Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pętla Bobrowicka - Ruda - OP8ENN
Właściciel: gregor1s
Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 131 m n.p.m.
location Województwo: Polska > lubuskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mikro
status Status: Gotowa do szukania
hidden Data ukrycia: 24-02-2016
creation-date Data utworzenia: 29-02-2016
published-date Data opublikowania: 29-02-2016
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 29-02-2016
znaleziona 56x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
visits 39 odwiedzających
votes 41 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Rajki Team
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Pętla Bobrowicka - oznakowana droga pożarowa nr 26, wyróżniająca się utwardzonym podłożem i dodatkowo opisana jest kamiennymi drogowskazami z wyrytym napisem „Pętla Bobrowicka”. Trasa rozpoczyna się w Nowej Koperni i wiedzie w Bory Dolnośląskie. Przechodzi obok zabytkowych Kamiennych Drogowskazów oraz przez Stawy Bobrowickie. Utworzono tu dwa użytki ekologiczne: "Łabędzi Staw" i "Żurawie Bagno". Jest to rejon bytowania żurawi oraz miejsce polowań orła bielika. Trasę przecinają Wały Śląskie (najdłuższy obiekt archeologiczny w Polsce). Zakończenie 11,3 km trasy turystycznej znajduje się przy Leśniczówce w Bobrowicach - obecnie gospodarstwo agroturystyczne "Nad Bobrem". Pętla to w istocie zmodernizowana w ramach Interreg Polska droga pożarowa, m.in. w celu poprawy dostępności obszarów przyrodniczych dla celów turystyki. 

 Podróżując pętlą mijamy dosyć szeroki rów, wydawać by się mogło, że to kolejny rów melioracyjny. W istocie jest to rzeka Ruda. 

 Ruda - lewy dopływ Bobru, do którego wpada pomiędzy Szprotawą a Małomicami, długość ok. 20 km. Pełni ważną rolę w hydrologii i ekosystemie północno-środkowej części Borów Dolnośląskich. Nazwa rzeki, niem. Raude, wywodzi się najprawdopodobniej od jej rdzawo-rudawego zabarwienia, związanego z występowaniem rud darniowych żelaza i zawartego w niej manganu.

Ruda wypływa ok. 1,5 km na zachód od wsi Bobrowice w gminie Szprotawa, płynie po pograniczu gmin Szprotawa i Małomice, wyznacza północno-środkową rubież Borów Dolnośląskich. Początkowo przypomina rów, przechodząc stopniowo w coraz szerszą formę, nie przekraczającą szer. 5 m.

Jej ważna funkcja wynika z odbierania wód od śródleśnych cieków, m.in. ze Stawów Bobrowickich. Znamienny jest fakt, że to nie Bóbr, lecz Ruda oddziela gleby uprawne północy od piasków bielicowych południa. Przed ujściem do Bobru, na wysokości Szprotawy-Iławy, rzeka intensywnie meandruje, ponadto płynie wyżłobioną doliną głęboką na ok. 5 m. Cenny przyrodniczy obiekt krajobrazowy.

 Kesz to mikrus w większym maskowaniu.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 56x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy