Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pałace i Dwory Wielkopolski #75 - Sierniki - OP8GBS
Pałace i Dwory Wlkp.
Eigenaar: Max-Ka
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 82 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 25-05-2016
Gemaakt op: 25-05-2016
Gepubliceerd op: 25-05-2016
Laatste verandering: 14-07-2016
29x Gevonden
2x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
68 x Bekeken
22 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Pałac w Siernikach uznawany jest za najwybitniejszą realizację architektury rezydencjonalnej w Wielkopolsce. Dzieło znakomitego architekta wywarło niezaprzeczalny wpływ na wiele powstających w późniejszych latach budowli pałacowych i dworskich w regionie.

Kompozycja założenia jest tradycyjna. Na osi wytyczono aleję dojazdową, doprowadzającą na honorowy dziedziniec przed pałacem, ujęty po bokach dwoma tak samo ukształtowanymi oficynami. Centralne miejsce zajął pałac, usytuowany na niewielkim wzniesieniu, przez co (widziany od strony dojazdu) sprawiał wrażenie monumentalnego. Za pałacem rozplanowano krajobrazowy  park,  przechodzący w dalszej części w park leśny, z wytyczonym na osi elewacji tylnej kanałem wodnym.

Pałac powstał jako klasycystyczna budowla o zwartej, dwukondygnacyjnej, podpiwniczonej bryle, nakrytej niewysokim, czterospadowym dachem. Założony był na rzucie prostokąta z okazałym portykiem od frontu oraz trójbocznym ryzalitem w osi elewacji tylnej. Elewacje pokryte tynkiem i wsparte na wysokim cokole uzyskały bardzo skromną dekorację, ograniczającą się do boniowania lub pilastrów akcentujących naroża, obramień okien oraz profilowanych gzymsów z antycznym motywem ząbkowania. Okna na reprezentacyjnym parterze są prostokątne i znacznie większe niż na piętrze, gdzie mają kształt zbliżony do kwadratu.

O wyrazie dziewięcioosiowej elewacji frontowej, a tym samym całego budynku, zadecydowało opracowanie jej środkowej części. Znajduje się tam monumentalny portyk, poprzedzony szerokimi schodami prowadzącymi na wysoki parter. Cztery jońskie kolumny portyku wspierają trójkątny naczółek, obwiedziony profilowaniem i ząbkowaniem. W polu naczółka umieszczona została prostokątna tablica z białego marmuru z napisem: SOBIE SWOIM PRZYJAŹNI CZASOWI.

W elewacji tylnej (ogrodowej) dominującym akcentem jest trójboczny ryzalit, poprzedzony dwubiegowymi schodami z tarasem, ozdobiony pilastrami i zwieńczony płycinową attyką. W środkowej płycinie attyki umieszczony był niegdyś rzeźbiony kamienny kartusz,  z monogramem CR w środkowym polu, zwieńczony niewielką tarczą z herbami – przypuszczalnie Leszczyc Radolińskich i Nałęcz Raczyńskich.

Przez portyk i wnękę portykową prowadziło główne wejście do pałacu. Wiodło ono do niewielkiego westybulu, łączącego się z usytuowaną na osi salą rotundową, zajmującą przestrzeń dwóch kondygnacji i zwieńczoną płaską kopułą. Pod nią, w wysokich piwnicach, zaprojektowana została okrągła sala, wsparta na ośmiu kolumnach, dostępna dawniej przez wejście pod schodami przy ryzalicie ogrodowym. Boczne partie parteru, w dwu- i trzytraktowym układzie, zajmowały wnętrza reprezentacyjne, jadalnia, salony i gabinety. Tutaj również zlokalizowano dwie klatki schodowe prowadzące na piętro.

Architektura siernickiego pałacu i jego rozplanowanie powtarzane były w wielu innych rezydencjach tamtego czasu. Przypuszczalnie projekty wystroju i dekoracji wnętrza były także autorstwa Jana Chrystiana Kamsetzera, jednak prace te nigdy nie zostały ukończone, gdyż przeszkodziła temu śmierć fundatorki. 

Zmiany we wnętrzach pałacu wprowadzili jego kolejni właściciele. Największym zniszczeniom uległy one jednak w ostatnich czasach. O dawnym wyglądzie i bogactwie wyposażenia świadczyć mogą dziś jedynie zachowane inwentarze sporządzone przed połową XIX wieku, przy okazji sprzedaży majątku. Wymieniają one liczne meble, obrazy, lustra w złoconych ramach, żyrandole, rzeźby, wazy, jedwabne obicia ścian oraz marmurowe kominki. Do naszych czasów przetrwały jedynie fragmenty dekoracji sztukatorskiej i malarskiej.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Geokrety

Geokrety  Renata - Totale afstand: 20751 km

Afbeeldingen
Pałac
Tutaj