Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Augustianie - OP8JA4
Parafia rzymskokatolicka pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Klasztoru Augustianów
Eigenaar: krystynaaa
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 205 meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 17-09-2016
Gemaakt op: 17-09-2016
Gepubliceerd op: 17-09-2016
Laatste verandering: 14-03-2018
65x Gevonden
2x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
117 x Bekeken
42 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Historia kościoła nie należy do najłatwiejszych stąd zachęcam do zapoznania się z nią.

Zmieniony opis pochodzi z poniższej strony i to tutaj można znaleźć sporo szczegółów: http://www.krakow4u.pl/kosciol-sw--Katarzyny-Aleksandryjskiej-i-sw--Malgorzaty-2.html


Historia wystawiła kościół św. Katarzyny na ciężkie próby. Już podczas budowy kościoła wybuchł pożar, który opóźnił konsekrację prezbiterium i krużganków, która miała miejsce w 1378 roku. W roku 1443 na skutek... trzęsienia ziemi runęło sklepienie w prezbiterium. Kościół ucierpiał także w trakcie wylewu Wisły w roku 1534, a także w czasie nawiedzających go pożarów w latach: 1556, 1604, 1638. Pożar z roku 1556 spustoszył wnętrze, przyczynił się do zawalenia sklepienia w apsydzie, które spadając zniszczyło gotycki, szafowy ołtarz główny. W latach 1561-1562 dokonano renowacji świątyni, w trakcie tych pracy śmierć poniósł jeden z mistrzów murarskich pracujących przy odbudowie - Tomasz de Robore.

W roku 1631 odrestaurowano świątynię po raz kolejny, a także podwyższono o jedno piętro budynki klasztoru. Niestety okres bez większych kataklizmów trwał krótko - w okresie potopu szwedzkiego, kościół i zabudowania klasztorne, Szwedzi zamienili na szpital wojskowy, skład amunicji i stajnię.

Kolejne ciężkie czasy były następstwem drugiego trzęsienia ziemi, które na przestrzeni wieków dotknęło ten kościół. Wstrząsy sejsmiczne z 1786 roku uszkodziły sklepienia, a w dziesięć lat po tych wydarzeniach, ze względów bezpieczeństwa, okupacyjne władze austriackie rozkazały zamknąć kościół dla wiernych. W 1802 roku Austriacy zamienili świątynię na magazyn wojskowy, przy okazji dokonując dalszej dewastacji budowli.

Mimo tego, że w 1814 roku augustianie odzyskali kościół, pozostawał on nieużytkowany ze względu na swój fatalny stan. W rezultacie w 1827 Senat Wolnego Miasta Krakowa wydał decyzję o całkowitym zburzeniu kościoła i klasztoru augustianów (zakonnicy mieli przenieść się do kościoła św. Marka na ulicy Sławkowskiej). Ostatecznie dzięki staraniom bpa Karola Skórkowskiego i Kaspra Wielogłowskiego, zdecydowano się na jego kosztowną restaurację.