Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
"Jesteście tylko zwyczajną talią kart" - OP8FT1
Kraina Czarów - Bonus XXV
Eigenaar: Kwasiek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 80 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 30-04-2016
Gemaakt op: 30-04-2016
Gepubliceerd op: 30-04-2016
Laatste verandering: 31-01-2020
20x Gevonden
2x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
76 x Bekeken
14 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

" - Zamknij jadaczkę! - wrzasnęła Królowa czerwona ze złości.

- Ani myślę! - odpowiedziała Alicja.

- Ściąć jej głowę! - zawyła wściekle Królowa, ale nikt się nie ruszył.

- Któż by się wami przejmował? - powiedziała Alicja (która osiągnęła już swój prawdziwy wzrost).

- Cóż wy mi możecie zrobić? Jesteście tylko zwyczajną talią kart!

Przekład: Magdalena Machay

 

HISTORIA NOWEJ WSI


Dawno, dawno temu, jeszcze do połowy XVIII wieku, na okolicznych terenach znajdował się bogaty sosnowy drzewostan oraz znaczny obszar podmokłych łąk.
W ówczesnym powiecie kamienieckim ziemi nurskiej, właścicielem tych dóbr był Michał Kozłowski stolnikowicz owrucki. Sprowadził tu kolonistów, by ci zagospodarowali podmokłe tereny znajdujące się w widłach Narwi i Bugu. Początkowo nowo powstała wieś nosiła nazwę Budy Popowskie, która pojawia się źródłach pisanych w 1761 r. , ale już kilka lat później, to jest w 1770 r. pojawia się istniejąca do dziś nazwa Nowa Wieś. Niekiedy nazwą tą obejmowano również obszar późniejszej wsi Cupel.
Ponieważ nie brakowało tu cennego budulca w postaci drewna, osadnicy chętnie zakładali tu swoje gospodarstwa.
Niedługo później pojawili się tez pierwsi mieszkańcy obcego pochodzenia, jak Wilfort w 1780 r. Po trzecim rozbiorze Polski wieś znalazła się w zaborze pruskim w tzw. Prusach Nowopołudniowo-Wschodnich, w amcie (powiecie) pułtuskim. Najpóźniej w 1801 r. pojawili się we wsi w większej grupie osadnicy z Prus, wyznania ewangelickiego, których ze względu na sposób zagospodarowania lasu i mokradeł nazywano Holendrami, chociaż część z nich nosiła polskie nazwiska.
Pierwszym sołtysem został Jakub Molcan, a we wsi pierwszym kowalem był w 1810 r. Marcin Neubauer. Nazwisko pierwszego nauczyciela znamy z lat nieco późniejszych i był nim Adolf Gebstrej lub Fryderyk Wiese. We wsi była również karczma żydowska, a jej arendarz pojawia się w 1809 roku, jako Leyzor Ickowicz, który wkrótce, bo w roku 1812 przybierze od nazwy wsi nazwisko Nowowiejski.
W 1817 r. syn Michała, Adam Feliks Kozłowski, sprzedał tutejsze dobra swojemu szwagrowi Tomaszowi Skarżyńskiemu, posłowi na sejmy z czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.
Rodzina Skarżyńskich, a szczególnie syn Tomasza - Edmund - bardzo zasłużyła się dla rozkwitu tych terenów, bowiem w 1841 r. w Nowej Wsi było już 46 kolonistów, tj. 8 rodzin, a 4 lata później mieszkało tu już 17 rodzin.
W historii tych ziem, niestety, były i lata mniejszej prosperity kiedy to syn Edmunda, Stanisław, doprowadził ojcowiznę do finansowej ruiny.
Po wielkiej powodzi z przełomu kwietnia i maja 1888 r. część Niemców z Nowej Wsi i sąsiedniej Kani Niemieckiej przeprowadziła się dalej w głąb Rosji, a ich miejsce osiadali polscy chłopi. Na początku XX wieku stanowili już blisko połowę mieszkańców, a niektórzy z nich odgrywali istotną rolę w życiu gminy Zegrze i parafii Popowo. Stanisław Rasiński i Franciszek Tyliński bardzo zasłużyli się przy budowie nowego kościoła w Popowie, zajmując się zbiórką funduszy.
