Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PatroniHarcerscy_3 - OP8DQ5
Druga skrytka założona w ramach zadań na Harcerski Znak Spadochronowy.
Właściciel: papryska
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 121 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 20-12-2015
Data utworzenia: 21-12-2015
Data opublikowania: 21-12-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 08-11-2021
4x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
41 odwiedzających
4 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Błękitna Team, Psikiszek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Tym razem skrytka poświęcona jest patronom 1 Specjalnościowej Drużyny Harcerskiej "GROM" im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK z Hufca ZHP "Doliny Liwca" im. Edmunda Zarzyckiego ps. "Strzała".
Założona w ramach zadań na Harcerski Znak Spadochronowy.

W naszym pięknym mieście niestety nie ma jeszcze miejsc poświęconych tylko Cichociemnym, jednak ze względu na fakt, iż byli częścią Armii Krajowej, poszukiwanie tej skrzynki pozwoli Ci keszerze na poznanie kilku faktów oraz miejsc związanych z AK i Cichociemnymi.

Poszukiwanie kesza polecam przy okazji "niedzielnych" spacerów z dziećmi, wieczorami oraz nocą.

Zimą poszukiwania finałowego kesza mogą być utrudnione ze względu na pokrywę śniegową.

Przygodę z historią zaczniesz od udania się pod współrzędne, które doprowadzą Cię w okolicę ronda im. pewnego człowieka, którego postaci nie będę przybliżała, gdyż to nie Jemu poświęcony jest ten kesz. Nadmienię tylko, że był członkiem AK i dlatego zaczynasz poszukiwanie docelowej skrzynki od tego miejsca.
Zachęcam do zapoznania się w wolnej chwili z bibliografią patrona ronda: http://grot.rowecki.prv.pl/biografia.html

W ramach zdobywania kolejnych etapów skrzynki zalecam nie skracanie drogi, lecz poruszanie się głównymi chodnikami przy obwodnicy im. J.P. II, ewentualnie ul. Kowalską i przy głównych drogach, dzięki czemu będzie możliwe wykonanie wszystkich zadań potrzebnych do zaliczenia kesza.

Trochę faktów z historii o Cichociemnych:
Cichociemni, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przeszkoleni w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej i przerzucani do okupowanego kraju w celu prowadzenia walk z Niemcami w szeregach ZWZ-AK. Nazwa cichociemni powstała spontanicznie wśród żołnierzy - kandydatów do służby w kraju. Początkowo nieregulaminowa, od września 1941 używana była oficjalnie w instrukcjach i rozkazach.

Gotowość do podjęcia walki w Polsce w warunkach konspiracji zgłosiło 2413 kandydatów, szkolenia i kursy kwalifikacyjne ukończyło 605 żołnierzy, do przerzutu zakwalifikowano 579, do kraju przerzucono 316 żołnierzy i 28 kurierów, a dalszych 17 Polaków skierowano do Albanii, Francji, Grecji, Jugosławii i Włoch. Całością spraw związanych z przygotowaniem i przerzutem cichociemnych do kraju kierował Oddział VI Sztabu Naczelnego Wodza we współpracy z brytyjskim Kierownictwem Operacji Specjalnych (SOE). Program szkoleń obejmował doskonalenie wiadomości z zakresu poszczególnych dyscyplin wiedzy wojskowej i kursy kwalifikacyjne, na których dokonywano bardzo surowej selekcji ochotników. Cichociemni przed odlotem do kraju składali przysięgę, jaka obowiązywała żołnierzy ZWZ-AK.

Pierwszy przerzut cichociemnych do Polski miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941. Loty wykonywała wydzielona eskadra, później 138 dywizjon do zadań specjalnych brytyjskiego dowództwa lotnictwa bombowego. Przejmowaniem skoczków w Polsce zajmowała się specjalna komórka Oddziału V (łączność) Komendy Głównej ZWZ-AK, nosząca kolejno kryptonimy: Syrena, Import, Intonacja, Riposta, MIG II i ponownie Syrena. Ostatniego przerzutu dokonano w nocy z 26 na 27 grudnia 1944.

