Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SITANIEC - kościół - OP8EDP
Właściciel: grafen
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 204 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-02-2016
Data utworzenia: 13-02-2016
Data opublikowania: 13-02-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 29-06-2021
25x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
29 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pierwszy kościół parafialny w Sitańcu został wybudowany z drzewa przed r. 1485, fundatorem był Jan Sitanka (Staniak, Stański), przez pewien czas w posiadaniu protestantów, następnie odrestaurowany przez Jana Zamoyskiego, udostępniony katolikom, ok. r. 1640 ponownie w posiadaniu luteran, spalony w r. 1648 w czasie wojen kozackich. Kolejny, również drewniany, spalony w r. 1655. w czasie przygotowywania twierdzy zamojskiej do obrony przed wojskami szwedzkimi. Następny z lat: 1694 - 95, z fundacji Zamoyskich, modrzewiowy, trójdzielny, ściany pokryte malowidłami, posiadał dwa chóry, sklepienia z lunetami, w okresie późniejszym dobudowano dzwonnicę. Wyposażanie wnętrza oraz malowanie ukończono w r. 1736. Konsekrowany w czerwcu 1749 r. przez bpa lwowskiego, obrządku ormiańskiego, Deodota Nersesawicza, spalony na początku I wojny światowej. Obecnie istniejący, pw. św. Bartłomieja Ap. (poprzednie pod tym samym wezwaniem), z lat: 1907-13 fund. przez Maurycego Zamoyskiego. Poświęcony, w r. 1913, przez ks. prał. Władysława Szymońskiego. W r. 1915, w czasie działań wojennych, zniszczeniu uległ dach i sklepienie. Kościół był remontowany w latach 1916-1918 oraz po II wojnie światowej (w tym czasie również malowany). Po r 1977 przeprowadzono remont wieży i kościoła z zewnątrz. Kolejne remonty w latach dziewięćdziesiątych XX w. Kościół murowany, z wieżą na frontonie (w stylu zbliżonym do neogotyku, ale ma również cechy neorenesansowe), założony na planie krzyża łacińskiego, trójnawowy z transeptem i zamkniętym półkoliście prezbiterium. Do ramion transeptu przylegają zakrystie i kruchta z bocznym wejściem. Nawa główna oddzielona od bocznych arkadami wspartymi na filarach. Ściany ozdobione freskami, posadzka kamienna. Wyposażony jest w trzy ołtarze: główny z obrazem św. Bartłomieja, boczne: 1. z obrazem MB Nieustającej Pomocy, 2. Z obrazami: św. Mikołaja i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Na chórze organy sprowadzone, z Zawidowa k. Zgorzelca, w r. 1951.

Sitaniec - na wieść o stojącym w Krasnobrodzie czambule Tatarskim stojący w Sitańcu Sobieski ruszył na Krasnobród (działo się to podczas wyprawy na czambuły tatarskie 1672 r.).

Kesz po lewej j stronie kościoła.  

Powodzenia

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
strefa kesza
Wpisy do logu: znaleziona 25x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy