Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[KOO] Soce - OP8FZX
Eigenaar: martuś
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 146 meter NAP
 Provincie: Polen > podlaskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:05 h    Lengte: n/b
Geplaatst op: 09-07-2024
Gemaakt op: 08-05-2016
Gepubliceerd op: 09-07-2024
Laatste verandering: 09-07-2024
22x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
40 x Bekeken
14 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
4 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: bamba, IrminaF, Kapslo-Men, scrush
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Od razu po wjechaniu do wsi moją uwagę na mapie w GPSie zwróciło rozplanowanie wsi. Mamy tu do czynienia z dwuczęściową wsią szeregową, tzn. składa się ona z dwóch równoległych do siebie zwartych osad tzw. ulicówek, oddalonych od siebie o około 300m. Rozdziela je naturalna granica - przepływająca środkiem rzeczka Rudnia. Dla zainteresowanych - widać to wyraźnie na mapach Google'a ;)

W Socach domostwa ustawione są zazwyczaj szczytami do drogi, przy czym domy po jednej stronie ulicy postawione są tyłem (ciemną spiżarnią, komorą) do drogi, zaś po drugiej stronie – przodem z oknami i charakterystycznymi okiennicami (kuchnią i pokojami). Taki układ wsi szeregowej wynika z tego, iż spiżarnie lokowane były po północnej (chłodniejszej) stronie chaty, dla ułatwienia przechowywania żywności.

W znacznej części dominuje zabudowa drewniana, z początku XX w. i z wyjątkowo piękną snycerką. Ze względu na ich dobrze zachowaną architekturę wieś posiada status zabytku i znajduje się na szlaku Krainy Otwartych Okiennic.

 

 

Pod koordami znajduje się kapliczka prawosławna pw. św. Proroka Eliasza z początku XX w. Została gruntowanie przebudowana w latach 90., ale zachowała we wnętrzu lokalny, ludowy charakter. Zobaczyć można w niej ikonostas oraz wysoki krzyż z rzeźbą. Niestety podczas naszej wizyty była zamknięta na głucho.

 

Na każdym wyjeździe ze wsi stoją kamienne krzyże, wszystkie z tą samą datą: 1895 r. Według legendy pod koniec XIX w. Soce nawiedziła epidemia, która zebrała potężne żniwo. Jeden z mieszkańców wsi usłyszał we śnie głos, który nakazał wykonać i postawić na czterech krańcach wsi kamienne krzyże, które potem kobiety połączyły uprzędzoną w tym samym czasie nicią. Podobno stał się cud i zaraz ustąpiła. Jeden krzyż nie został ukończony i takie zachował się do dnia dzisiejszego. Wyrzeźbiono na nich cyrylicą intencje do kilku świętych oraz Matki Bożej.

 

 

P.S. po raz pierwszy Krainę Otwartych Okiennic odwiedziliśmy w maju 2016. Założyliśmy wtedy skrzynki, przygotowaliśmy ich opisy, ale nigdy nie ujrzały one światła dziennego. Teraz wróciliśmy i założyliśmy nowe skrzynki, ale opisy i zdjęcia zostawiam tak jak zostały przygotowane 8 lat temu;)Zmieniłam tylko opis dotyczący samej skrzynki.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Afbeeldingen
widoczek 1
widoczek 2
widoczek 3
kapliczka przy której szukamy kesza
widoczek 4
widoczek 5
Logs: Gevonden 22x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs