Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Środek Konstantynowa I - OP8G2N
geograficzny środek Konstantynowa - podejście pierwsze.
Właściciel: JAsiek.
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 167 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 30-04-2016
Data utworzenia: 11-05-2016
Data opublikowania: 11-05-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 30-08-2018
30x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
80 odwiedzających
27 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zapraszam Was do znalezienia środka mojego miasta, ale najpierw kilka słów wstępu TUTAJ.

 

Skrzynka nie znajduje się pod współrzędnymi. Wskazują one na zwyczajowy środek miasta - główny rynek. Aby znaleźć skrzynkę będziecie musieli znaleźć współrzędne środka Konstantynowa Łódzkiego i udać się na miejsce zgodnie z poniższym opisem.

 


  

Najpopularniejszym podejściem do zagadnienia wyznaczenia środka pewnego terytorium jest wyznaczenie tzw. “geograficznego środka”. Przy tym podejściu środek wyznaczany jest w miejscu, w którym przecinają się ortodromy przekątniowo łączące czworobok składający się z południków i równoleżników, w który wpisany jest obszar. Brzmi koszmarnie ale koncepcja nie jest trudna do zrozumienia:

  • Na modelu kuli Ziemskiej znajdujemy dwa południki - jeden styczny do wschodniego ekstremum obszaru a drugi do zachodniego;

  • Następnie znajdujemy dwa równoleżniki - jeden styczny do północnego ekstremum obszaru a drugi do południowego;

  • Te cztery linie (łuki) na globusie wyznaczają nam pewną figurę (wycinek sfery), którą roboczo nazwiemy czworokątem;

  • Wierzchołki czworokąta łączymy przekątniowo ortodromami - liniami na powierzchni kuli, które są najkrótszymi drogami łączącymi dwa punkty na kuli;

  • W punkcie przecięcia ortodrom znajduje się geograficzny środek obszaru.

 

W przypadku tak małego obszaru jak teren gminy Konstantynów Łódzki można przyjąć, że Ziemia płaska jest jak deska i zamiast bawić się w wycinki sfer i ortodromy zajmiemy się najzwyklejszym prostokątem i jego przekątnymi:


Tak dla Waszego spokoju - wyznaczałem geograficzny środek Konstantynowa na globusie (najlepszy model jaki znam to Google Earth i jego właśnie użyłem) stosując ortodromy oraz na płaskiej mapie używając zwykłych przekątnych a raczej po prostu obliczając ich przecięcie arytmetycznie. Różnica w wyniku wynosiła mniej niż 50cm. Biorąc pod uwagę, że dokładność GPS to zazwyczaj 3m uważam ten błąd za godny pominięcia. Zajmijmy się więc obliczeniem przecięcia przekątnych. Punkt przecięcia przekątnych to nic innego jak średnia arytmetyczna ekstremalnych długości i szerokości, a więc do dzieła:

 

W celu znalezienia współrzędnych geograficznego środka gminy Konstantynów znajdźcie współrzędne jego ekstremów a następnie wykonajcie następujące obliczenia:

  • szerokość geograficzna geograficznego środka Konstantynowa to średnia arytmetyczna z szerokości geograficznych jego północnego i południowego ekstremum;

  • długość geograficzna geograficznego środka Konstantynowa to średnia arytmetyczna z długości geograficznych jego zachodniego i wschodniego ekstremum.

 

Skąd wziąć współrzędne ekstremów Konstantynowa? Mam nadzieje, że znaleźliście już skrzynki im poświęcone, jeśli nie to zajrzyjcie szybko do opisów OP88PE, OP88PF, OP88PD i OP88PC.

 

Jeżeli obliczaliście średnią używając współrzędnych w układzie 1992 to należy przeliczyć je na akceptowany w każdej nawigacji system WGS84, no chyba, że Wasz sprzęt do nawigowania obsługuje system 1992. Jeśli potrzebujecie narzędzia do przeliczania to znajdziecie je TUTAJ.

 

Teraz spójrzmy na zdjęcia satelitarne lub ortofotomapy. Zauważycie, że ten środek wypada na czyjejś posesji. Spokojnie, nie musicie wchodzić na tę posesję. Na zdjęciach satelitarnych Google Maps lub na ortofotomapach z Geoportalu2 postarajcie się odnaleźć wjazd na tę posesję od ulicy z zachodniej strony wyznaczonego punktu. Skrzyneczkę znajdziecie zaraz przy bramie.

 


 

p.s.: Ten rodzaj obliczania środka ma poważną wadę - im bliżej biegunów tym wyniki wychodzą coraz bardziej absurdalne. Kiedy obszar zawiera w sobie biegun, to nie da się go w ogóle wyznaczyć. Może się też zdarzyć, że środek wypadnie poza obszarem terytorium (jeżeli macie ochotę to obliczcie środek Grenlandii lub Norwegii - zwłaszcza z użyciem ortodrom na globusie Google Earth). Mimo to ten sposób wyznaczania środka obszaru jest dość popularny. W ten sposób wyznaczony został środek Polski wypadający w Piątku. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wjazd na posesję. Gdzieś tutaj schowany jest kesz.
Wpisy do logu: znaleziona 30x nieznaleziona 0x komentarz 2x Wszystkie wpisy