Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pomnik podporucznika Wilhelma von Goerne Wieszyno - OP8F14
Właściciel: Templi01
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 55 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-03-2016
Data utworzenia: 23-03-2016
Data opublikowania: 23-03-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 19-08-2016
24x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
31 odwiedzających
20 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Skaterka83
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pierwsza wojna światowa była rzeczywiście pierwszą. Pierwszą wojną toczoną na całym świecie. Pierwszą wojną, w której na taką skalę wykorzystano zdobycze techniki, techniki postępu rewolucji przemysłowej XIX wieku). Pierwszą wojną, która pochłonęła tak wielką ilość ofiar. Pierwszą wojną, w której zginęło tak dużo osób cywilnych.  I tak można byłoby się doszukiwać wielu innych „pierwszych”. Pierwsza wojna była przede wszystkich szokiem dla ludzkości. W wielu wojnach wcześniej wielu ludzi z miejscowości X powoływano do wojska, szli na wojnę. Po wojnie wracali ku uciesze swych bliskich. Tych, którym nie dane było wrócić było niewielu. Jak wybuchła I wojna światowa z miejscowości X powołano wielu ludzi do wojska. Szli, wojna trwała, a oni nie wracali. Mijały kolejne lata. Młodzież z miejscowości X wchodziła w wiek poborowy. Natychmiast byli powoływani do wojska, szli na wojnę i nie wracali. Wracały tylko zawiadomienia, że kolejni z tych którzy poszli już nigdy nie wrócą. Wojna się skończyła. Do miejscowości X powróciło niewielu z tych, którzy na wojnę poszli. Oni nie byli już tymi samymi ludźmi. W wielu niemieckich, belgijskich, francuskich miejscowościach miejscowa ludność fundowała pomniki poświęcone poległym ich bliskim, z tej miejscowości. Stąd oprócz napisu informacyjnego na pomniku były też długie listy z nazwiskami. W jednej tylko bitwie pod Verdun toczonej przez ponad dziesięć miesięcy w 1916 r. zginęło około 700 tys. żołnierzy. Jeżeli na pomniku podawano też miejsce śmierci żołnierza, to na wielu z nich nazwa Verdun powtarzała się.

 Nie inaczej było na ziemi słupskiej. Praktycznie w każdej miejscowości był pomnik poświęcony żołnierzom niemieckim poległym z tej miejscowości w I wojnie światowej. Były różne – bogatsze i skromniejsze. Tej rejon do zasobnych nie należał, więc w większości budulcem było to, co w okolicy można było beznakładowo pozyskać – kamienie. Pomniki te były otaczane należnym szacunkiem i pielęgnowane. Stawiano je przeważnie obok kościołów, na cmentarzach lub przy obiektach sportowych.

 Po drugiej wojnie były to już tylko pomniki pozostałe po Niemcach. Nienawiść pomiędzy obu narodami, narosła w kolejnej wojnie światowej, przeniosła się też na te monumenty. Generalnie to co pozostało dzisiaj możemy zmieścić w trzech kategoriach:

 Niektórych śladów ich pierwotnego przeznaczenia nie zatarto.

 Zapraszamy do spaceru szlakiem wybranych pomników Słupska i okolic.

 

 

POMNIK

I wojna światowa. 7 lutego 1915 r. podporucznik 1. Rezerwowego Pułku Huzarów, Wilhelm von Goerne, wyjechał na patrol jako jego dowódca. Za niecałe 5 miesięcy skończyłby 17 lat. Z patrolu już nie wrócił. Został jednym z milionów poległych w pierwszej wojnie światowej. Był jednak synem właściciela majątku Wieszyno. Rodzina postawiła mu pamiątkowy pomnik na cmentarzu rodzinnej wsi. Pomnik znajduje się w pobliżu skrzynki na pozycji: 54.27.320, 17.07.865.

 

SKRZYNKA

Namiary wskazują skrzynkę. Pomnik jest w pobliżu. Maskowanie leśne. Dla doświadczonych geocascherów zlokalizowanie skrzynki niewątpliwie proste. Dla mniej doświadczonych podpowiedź. Zalecam ostrożność przy podejmowaniu.

Potrzebne hasło do logu. Należy rozejrzeć się w okolicy pomnika i podać rok, w którym zmarła Dorothee von Goerne.

 

NIE ZAPOMNIJ SPISAĆ KODU Z DZIENNIKA!!!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik podporucznika
Spojler