Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Spacerkiem po Nakle- Kościół św. Wawrzyńca - OP8ET1
Spacerkiem po Nakle- Kościół św. Wawrzyńca
Owner: MaciekBDG
Founder: Mitsubishi
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 61 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 10-03-2016
Date created: 10-03-2016
Date published: 10-03-2016
Last modification: 15-04-2022
46x Found
2x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
61 visitors
38 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Spacerkiem po Nakle nad Notecią- Kościół św. Wawrzyńca

Nakło nad Notecią (niem. Nakel an der Netze) – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, siedziba powiatu nakielskiego, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nakło nad Notecią. Według danych z 31 marca 2011 r. miasto miało 19 542 mieszkańców.

Kościół św. Wawrzyńca – kościół parafialny, znajdujący się przy ul. Kościelnej 6 w Nakle nad Notecią.

Najstarsza wzmianka o istnieniu w Nakle kościoła pod wezwaniem św. Wawrzyńca pochodzi z 1109. Z informacji można wnioskować, iż kościół powstał za czasów Bolesława Krzywoustego, kiedy kult św. Wawrzyńca był szczególnie rozwinięty. Nie sposób natomiast wskazać na czas erygowania parafii. Kronikarz Gall Anonim, opisując zwycięstwo księcia nad Pomorzanami pod Nakłem, wspominał o istniejącym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. W roku 1136, w lipcu, papież Innocenty II wydał przywilej arcybiskupowi gnieźnieńskiemu, który stwierdza i zatwierdza granicę archidiecezji obejmując także Nakło.

Do roku 1354 istniał przy kapitule metropolitalnej gnieźnieńskiej komunikat związany z parafią nakielską. Kościół w Nakle był otoczony opieką Piastów. Dzielił także z mieszkańcami zarówno smutne losy w czasie wojen z Krzyżakami, jak i podczas potopu szwedzkiego. Do roku 1512 arcybiskup gnieźnieński Jan Łaski utworzył osobny archidiakonat z siedzibą w Kamieniu, do którego należało Nakło. Kościół w 1810 roku mocą edyktu króla pruskiego archidiakonat i jego kolegiata w Kamieniu uległa konfiskacie. Ksiądz Jan Thilman, proboszcz nakielski należał do ostatnich kanoników w Kamieniu.

W 1750 erygowana została promotoria Matki Bożej Różańcowej w kaplicy kościoła w Nakle, którego celem było szerzenie modlitwy różańcowej w okolicy. W 1762 kościół został doszczętnie zniszczony przez pożar. Ówczesny starosta Jakub Działyński, mimo próśb proboszcza nakielskiego księdza kanonika Złotnickiego i upomnień króla, nie poczuwał się do obowiązku odbudowy kościoła w Nakle. Funkcję kościoła parafialnego przejął pod koniec XVIII w. istniejący już kościół pod wezwaniem św. Stanisława. Brak systematycznej konserwacji sprawił, że na początku XIX w. kościół był tak zniszczony, że zagrażał życiu wiernych. W 1819 roku rozpoczęto na ten cel zbiórkę pieniędzy. Do budowy przystąpiono dopiero w 1843. Zadania tego podjął się ówczesny proboszcz ksiądz Franciszek Pankau. Nowy murowany kościół powstał 10 października 1843. Konsekrowany został przez biskupa gnieźnieńskiego Anzelma Brodziszewskiego.

W okresie międzywojennym niewielki kościół parafialny został rozbudowany według planu architekta Rogera Sławskiego kosztem rządu polskiego i parafian. Za czasów księdza proboszcza Ignacego Gepperta aż do początku XX stulecia Nakło wraz z otaczającymi wsiami stanowiło jedną parafię. Dekretem arcybiskupa gnieźnieńskiego z dnia 20 lipca 1925 podzielono na dwie parafie: św. Wawrzyńca i św. Stanisława biskupa i męczennika. Nadal jednak, aż do 1948, obie parafie były wspólnie administrowane. 1 kwietnia 1940 rządy w parafii św. Wawrzyńca rozpoczął ksiądz kanonik Ignacy Klimacki. Parafię prowadził przez 47 lat do 30 czerwca 1987. Zmarł 13 lutego 1988.

Świątynia to budowla klasycystyczna, rozbudowana w charakterze barokowym. Dachy są dwuspadowe i pulpitowe. Elewacja frontowa jest wzbogacona wieżami neoklasycystycznymi. Witraże w oknach przedstawiające świętych (Marcin, Faustyna, Maksymilian Maria Kolbe, Maria Karłowska, Franciszek, Albert Chmielowski, Juda Tadeusz, Krzysztof, Stanisław Kostka, Antoni, Królowa Jadwiga, Cecylia, Matka Teresa, Józef, Ojciec Pio), błogosławionych (Edmund Bojanowski, Michał Kozal), Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia. Na ścianach namalowane zostały obrazy z życia Pana Jezusa: Narodzenie, Odnalezienie w świątyni, Chrzest, Cud w Kanie Galilejskiej, Ostatnia Wieczerza, Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie. W lewej nawie bocznej wiszą tablice upamiętniające wszystkich fundatorów, księdza Ignacego Klimackiego, księdza Kazimierza Chojnackiego (ksiądz, który został zabrany z konfesjonału) i księdza Ignacego Gepperta (ostatni proboszcz całej parafii w Nakle).

 

Kesz to mikromagnetyk ukryty w płocie kościoła. Wszystko wyjaśni spojler. Weź coś do pisania. Uważaj na mugoli.

Nie zapomnijcie spisać litero-cyfry do finału!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Spojler
Log entries: Found 46x Not found 2x Note 1x All entries