Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Jednostka karna Orzysz - OP8EHH
Właściciel: geo.olga.poland
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 125 m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-02-2016
Data utworzenia: 20-02-2016
Data opublikowania: 20-02-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 20-02-2016
30x znaleziona
6x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
53 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Psikiszek, sevastian
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Mimo swojego malowniczego położenia Orzysz nigdy nie zdobył sławy kurortu wypoczynkowego, ale zapisał się w pamięć Polaków, zwłaszcza tych starszych, jako miejsce stacjonowania „jednostki karnej” Wojska Polskiego.

W rzeczywistości był to 7 Oddział Dyscyplinarny Jednostki Wojskowej 1370, ale ze względu na charakter odbywanej tam służby, potocznie nazywano go „jednostką karną”. W latach 1971-1991 jednostka ta była postrachem dla wszystkich młodych ludzi odbywających zasadniczą służbę w Ludowym Wojsku Polskim. Do końca 1991 roku, w okresie funkcjonowania tej jednostki, karę służby w oddziale dyscyplinarnym odbyło około 30 tysięcy żołnierzy służby zasadniczej, którzy spędzali tam okres od jednego do trzech miesięcy. Podstawą skierowania żołnierza do pełnienia służby w tym oddziale było popełnienie wykroczeń w trakcie pełnienia zasadniczej służby wojskowej w jego macierzystej jednostce, a najczęściej było to samodzielne opuszczenie jednostki wojskowej, spożywanie alkoholu w czasie odbywania służby, a także rozwiązywanie problemów z użyciem rękoczynów. W skład oddziału wchodziły trzy kompanie dyscyplinarne i kompania zabezpieczenia.

Szkolenie w Orzyszu podporządkowane było zasadom obostrzonego regulaminu wewnętrznego, dotyczącego tego typu jednostki, a polegało m.in. na intensywnych zajęciach z taktyki, kilkudziesięciokilometrowych wymarszach (tzw. "Beczkach"), co ułatwiała bliska obecność poligonu oraz pracy fizycznej w miejscowej betoniarni. Ze względów bezpieczeństwa, na wyposażeniu żołnierzy odbywających tam karę, karabiny miały rozwierconą komorę nabojową. Żołnierze odbywający tam służbę potocznie zwani byli "Harcerzami" a po 40 dniach służby w oddziale "Tygrysami" (stąd nazwa odbywającego się corocznie Biegu Tygrysa).


Kesz założony został w pobliżu dawnej bramy jednostki karnej. Jest to bardzo specyficznie zamaskowane mikro - uważaj, żeby przypadkiem nie wyrzucić pojemnika razem z kamuflażem! Na pierwszych trzech znalazców czekają pamiątkowe certyfikaty. Powodzenia!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pozostałości bramy
W tej szczelinie