Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Chojna - WOP - OP8FYF
Właściciel: EasMm
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 19 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 06-05-2016
Data utworzenia: 06-05-2016
Data opublikowania: 06-05-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 12-05-2019
21x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
72 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: dobra
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: agnes245, odkrywca14, reggaeteam, wmf
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Przedstawiam budynek, który został zaprojektowany w 1891 przez biuro Werner und Zaar. Przed wojną służył on za siedzibę starostwa powiatu ziemskiego Chojna (Landkreis Königsberg), po wojnie, jako jeden z nielicznych niezniszczonych budynków w centrum, służył jako siedziba władz lokalnych. Od maja 1958 mieścił się tu sztab 122 Batalionu Wojsk Ochrony Pogranicza; od tamtej pory budynek do dziś nazywany jest przez mieszkańców po prostu "wopem".

Po 1991 roku, kiedy to rozwiązano Wojska Ochrony Pogranicza, ta oryginalna budowla przeszła pod zarząd Straży Granicznej; przez kilka lat w jednym z pomieszczeń przyjmował dentysta. Rozebrano budynek koszar (znajdowały się na terenie obecnej stacji benzynowej) i część terenu Agencja Mienia Wojskowego sprzedała prywatnym właścicielom. Grupa inwestorów planowała niszczejący "wop" wyremontować i przeznaczyć go na hotel. W ostatniej chwili (rok 2008) "obudziły się" władze gminy i bezprzetargowo wykupiły go od AMW za 800 tysięcy złotych, planując przenieść tam urząd miejski. Remont okazał się jednak zbyt kosztowny dla zadłużonej gminy i piękny budynek w dalszym ciągu popada w ruinę. Od marca 2015 gmina próbuje go sprzedać, pierwotna cena wynosiła 5 milionów złotych. Może któryś z keszerów się skusi, zauroczony jego pięknem? :)

Skrzynka tradycyjna, magnetyczna, dokładność ok. 2m. Przebranie "na turystę z aparatem" powinno wystarczyć do trzymania mugoli na dystans. Wpisu można dokonać za choinkami, żeby mniej rzucać się w oczy (przy okazji można popodziwiać znajdujące się tam pozostałości instalacji do dystrybucji paliwa). Bardzo proszę o dokładne zamknięcie kesza, by chronić jego zawartość przed wilgocią. Na 3 najszybszych znalazców czekają oryginalne certyfikaty. Powodzenia!

 

Zdjęcie nr 1 zaczerpnięte z darmowej galerii na portalu fotopolska.eu, zdjęcie nr 3 - darmowa miniatura oryginalnych planów opublikowanych w Architekt. Rundschau, 1894, udostępniane przez Muzeum Architektury biblioteki Uniwersytetu Technicznego w Berlinie.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Front
Widok z tyłu
Plany budynku
Wpisy do logu: znaleziona 21x nieznaleziona 4x komentarz 2x Wszystkie wpisy