Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół w Czerwińsku - OP8HZX
Owner: Psikiszek
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 90 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 25-08-2016
Date created: 27-08-2016
Date published: 27-08-2016
Last modification: 15-08-2018
26x Found
6x Not found
4 notes
watchers 1 watchers
112 visitors
17 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: damian211289
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

  Zdobywając część ścieżki "Nieśmiertelni 39", a dokładnie skrzynki położone wokół Puszczy Kampinoskiej, nie mogłem odpuścić sobie przyjemności odbicia trochę w bok, a w zasadzie na drugą stronę Wisły. Celem stał się kościół w Czerwińsku. Zdziwiło mnie, że ta świątynia z XIIw., która zachowała elementy romańskie nie ma swojej skrzynki. To znaczy były, ale są zarchiwizowane. Czas naprawić to niedopatrzenie.

  O kościele p.w. Zwiastowania NMP bez problemu znajdziecie informacje w internecie. Myślę że jednak warto i tutaj przytoczyć najważniejsze fakty. I tak jak wspomniałem pochodzi z XIIw. i jest jednym z nielicznych przykładów sztuki romańskiej w Polsce. Oczywiście był potem przebudowywany, dodawano nowe wyposażenie, ale zachowała się część elementów z najstarszej epoki architektonicznej w Polsce. Kościół zbudowany został z ciosów granitowych. Od zachodu kościół został zwieńczony dwoma wieżami. Już w epoce gotyku zaszły pierwsze poważne zmiany. Dobudowano zakrystię, trochę później kruchtę. Nie wchodząc w szczegóły, tu zamurowano, tam wyburzono i wnętrze się powiększyło. Przepraszam, ale sam musiałem siedzieć ze słownikiem architektury by połapać się w zmianach, więc nie będę zanudzał szczegółami.

  Kolejne duże zmiany to epoka baroku. Kolumny i filaru obudowano cegłą i otynkowano. Dobudowano chór i wzniesiono nową kruchtę. Powiększono okna, zaś nawy otrzymały nowe sklepienie kolebkowe z lunetami. Z pewnością mocno rozjaśniło to wnętrze. Od strony zachodniej dobudowano skarpy, czyli rodzaj filara który równoważy siły rozporowe.

  Moim zdaniem najcenniejszymi zabytkami są pozostałości romańskie, więc kilka słów o nich. Portal, który znajduje się w kruchcie. Został mocno zniszczony w czasie budowy chóru, a zrekonstruowany z ocalałych elementów został na początku XXw. Na głowicach kolumn przedstawiono walkę herosa ze smokiem oraz symbole żywiołu ognia i wody. Trzy archiwolty (tak w skrócie to te łuki nad drzwiami) są oryginalne, a jedna zrekonstruowana. Niestety nie zachował się tympanon i figurki apostołów w nadprożu. W portaliku bocznym zachowały się drzwi z czasów romańskich z kołatką. Tą ostatnią niestety tuż przed wojną ukradł niemiecki uczony.

  Drugim zachowanym elementem są fragmenty fresków. Jeden przedstawiał sąd ostateczny. Przez lata był ukryty ponad barokowym sklepieniem i odkryty w latach 50 XXw. Przeniesiono go do południowej kaplicy, gdzie można oglądać go do dziś. Drugi fresk na ścianie wschodniej to scenki ze Starego i Nowego Testamentu.

Źródło: Wikipedia

 

Skrzynka reaktywowana w nowym miejscu. Teraz to mikrus w słupie.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 26x Not found 6x Note 4x All entries