Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Portret Ślązaczki - Jadwiga Markowa - OP8DGA
Tablica pamięci Jadwigi Markowej
Właściciel: Joutseny
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 310 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-11-2015
Data utworzenia: 27-11-2015
Data opublikowania: 27-11-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 14-07-2019
82x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 2 obserwatorów
61 odwiedzających
61 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Chciałam przedstawić bardzo ciekawą postać Jadwigi Markowej, która oddała życie dla Polski. W tym miejscu znajduje się tablica poświęcona jej pamięci.

Jadwiga Markowa ur. 15 września 1885 roku w Starych Gliwicach - śląska działaczka okresu plebiscytowego, aktywistka i społeczniczka.

Od 1920 roku Jadwiga była zaangażowana w akcję plebiscytową i powstanie co spowodowało, że jej rodzina stała się obiektem niemieckiej agresji. W tej sytuacji rodzina postanowiła przenieść się i zamieszkać w Nowym Bytomiu, dzisiejszej dzielnicy Rudy Śląskiej. Tam Jadwiga od razu rozpoczęła aktywną działalność społeczną: założyła jadłodajnię dla bezrobotnych oraz opiekowała się potrzebującymi, biednymi, wielodzietnymi rodzinami. Zainicjowała w dzielnicy harcerstwo, a także organizowała coroczne pielgrzymki do Piekar, Częstochowy i na Górę św. Anny. Gdy wybuchła wojna, zaangażowała się w działalność wojenną, przygotowywała posiłki dla wojska.

6 września 1939 roku do jej mieszkania wtargnęli okupanci szukając broni. W mieszkaniu odkryto jedynie sztandar Towarzystwa Polek z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i orłem polskim. Jadwiga została aresztowana. Zaprowadzono ją do piwnic Starej Apteki w Nowym Bytomiu (tymczasowego więzienia). Była tam bestialsko torturowana w wyniku czego zmarła. Zbrodniarzem, który torturował i doprowadził do śmierci działaczki okazał się niemiecki działacz Egon Schaffranietz. Po wojnie został on odnaleziony i skazany za zbrodnie na karę śmierci. Ciało Jadwigi Markowej odkryto 9 września 1945 roku w wykopanym dole pod płotem ogrodu domu kultury. W miejscu znalezienia ciała, 28 lipca 1946 roku umieszczono pomnik i tablicę pamiątkową.

Co do samego kesza jest to mikromagnetyk umieszczony mniej więcej na koordach. Do wyciągnięcia logbooka może przydać się pinceta. Dla trzech pierwszych zdobywców certyfikaty.

EDIT: Uwaga ! Zmiana miejsca ukrycia. Aktualnie jest tam, gdzie dałby założyciel ścieżki:) Proszę o precyzyjne odkładanie kesza, gdyż miejsce ukrycia nie w całości jest magnetyczne.

Obrazki/zdjęcia
Tablica pamięci Jadwigi Markowej
Tablica