Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Biała Fabryka - OP8D48
Właściciel: lukooo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 191 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:01 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 10-11-2015
Data utworzenia: 10-11-2015
Data opublikowania: 10-11-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 27-03-2016
111x znaleziona
6x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 6 obserwatorów
110 odwiedzających
89 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

BIAŁA FABRYKA

Uchodzi za jeden z najstarszych obiektów fabrycznych w historii włókienniczej Łodzi, a przy tym jeden z niewielu odznaczających się architektoniczną lekkością i cieszącą oko elegancją. Prawdziwa ozdoba ulicy Piotrkowskiej, zanurzona w historii Łodzi, a planami śmiało wybiegająca ku przyszłości. Biała Fabryka (bo o niej mowa), której budowa trwała od 1835 do 1839 roku (rozbudowywana do 1886 roku), wzniesiona została przez rodzinę saksońskiego imigranta Ludwika Geyera. Geyer, jeden z pionierów łódzkiego przemysłu, już w początkach lat 40. XIX wieku mógł się poszczycić kierowaniem wzorcowej na skalę Królestwa Polskiego wielkiej przędzalni i tkalni mechanicznej wyposażonej w maszynę parową o mocy 60 KM, pierwszą taką w Łodzi. Kryzys lat 50. i 60. XIX wieku, w tym konsekwencje wybuchu wojny secesyjnej na kontynencie europejskim, doprowadził do upadku imperium Geyera, który zmarł jako bankrut 21 października 1869 roku i pochowany został na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Czteroskrzydłowy klasycystyczny gmach Białej Fabryki, wyposażony w dwie wieże kurzowe oraz dwie wieże ciśnień, uchodzi za unikalny przykład architektury industrialnej. Nic dziwnego, że zdecydowano się wykorzystać je do celów kulturalnych. W 1958 roku rozpoczęły się pierwsze prace remontowo-budowlane, które miały doprowadzić do przygotowania siedziby dla tworzącego się Muzeum Historii Włókiennictwa. Powstały przestrzenie ekspozycyjne, magazynowe, biurowe, przeformowano system wewnętrznej komunikacji. W latach 1972-1975 do celów muzeum przygotowano zachodnie skrzydło Białej Fabryki. W 1981 roku rozpoczęły się prace w Starej Kotłowni, w której pracowała wspomniana maszyna parowa. W latach 2006-2008, dzięki środkom unijnym oraz wsparciu gminy Łódź, muzeum wzbogaciło się o Skansen Architektury Drewnianej. Powstał on w parku im. Władysława Reymonta położonym na tyłach Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Tak naprawdę pomysł jego utworzenia narodził się już na przełomie lat 50. i 60. XX wieku w głowie ówczesnej dyrektor muzeum Krystyny Kondratiuk. Dziś znajdują się w nim budynki typowe dla zabudowy Łodzi z przełomu XIX i XX wieku oraz początków wieku XX. Dziś Centralne Muzeum Włókiennictwa to nie tylko "sztuka włókna". Od 2009 roku odbywa się tu wakacyjny cykl koncertów "Geyer Music Factory".

Widok z 1943 roku na 3 kesze: Białą Fabryka, Kościół Przenajświętszego Mateusza, Archikatedra Łódzka

http://fotopolska.eu/foto/328/328699.jpg

 

Obrazki/zdjęcia
Spojler, którego nie powinieneś podglądać
Wpisy do logu: znaleziona 111x nieznaleziona 6x komentarz 2x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia