Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
TARNOGRÓD - Muzeum Nożyczek - OP8CPB
Właściciel: grafen
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 229 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-10-2015
Data utworzenia: 20-10-2015
Data opublikowania: 20-10-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 12-11-2015
4x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
38 odwiedzających
4 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: A walon, mieszko
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Muzeum mieści się w synagodze, w której jest Miejska  Biblioteka Publiczna, Dom Kultury oraz Regionalna Izba  Pamięci . Synagoga została zbudowana w 1686 roku, na mocy przywileju ordynata Marcina Zamoyskiego. Na początku XIX wieku przeprowadzono gruntowny remont synagogi, a do ściany zachodniej dobudowano pomieszczenia, w których na parterze mieścił się przedsionek, a na piętrze babiniec. Podczas II wojny światowej, hitlerowcy zdewastowali synagogę i urządzili w niej stajnię dla koni. Rozebrano również mieszczącą się z północnej strony, parterową przybudówkę, mieszczącą babiniec. Po zakończeniu wojny budynek synagogi służył jako magazyn. 26 maja 1949 roku synagoga ze względu na zły stan i przeciekanie dachu uległa zawaleniu. Do wnętrza runęły połowa dachu, jedna ściana i sklepienie, a druga część dachu i pozostałe sklepienia trzymały się jedynie w oparciu o komin. Synagoga po tym zdarzeniu została w szybkim terminie wyremontowana przez Centralny Komitet Żydów Polskich, ze względu na groźbę dalszego zawalenia się budynku lub rozbiórki go przez lokalne władze. W latach 1985-1990 przeprowadzono gruntowny remont budynku, dostosowując go dla potrzeb biblioteki oraz miejskiego domu kultury.  Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie kwadratu, w stylu barokowym. Po dobudowaniu pomieszczeń w zachodniej części, rzut synagogi zmienił się na prostokątny. Wówczas również nadano elewacjom cechy klasycystyczne. Wewnątrz w głównej sali modlitewnej znajduje się potężne żaglowe sklepienie wsparte na czterech potężnych filarach, pomiędzy którymi dawniej znajdowała się bima. Na wschodniej ścianie zachował górny fragment stiukowej oprawy Aron ha-kodesz, z resztkami polichromii o motywach roślinno-zwierzęcy.

Dzięki inicjatywie Pani Dyrektor Biblioteki, powstało jedyne w Polsce (prawdopodobnie i w Europie) Muzeum Nożyczek . W skład zbiorów muzealnych wchodzą nożyce do  bonsai  ( bon – płaska taca lub pojemnik, sai – roślina; chiń. penjing – sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów uprawianych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach), do strzyżenia owiec, do jajek, do cięcia cygar, nożyce do obcinania kabli i metalu, chirurgiczne, kosmetyczne, fryzjerskie, nożyczki do wycinania dziurek na guziki czy do obcinania kocich paznokci.    Zbiór ciągle się powiększa, gdyż społeczność lokalna donosi nowe eksponaty.

Kesz – kuferek- w bibliotece,

 które jest czynne    od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 17.00

w soboty w godz. 8.00 – 14.00 w niedziele i święta nieczynne w okresie wakacyjnym:

od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 w soboty, niedziele i święta nieczynne. Zapraszamy.

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2