Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Hrabia, który chciał zostać pochowany w bieliźnie - OP8DPW
Pilczyca i okolica
Eigenaar: gagu
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 235 meter NAP
 Provincie: Polen > świętokrzyskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 20-12-2015
Gemaakt op: 20-12-2015
Gepubliceerd op: 20-12-2015
Laatste verandering: 20-12-2015
41x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
55 x Bekeken
35 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Pałac i inne

"Była to pierwotnie osada górnicza (minera)" - czytamy w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich". Pierwszy człon swej nazwy zawdzięcza wydobyciu rudy żelaza. A drugi sąsiedniej Pilczycy, w skład dóbr której wchodziła jako jeden z folwarków. W XVII wieku należały one do Łąckich herbu Jelita. Żoną jednego z dziedziców Mikołaja Łąckiego była Anna z Remiszowskich, która po jego śmierci wyszła za Jana Chryzostoma Paska, sławnego pamiętnikarza.

Od początku XVIII stulecia właścicielami dóbr pilczyckich byli Zarembowie. Pod koniec XIX wieku nabył je hrabia Tomasz Zamoyski, od którego w 1901 roku dobra odkupił Władysław Leon Zamoyski. To on przeniósł z Pilczycy główną siedzibę majątku do Rudy, gdzie w miejscu starego dworu zbudował pałac. Był żonaty z księżniczką Zofią Hermancją Kalikstą z Czetwertyńskich. Mieli trzy córki i syna Stanisława Kostkę. Zofia zmarła w 1937 roku. Władysław zamierzał przekazać pilczyckie dobra synowi, ale ten zginął wraz z hrabią Janem Tyszkiewiczem w katastrofie samolotu RWD 13, który rozbił się 30 maja 1939 roku w Międzyrzecu Podlaskim.

Po wybuchu wojny Zamoyski uciekał na Wschód. Gdy po miesiącu wrócił, w pałacu kwaterowali już Niemcy. Hrabia zamieszkał w leśniczówce, a potem wyjechał do hrabiów Raczyńskich do Złotego Potoku koło Częstochowy. Tam zmarł 1 maja 1940 roku. - Słyszałem, że kazał się pochować w samej bieliźnie, żeby mu już nikt nic nie zabrał - opowiada Mieczysław Baran, administrator Domu Pomocy Społecznej "Etola" w Rudzie Pilczyckiej.

Placówka ta powstała w 1951 roku w przejętym przez państwo pałacu. Jej główną siedzibę stanowi obecnie zbudowany przy nim w poprzedniej dekadzie pawilon.

Pałacową część wyróżnia z jednej strony pięciokolumnowy ganek z tarasem nad nim, a z drugiej - pięciokondygnacyjna wieża. Obecnie jest zadaszona, w czasach Zamoyskich była zwieńczona tarasem widokowym.

Dużo z dawnego uroku zachował kilkuhektarowy park. Obok sędziwych dębów, lip, klonów czy jesionów podziwiać tam można m.in. stare tuje, daglezję, choinę kanadyjską czy sosnę wejmutkę. Blisko pałacu rośnie posadzony już po wojnie tulipanowiec amerykański. Prawdopodobnie jeszcze z czasów, gdy Ruda należała do Zarembów, pochodzi kamienny mostek. Figura Matki Boskiej upamiętnia 20-lecie przejęcia majątku przez Zamoyskich.

Na północ od pałacu zachował się spichlerz zbożowy z początku XX wieku, który został pokryty nowym dachem. Dalej stoi zbudowany z kamienia młyn, który do dziś służy do mielenia zboża. Położony jest już poza terenem należącym do DPS. W jego granicach zobaczyć można jeszcze ruiny jednego z budynków gospodarczych. Po drugiej stronie drogi zwraca uwagę modrzewiowa leśniczówka z około 1900 roku. Zbudowany kilkanaście lat później dla pracowników folwarku jeden z trzech drewnianych ośmioraków został zrekonstruowany w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Niegdyś mieszkały w nim rodziny fornali i stróżów, obecnie można wynająć pokoje o wysokim standardzie.

Źródło: http://kielce.wyborcza.pl/kielce/1,47262,17297318,Hrabia_wszystko_stracil__Chcial_byc_pochowany_w_bieliznie.html#ixzz3usxGlaup

Co do kesza:

Mały klipsiak, koordy trochę szalały, więc dobra podpowiedź szyfrowana, uważaj na pensjonariuszy, są bardzo ciekawscy:)i pojawiają się nie wiadomo skąd.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Blisko, powyżej
Logs: Gevonden 41x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs