Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Popiersie "Bohatera Północy" - OP8EPX
czyt. Popiersie Tadeusza Kościuszki
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 152 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 02-03-2016
Date created: 02-03-2016
Date published: 02-03-2016
Last modification: 15-04-2016
105x Found
1x Not found
2 notes
watchers 8 watchers
72 visitors
69 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

"Bohaterem Północy" nazwał Napoleon Bonaparte naszego rodaka Tadeusza Kościuszkę.

Tadeusz Kościuszko jest jedną z najbardziej znanych polskich postaci historycznych w świecie. Amerykanie uważają go za bohatera narodowego, jako że uczestniczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, toczącej się w latach 1775-1783. Dziewięć lat później brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej, zaś w 1794 r. był najwyższym Naczelnikiem Sił Zbrojnych w powstaniu które od jego nazwiska nazywane jest powstaniem kościuszkowskim. Przebywał w Paryżu, gdy tworzyły się Legiony Dąbrowskiego. Występował w ich imieniu wobec rządu francuskiego.

Popiersie, na które chcemy zwrócić uwagę wzniesiono w 1917 r. dla upamiętnienia 100 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki oraz jego dwukrotnego pobytu w Siedlcach we wrześniu 1794 r. Na kolumnie widnieje napis: „Tadeuszowi Kościuszce - Podlasie 1817-1917", a poniżej wyryto nazwy miejscowości i daty bitew stoczonych pod jego dowództwem.

Tadeusz Kościuszko podczas swojego pierwszego pobytu w Siedlcach był gościem księżnej Aleksandry Ogińskiej i odbył spotkanie z Julianem Ursynem Niemcewiczem. Po raz drugi Kościuszko zatrzymał się w Siedlcach podczas podróży mającej na celu przegląd wojsk stacjonujących w okolicach Wiśniewa pod wodzą gen. Sierakowskiego.

Popiersie Tadeusza Kościuszki znajduje się w jednym z piękniejszych miejsc w Siedlcach, o ile nie najpiękniejszym, w sąsiedztwie budowli pamiętających czasy Aleksandry Ogińskiej. Dziedziniec sąsiadującego Kościoła p.w.św. Stanisława także skrywa wiele ciekawostek. Warto przejść na drugą stronę ulicy.

Skrzynka - umiejscowiona na kordach, typu mikro, magnetyczna, mała fiolka, w środku jest tylko logbook. Zaleca się dyskrecję ze względu na duży ruch.

Ciesze się, że mogę komuś sprawić przyjemność więc proszę odkładać i maskować tak jak powinno być, aby inni też mogli czerpać z kesza radość.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Popiersie
Tu szukaj
Log entries: Found 105x Not found 1x Note 2x All entries Show deletions