Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Szlak kajakowy na rzece Trzebośnica. Etap I - OP8GYE
Skrzynka na szlaku kajakowym na rzece Trzebośnica w ramach projektu "Ekomuzeum atrakcją turystyczną regionu"
Owner: BSearcher
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 175 m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 29-06-2016
Date created: 25-06-2016
Date published: 25-06-2016
Last modification: 11-07-2016
7x Found
1x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
39 visitors
4 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Qsiaki
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Bike  Take special equipment 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

"Ekomuzeum atrakcją turystyczną regionu. Ekomuzeum w widłach Wisły i Sanu"

 

W ramach tego projektu prezentowane są wyjątkowe i atrakcyjne: przestrzenie, szlaki, obiekty, miejsca, zasoby przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz działalność lokalnych społeczności z północnej części województwa Podkarpackiego. Dzięki zaangażowaniu się trzech Lokalnych Grup Działania: Lasowiackiej Grupy Działania, Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej" oraz Lokalnej Grupy Działania "Region Sanu i Trzebośnicy", działaniu organizacji pozarządowych i samorządów lokalnych, a przede wszystkim mieszkańców tego obszaru, powstało Ekomuzeum, projekt obejmował stworzenie Szlaku Kajakowy na Rzece Trzebośnica oraz innych atrakcji. Więcej informacji o projekcie: http://ekomuzeum.com/

 

SZLAK KAJAKOWY NA RZECE TRZEBOŚNICA

Trzebośnica - rzeka w województwie Podkarpackim, lewy dopływ Sanu o długości wynoszącej 35,5 km, powierzchni dorzecza 262km2. Jej źródła znajdują się w okolicy miejscowości Medynia Głogowska. Rzeka przepływa przez trzy duże mezoregiony fizycznogeograficzne: Płaskowyż Kolbuszowski, Równinę Tarnobrzeską oraz Dolinę Dolnego Sanu. Największe dopływy Trzebośnicy to: Nienadówka, Olechowiec, Turka, Tarlaka, Żyłka i Rokita. Rzeka przepływa przez następujące miejscowości: Trzeboś, Kąty Trzebuskie, Ruda Łańcucka, Łoiny, Wola Zarczycka, Hucisko, Jelna-Judaszówka, Nowa Sarzyna i Sarzyna.

 

CHARAKTERYSTYKA SPŁYWU

Etap I: Hucisko-Janda(Tama na Trzebośnicy). Dystans ok 8km, czas: 3 godziny

Spływ Trzebośnicą proponujemy rozpocząć tuż przy moście w miejscowości Hucisko(N 50* 16.877' E 22* 17.421'). Po lewej stronie brzegu, tuż za mostem na łąkach wodujemy kajaki i rozpoczynamy spływ, mijając po prawej stronie przysiółek Huciska o nazwie Rusiny. W miejscowości tej w XVI wieku istniała huta szkła, wykorzystująca obfitość piasku i drewna w okolicy. Dziś w północnej części znajduje się cegielnia. Z zabytków warto polecić kapliczkę z 1835r. oraz gajówkę z 1900r. Koryto rzeki na całej swej długości jest bardzo malownicze. Charakteryzuje się licznymi meandrami oraz wąskim i płytkim korytem o leniwym nurcie. Wpływając do miejscowości Judaszówka, rzeka ma coraz bardziej strome brzegi, miejscami przekształcające się w półwąwóz. Na tym odcinku występuje kilka zwałek rzecznych. Przy wyższym stanie wody nie ma potrzeby przenoszenia kajaka. Brzegi rzeki porastają wierzby i wiklina. Wpływając do Judaszówki, mijamy dwa mosty. Pierwszy to duży most o konstrukcji stalowo-betonowej na drodze łączącej miejscowość Smycze z Judaszówką. Drugi to stalowo-drewniany o ciekawej konstrukcji, z podjazdem służącym do podniesienia przęsła. Poniżej mostu po prawej stronie ciągną się zabudowania oraz sady owocowe. Widać także kościół parafialny w Judaszówce. Po lewej stronie mamy kilka domów przysiółka Grzywna. Powoli rzeka poszerza swoje koryto, woda zwalnia tempo i pogłębia się. To znak, że dopływamy do tamy, gdzie kończy się pierwszy etap spływu. Trasa atrakcyjna dostępna dla wszystkich.

- Opis: materiały promocyjne "Ekomuzeum"

 

SKRZYNKA

Skrzynka na kordach +/-2m to pojemnik wielkości mikro(100ml) "w opakowaniu". Podejmując skrzynkę zrób to, co Cezar w 49 roku p.n.e. (przypuszczalnie 10 stycznia). Znajdź "konstrukcję ułatwiającą wchodzenie na niewielkie wysokości". Sięgnij po kesza. 

Wymagana sprawność fizyczna, albo pomoc drugiej osoby, a także brak lęku przed wysokością i wchodzeniem do wody. Mogą się przydać wysokie rybackie kalosze, ale niekoniecznie, ewentualnie drabina, chociaż jest przygotowana :)



Pictures
Szlak
Szlak2
Szlak3
Spoiler
Log entries: Found 7x Not found 1x Note 0x All entries Show deletions