OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zamek Kiszewski - OP8J1G
Ruiny gotyckiego zamku krzyżackiego
Właściciel: JoannaLadyMoon
Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 116 m n.p.m.
location Województwo: Polska > pomorskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Tymczasowo niedostępna
hidden Data ukrycia: 27-08-2016
creation-date Data utworzenia: 30-08-2016
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 12-06-2017
znaleziona 19x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
visits 44 odwiedzających
votes 15 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
rekomendowana 1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Charon7
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Krzyżacki zamek, zbudowany na miejscu wcześniejszego grodu, pierwotnie posiadał 4 okazałe baszty połączone murem o wysokości ok. 10 metrów. Do dzisiaj dotrwały dwie wieże, w tym najciekawsza - z główną bramą wjazdową. Innym budynkiem, zwracającym dzisiaj uwagę, jest zabytkowy, ponad 100 letni dwór zbudowany na fundamentach zniszczonego zamku. 

 

 

W 1316 roku zamek został oddany zakonowi krzyżackiemu, w zamian za dożywotnią rentę. Niedługo po nabyciu tych ziem Krzyżacy wznieśli tam silny murowany zamek obronny. Miał on zabezpieczać tę część zagarniętego Pomorza od ewentualnej napaści ze strony Polaków. Warownia składała się z dwóch członów Zamku Głównego, który stał po południowo - wschodniej stronie całego założenia obronnego oraz z Przedzamcza, zachowanego częściowo do dzisiaj. Całość stanęła na dwu niewysokich płaszczyznach pośród obniżenia terenu zalanego wodami Wierzycy.

 

 

    

Dojście do zamku znajdowało się najprawdopodobniej od południowego zachodu i prowadziło przez zwodzone mosty. Przedzamcze składa się z trzech baszt narożnych oraz trzech ciągów łączących je murów obronnych i bramy wjazdowej. Najlepiej zachowała się baszta przybramna - trzykondygnacyjna z zasklepionymi pomieszczeniami dolnej i średniej kondygnacji. Izdebka na najwyższym piętrzę łączy się z obszernym pomieszczeniem, zbudowanym na początkach XVII w. nad gotycką bramą wjazdową.

 

 

Jest to najstarszy i najcenniejszy zabytek średniowiecza i jest jednym z nielicznie zachowanych pozostałości po średnich zamkach krzyżackich na Pojezierzu Kaszubskim, wznoszonych na miejscach dawnych grodów książęcych, z którymi wiążą się liczne legendy.

 

 

 

Zamek obecnie znajduje się w prywatnych rękach.

Przy bramie wejściowej znajduje się dzwonek z informacją o możliwości zwiedzania zamku. Pomimo kilku wykonanych prób nikt jednak nie przyszedł nam otworzyć, powodem mogła być zapewne nasza dość późna pora wizyty. Niemniej, warto spróbować zadzwonić, ale będąc w okolicy o rozsądnej porze lub zadzwonić odpowiednio wcześniej na podany niżej numer telefonu. 

Info jakie znalazłam w necie:

Zamek Kiszewski można zwiedzać, ale najlepiej po telefonicznym uzgodnieniu z właścicielem, panem Tudajem - szczególnie w przypadku grup i wycieczek. Prosimy tutaj o wyrozumiałość - gospodarze mają swoje codzienne zajęcia. Niemniej, w miarę możliwości czasowych, chętnie pokażą np. najcenniejsze fragmenty Zamku - m.in gwiaździste sklepienie w baszcie bramnej.

Zamek Kiszewski - telefon kontaktowy - 58 687 68 87

 

 

Do zamku tego mam sentyment z młodości.  Jako ciekawostkę dodam, iż w 1998 roku miałam przyjemność nocować w wieży południowo - zachodniej, która wówczas była nieco bardziej dostępna niż obecnie.

 

O keszu:  zwykły, szybki i - póki co - bez fajerwerków, gdyż fajerwerki dorobię później. 

 

POWODZENIA!

 

travelbug Geokrety

geokret  SILNIK 1 II - Całkowity dystans: 10431 km

Obrazki/zdjęcia
Gdzieś tu...