OC logo
Użytkownik / e-mail:   Hasło:   
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Skrzynka nietypowa
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kaszubskie drogowskazy LXVIII - Przyjaźń - Piaski - OP8HQS
Właściciel: Coco Team
Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 192 m n.p.m.
location Województwo: Polska > pomorskie
type Typ skrzynki: Skrzynka nietypowa
size Wielkość: Normalna
status Status: Gotowa do szukania
hidden Data ukrycia: 13-08-2016
creation-date Data utworzenia: 14-08-2016
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 07-08-2017
znaleziona 25x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 13 odwiedzających
votes 23 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Taką formę - ładnych, ciosanych kamiennych słupków o przekroju kwadratu lub trójkąta, pomalowanych na biało z czarnymi strzałkami i nazwami - leśne i polne drogowskazy przyjęły się chyba tylko na Kaszubach. Kto się włóczył po naszym regionie z kiepską mapą albo i bez niej - potrafi je docenić. Czasami można się na nie natknąć w miejscach zupełnie niespodziewanych. Niektóre są zniszczone, ale większość jest pięknie zadbana.

………………………………………………………………………………………………………………………

Podczas wakacyjnych podróży natknęłam się na miejscowość, w okolicy której takich kamieni jest kilka. To Skrzeszewo – wieś położona w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo. Większość z nich kilka lat temu została ponownie odmalowana i wyeksponowana w terenie. Teraz, w zależności od położenia, informują o kierunku podróży samodzielnie lub obok współczesnych drogowskazów. Wszystko to dzięki zaangażowaniu  członków Towarzystwa Poszukiwań Historycznych, którzy dostrzegli unikatowość tych kamieni i doprowadzili do ich odnowienia oraz wpisania do rejestru zabytków.

Zapraszam na wędrówkę lub rowerową przejażdżkę po okolicy Skrzeszewa.

Drogowskaz LXVIII – na trasie: Przyjaźń - Piaski. Jest to kamień o przekroju kwadratu stojący na leśnym skrzyżowaniu. Informuje, że z tego miejsca drogi prowadzą w czterech kierunkach czyli do Przyjaźni, Piasków, Glincza i Skrzeszewa.

Koordynaty wskazują kamienny drogowskaz. Skrytka umieszczona jest przy karczu, kilka-kilkanaście metrów od obiektu, po lewej stronie ul. Perłowej. Na jej wyposażeniu jest logbook, ołówek, certyfikat dla pierwszego znalazcy, geokret oraz kilka fantów dla znalazców. Po odnalezieniu proszę ją odłożyć w to samo miejsce i bardzo dokładnie zamaskować miejsce ukrycia.

...........................................................................................................................

Ta skrytka, poza przynależnością do geościeżki "Kamienne drogowskazy", jest również elementem cyklu "Kaszubskie drogowskazy" tworzonego od lat przez "Wanogę". Jego skrzynką finałową jest skrzynka "Kaszubskie drogowskazy - katalog zabytków (azymutówka)" - zapraszam do jej zdobywania. Pojemnik skrzynki jest zaopatrzony w hasło do cyklu (zapisany na wewnętrznej stronie pokrywy lub wnętrza skrzyneczki) - proszę je zapisać.

Pozostałe skrytki cyklu >

 

 Prośba autora tej skrzynki do jej zdobywcy:

  • - uszanuj jej zawartość i pomyśl o gościach, którzy tu będą po Tobie
  • - nie zostawiaj w niej nic takiego, czego nie chciałbyś znaleźć w swojej skrzynce
  • - pomóż zachować czystość w jej otoczeniu, jeśli znajdziesz jakieś śmieci – zabierz je ze sobą
Obrazki/zdjęcia
LXVIII