literą P, którą musieli nosić na ubraniach polscy robotnicy przymusowi.

Pomnik

Pomnik pomordowanych członków organizacji "OLIMP"

 

O GRUPIE OLIMP

Początki organizacji "OLIMP" sięgają roku 1940 (spotkania na poddaszu w domu braci Wyderkowskich), chodź oficjalnie funkcjonowała od roku 41. Siedziba organizacji znajdowała się na czwartym piętrze budynku przy Jahnstrasse 19 w Breslau (obecnie ul. Zelwerowicza, na rogu ul. Sokolniczej we Wrocławiu). Grupa „Olimp” powstała latem 1941 r. z inicjatywy Polaków wywiezionych do Wrocławia na roboty przymusowe z Wielkopolski i Śląska. Uczestniczyli w niej także członkowie miejscowej Polonii. W skład kierownictwa grupy wchodzili m.in. Alojzy Marszałek, Rafał Twardzik, Alfons Weber, Roman Wyderkowski i Stanisław Grzesiewski.

Dlaczego Olimp???

Mieszkanie wynajęte Polakom mieściło się na czwartym piętrze, wejście było więc męczące. Kiedyś ktoś powiedział: Wysoko tu do Was jak na Olimp! Nazwa ta spodobała się i przyjęła. Odtąd mawiano: Idziemy na Olimp! Spotykamy się na Olimpie! Było to wygodne, gdyż umożliwiało unikania używania nazwisk i adresu.

CELE GRUPY

Ludzie związani z adresem Jahnstr. 19 założyli tajną organizację, której celem było sabotowanie działań niemieckich na wszelakie sposoby, wspieranie polskich rodzin w potrzebie, a także zbieranie informacji przydatnych aliantom, pomaganie Polakom potrzebującym wsparcia w załatwianiu papierów uwierzytelniających pobyt, załatwianiu pracy, w załatwianiu dachu nad głową i nakarmieniu.

GESTAPO.....

Grupa została rozbita 5 czerwca 1942 r. przez gestapo. Aresztowano ponad 50 osób. W ręce tajnej policji niemieckiej wpadły niezwykle ważne dokumenty. U Twardzika znaleźli wojskowe plany i materiały dotyczące produkcji wrocławskich zakładów zbrojeniowych, u innych plany lotnisk, materiały konspiracyjne, obcą walutę, prasę podziemną.

Aresztowanych mężczyzn zamykano w więzieniu policyjnym przy ulicy Łąkowej, kobiety przewożono do więzienia śledczego przy ulicy Świebodzkiej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni torturowani byli w takcie śledztwa nieludzkimi metodami. Alojzy Marszałek został skatowany do utraty zmysłów. Po śledztwie, które trwało pół roku, do obozu koncentracyjnego w Gross Rosen wysłano z wyrokami śmierci około 20 "Olimpijczyków", prawie 40 osadzono w Auschwitz-Birkenau, a 10 w Mauthausen, znaleźli się także w Oświęcimiu.

 


 Podziękowania dla reddoxa za pomoc przy zakładaniu i wsparcie psychiczne przy moich nerwach :D

KESZ:

1. Udaj się na kordy i w promieniu 10 metrów od pomnika znajdź miejsce, w którym członkowie grupy schowali narzędzie potrzebne do odnalezienia tajnego schowka.

Pierwszy etap

2. Weź narzędzie i udaj się na współrzędne by odczytać tajny kod. Uważaj na gestapo po drugiej stronie ulicy, tam mieści się najdroższy hotel we Wrocławiu ;)

3. Odłóż narzędzie!!!!

4. Znajdź kryjówkę członków grupy i otwórz tajemniczy schowek. INSTRUKCJĘ masz na szczelnym pojemniku! To może nie być "szybka skrzynka", uzbrój się w cierpliwość i NIE używaj siły.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Pierwszy etap