Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Skansen i cerkiew w Holi - OP8H7H
Właściciel: janmku
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 172 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-07-2016
Data utworzenia: 09-07-2016
Data opublikowania: 09-07-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 17-07-2016
30x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
86 odwiedzających
20 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen, Inikara, IrminaF, keram58, Minior&son, Piżmak, Qbsoon, starletka, tsalarioth, ziellona
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skansen w Holi

Skansen w Holi istnieje od 1985 roku. Pieczę nad nim sprawują Alina i Tadeusz Karabowiczowie, pomysłodawcy i założyciele, a także Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi. Skansen jest prowadzony społecznie.

Pełna nazwa muzeum i opiekującego się nim Towarzystwa zdradza wyjątkowość tego miejsca i koncepcji, jaka towarzyszyła jego powstaniu. Zgodnie z nią, obiekt ma eksponować elementy kultury materialnej właściwe regionowi, który podlegał różnym wpływom. Z jednej strony oddziaływały tradycje właściwe Ziemi Chełmskiej, z drugiej zaś te charakterystyczne dla Podlasia. Nie można przy tym zapominać o roli nieopodal znajdującej się granicy polsko-ukraińskiej – jej obecność bez wątpienia przyczynia się do jeszcze większego urozmaicenia regionu.

Spośród obiektów centralne miejsce zajmuje chałupa przeniesiona z miejscowości Wyryki. Wnętrze starej chaty wygląda jak dawniej.(…)

Pierwszym obiektem, który przywieziono i postawiono w skansenie jest wiatrak-koźlak z początku XX w. ze wsi Wołoskowola w powiecie parczewskim

W skład skansenu wchodzą również inne drewniane zabudowania mieszkalne oraz gospodarskie takie jak stodoła i kuźnia a także kapliczka i krzyże przydrożne, ule-kłody, garncarski piec, studnia z żurawiem, w ukraińskiej gwarze nazywana zwodorom. Liczba obiektów jest niewielka, jednak zwiedzający nie powinien odczuwać niedosytu. Budynki są bowiem bogato wyposażone.(…)

Cerkiew w Holi

Cerkiew św. Antoniego Pieczerskiego w Holi – prawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie, w dekanacie Chełm diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. 

Prawosławna parafia w Holi była wzmiankowana w 1588. W pierwszych latach po zawarciu unii brzeskiej przyjęła jej postanowienia. Nowa cerkiew wzniesiona w 1610 była już zatem świątynią unicką. Budowla ta przetrwała do 1700, gdy została zniszczona w pożarze. Dwa lata później na jej miejscu wzniesiono kolejną cerkiew, która istniała do 1846, kiedy to ponownie zastąpiono ją nową świątynią. Ostatnia gruntowna przebudowa obiektu miała miejsce po 1875, gdy parafia holeńska, wskutek likwidacji unickiej diecezji chełmskiej, przeszła do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Hola należała do tych miejscowości, w których mimo represji przetrwały nielegalne wspólnoty unickie.

W 1915 prawosławna ludność Holi udała się na nabożeństwo. Po jej powrocie cerkiew nie została otwarta ponownie, lecz od 1924 do 1939 funkcjonowała jako neounicka.

Cerkiew wróciła do wyznania prawosławnego w czasie II wojny światowej, lecz w 1947 została ponownie zamknięta i przez sześć kolejnych lat była otwierania jedynie w czasie świąt wielkanocnych. Przywrócona do użytku liturgicznego w 1953.

 

Cmentarz prawosławny w Holi – nekropolia prawosławna, założona jako unicka.

Cmentarz położony jest w niewielkiej odległości od cerkwi w Holi. Został założony na przełomie XVIII i XIX w. na potrzeby miejscowej parafii unickiej; cmentarzem prawosławnym stał się po likwidacji unickiej diecezji chełmskiej. W okresie międzywojennym należał do Kościoła neounickiego.

Na terenie nekropolii przetrwała cmentarna kaplica Opieki Matki Bożej z 1846, kilka drewnianych krzyży nagrobnych oraz znaczna liczba nagrobków z II poł. XIX w. i z I poł. wieku XX.

 

Jarmarki "Holeńskie"

Od 1996 r. w ostatnią niedzielę lipca  niewielka wieś Hola  zamienia się na jeden dzień w „jarmarczne miasteczko”, dzięki odbywającej się tu co roku imprezie o nazwie „Jarmark Holeński”, która nieodłącznie związana jest ze świętem prawosławnym, odpustem ku czci św. Antoniego Peczerskiego.

Jarmark Holeński - Hola 2016" - odbędzie się w niedzielę 24 lipca 2016 roku. 

(…)

Powyższe opisy i zdjęcia pochodzą ze strony www.skansen.info.pl gdzie można znaleźć więcej ciekawych informacji i zdjęć.

 

Skrzynka założona bardzo spontanicznie podczas wakacyjnego pobytu w tych rejonach. Trafiliśmy tutaj zupełnie przypadkowo i nie mogliśmy się nadziwić, że jeszcze nie ma tutaj kesza, który nakierowywałby na tą lokalizację. Może nie jest to jakiś ogromny obiekt, ale założyciele dbają o to miejsce i starają się, aby było coraz bardziej atrakcyjne dla odwiedzających. Widać, że Państwo Alina i Tadeusz Karabowiczowie są bardzo związani z Holą i oddali jej całe swoje serce.

Każdy zwiedzający ma możliwość wsparcia tej inicjatywy poprzez wykupienie cegiełki-biletu wstępu. Naprawdę warto 

Dzięki spotkaniu z Panem Tadeuszem i Jego pasji, ta wizyta pozostanie na długo w naszej pamięci i pewnie kiedyś jeszcze wrócimy do Holi.

Kesz

Pojemnik kanapkowy "klipsowy" . W środku kilka drobiazgów na wymianę oraz logbook, ołówek i temperówka. Są także malutkie certyfikaty dla pierwszych znalazców  Współrzędne wzięte z mapy i mogą być niedokładne ale spojler i wskazówka wyjaśnią wszystko.

Na inauguracji skrzynki w pobliżu (przy cerkwi) został umieszczony tematyczny kesz mobilny Skansenowo-Odjazdowo - OP7BFB 

Skrzynka założona wspólnie z MWP i KUNA - to nasza pierwsza skrzynka i do tego założona pod wpływem nagłego impulsu Prosimy o wyrozumiałość i życzliwe uwagi .

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wejście do skansenu w Holi
Chałupa w skansenie.
Wiatrak w skansenie
Cerkiew w Holi
Cmentarz w Holi
Kapliczka przed skansenem w Holi.
Miejsce ukrycia
Miejsce ukrycia z bliska