Cichociemnych kierowano do walki w szeregach Wachlarza, Związku Odwetu Kierownictwa Dywersji, a także do wywiadu i służby w sztabie Komendy Głównej i sztabach terenowych ZWZ-AK, w których odegrali znaczącą rolę, m.in.: pułkownik K. Iranek-Osmecki, generał L. Okulicki, pułkownik J. Spychalski, podpułkownik R. Rudkowski. Wielu z nich dowodziło następnie oddziałami partyzanckimi i oddziałami AK występującymi do jawnej walki z Niemcami w ramach Burzy i w czasie powstania warszawskiego (1944).

Ogółem śmierć poniosło 108 cichociemnych oficerów i żołnierzy, z tego z rąk Niemców 89, w walkach z NKWD bądź straconych po wojnie 10, w katastrofach lotniczych i zestrzelonych samolotach - 9.


Źródło informacji: http://portalwiedzy.onet.pl/66028,,,,cichociemni,haslo.html


Kesz podzielony jest na 3 etapy:


Etap I:
Pod wskazanymi współrzędnymi znajduje się pierwszy "pojemnik", w którym zajdziesz współrzędne Etapu II. Podczas odnajdowania pojemnika bądź ostrożny, nie niszcz zieleni. Zanim coś zepsujesz przyjrzyj się dokładnie, jak dostać się do skrzyneczki, a następnie po odłożeniu kesza zabezpiecz go w taki sam sposób. Jeżeli ktoś ma słaby wzrok, przydatna może okazać się lupa :-). Przemieszczając się (głównymi chodnikami przy obwodnicy im. J.P. II, ewentualnie ul. Kowalską i głównych drogach) do Etapu II  znajdź na murze (przy kościele), który będziesz mijać oryginalny znak Polski Walczącej - którego szczątki znajdują się za szybą.
Zrób zdjęcie "Pewicy" czy też zwanej inaczej "Kotwicą" i wyślij mi na @ :-). Dla tych, którzy nie wiedzą jakie znaczenie ma ten symbol polecam poszukanie w encyklopedii lub necie. Tutaj podpowiedź zdjęciowa: http://www.info-pc.home.pl/whatfor/baza/ak/wawewr-kotwica.jpg

 
Etap II:
Współrzędne znalezione w Etapie I, doprowadzą Cię do pewnego pomnika, na boku którego podana jest data, która będzie potrzebna do odnalezienia pojemnika finałowego.
Data ta pisana identycznie jak na pomniku, jest również hasłem do logu ( w serwisie www.opencaching.pl ).

Aby odnaleźć skrzynkę z logbook'iem należy wykonać kilka prostych działań związanych z datą znajdującą się na boku pomnika.
Współrzędne kesza finałowego to: N 52°24.ABC, E 022°01.DEF.

Gdzie:

A i E - to różnica między dniem, a miesiącem,
B i C - to suma cyfr z roku podzielona przez 3,
D - to ostatnia cyfra z roku,
F - to suma dwóch pierwszych cyfr z roku podzielona przez 2.

 

 

Etap III:

UWAŻAJ NA MUGOLI I KAMERY PODCZAS POSZUKIWAŃ!!! Przy podejmowaniu kesza finałowego przyda się spryt oraz kompan jako zasłona :-)

 

Wpisz się do papierowego logbook'a oraz internetowego używając hasła do logu (dot. serwisu www.opencaching.pl), wyślij zdjęcie "Polski Walczącej".

Ewentualnie wymień znajdujące się w skrzynce fanty. Pamiętaj o zasadzie równowartości wymienianych gadżetów. W skrzynce każdy znajdzie tam coś dla siebie, zarówno dorosły jak i dziecko.

Warunkiem zaliczenia kesza jest wpisanie hasła do logu (dot. serwisu www.opencaching.pl) oraz przesłanie mi na e-mail zdjęcia znaku "Polski Walczącej".
Nie spełnienie powyższych warunków, będzie skutkowało usunięciem wpisu!!!

-------
Keszerom życzę samych FTF'ów, a skoczkom spadochronowym Blue Sky oraz tyle samo wylotów co lądowań!

-------

Na start w skrzynce znajdują się między innymi: pamiątkowy znaczek z III Dnia Cichociemnych na Ursynowie, historyczne już żetony TAZOS z postaciami z gwiezdnych wojen oraz mnóstwo innych rzeczy (ponad 30 szt.).

 Skrzynka zarejestrowana, również w serwisie www.geocaching.com, KOD: GC68DT1

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
skradziona pierwsza skrzynka i jej zawartość.