W owym czasie, w Nowej Wsi, znajdowała się szkoła, która dzieliła budynek z domem modlitwy (kościołem) będącym własnością niemieckich kolonistów. szkoła znajdowała się na placu za obecnym przystankiem autobusowym. Ponieważ Niemcy zażyczyli sobie, by dzieci polskie płaciły za naukę, w 1918r. Polacy otrzymali nowy grunt pod budowę własnej szkoły, Niemcom pozostawiając dom modlitwy.
Przez 6 lat, do czasu wybudowania szkoły, polskie dzieci uczyły się w wynajętych mieszkaniach u państwa Tylińskich, Podgórskich i Gerków. Potomkowie tych rodzin do dziś mieszkają we wsi.
W 1883 r. w Nowej Wsi stało 14 domów i mieszkało 78 mieszkańców, którzy posiadali 356 mórg ziemi.
W 1893 r., dożywszy sędziwego wieku, zmarł najznamienitszy z posiadaczy tych dóbr Edmund Skarżyński.
Podczas I wojny światowej, w związku z zawirowaniami wojennymi, stan ludności niemieckiej znacznie się obniżył; w 1939 r. Niemcy stanowili zaledwie 25% mieszkańców Nowej Wsi. Sołtysem był wówczas Józef Podgórski. Na początku II wojny światowej kolejni Niemcy zaczęli się wyprowadzać.
Ostatnimi mieszkankami wsi, wywodzącymi się od kolonistów niemieckich, były: Matylda Lidtke z domu Kulma zmarła w 1969 r. i pani Olga Podgórska z domu Jek, która zmarła wiosną 1987 r.
W okresie, od września 1944 r. do stycznia 1945 r. w okresie walk na przyczółku serocko-pułtuskim we wsi i okolicznych lasach stały oddziały 65 Armii generała Pawła Batowa, po których do dziś ta okolica kryje w swej ziemi różne pamiątki i tajemnice.
Szczególnie zasłużonym mieszkańcem wsi był, w czasach PRL Czesław Rakowski, będący, przez wiele lat sołtysem, a w pewnym okresie radnym.
Historyczną pamiątką w miejscowości jest budynek dawnej szkoły (znajdujący się przy ulicy Popowskiej 3), w której dzieci uczyły się w dwóch izbach (po dwie klasy w izbie). Bardzo zasłużonymi nauczycielami w szkole byli państwo Olbrysiowie, Robaczyńscy i pani Janina Majewska, a ostatnią pedagog była pani Zofia Raczkowska.
Innymi starymi obiektami są: przydrożna kapliczka na ulicy Popowskiej i kilka starych, drewnianych chałup przy ulicy Serockiej.
W 2009 r. z inicjatywy tutejszej społeczności powstało Stowarzyszenie Sympatyków Nowej Wsi (www.nowawies.org.pl), w którym oprócz mieszkańców zrzeszone są także inne osoby, którego celem jest integracja lokalnej społeczności i działanie dla dobra mieszkańców oraz całego regionu.
W 2010 roku Nowa Wieś przyjęła patrona, którym jest św. Krzysztof. W związku z tym w sobotę najbliższą 25 lipca, corocznie, na terenie wsi, odbywa się święcenie pojazdów.

Historia opracowana na podstawie: 

1. "Kroniki szkoły Nowej Wsi i jej rejonu" autorstwa Janiny Majewskiej -  nauczycielki nowowiejskiej szkoły.

2. Opracowań historycznych Sławomira Jakubczaka.

KESZ:

W Nowej Wsi znajduje się Aleja "Sław"... znaczy Przyjaciół tejże wsi. Imiona i nazwiska tychże umieszczone zostały nie tylko na chodniku, ale również na "kartach", które opisują ich życiorysy. W pobliżu znajduje się także tablica informacyjna opisująca historię tego miejsca, oraz płaskorzeźba przedstawiająca św. Krzysztofa - jego patrona. Skrzynka umieszczona na kordach w jedynym sensownym miejscu na ukrycie, które udało mi się znaleźć (czyli nie w pobliżu Alejki). 

Dla trzech pierwszych ekip oczywiście certyfikaty.

Życzę powodzenia.

PS. Polecam zabrać rękawiczki.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Aleja "Kart"
Aleja "Kart" II
Tablica.
Spoilak.
Logs: Gevonden 20x Niet gevonden 2x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij