Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pętla Bobrowicka - Tablica - OP8CC0
PB.05 - Tablica
Właściciel: Rajki Team
Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 129 m n.p.m.
location Województwo: Polska > lubuskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mikro
status Status: Gotowa do szukania
hidden Data ukrycia: 26-09-2015
creation-date Data utworzenia: 26-09-2015
published-date Data opublikowania: 26-09-2015
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 11-08-2016
znaleziona 58x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
visits 38 odwiedzających
votes 45 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: [ocenzurowano_1], crazy_baby, Mario&Monia
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link

Nasza skrytka ma na celu zapoznanie Was z przepiękną trasą o której napisano poniżej. Pokonujemy tę trasę rowerem dość regularnie i po odkryciu geocachingu nie mogliśmy odmówić sobie połączenia tych dwóch rzeczy. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba.

 

Część tekstu dotycząca bezpośrednio miejsca ukrycia wyróżniona jest kolorem.

 

Autorem poniższego tekstu jest nieastąpiony historyk naszego regionu Pan Maciej Boryna, a oryginalny tekst znajdziecie na stronie http://radiobory.dbv.pl/readarticle.php?article_id=163.  Zdjęcia są mojego autorstwa. 

Pętla Bobrowicka to nazwa urokliwej trasy pieszo-rowerowej wiodącej po północnej części Borów Dolnośląskich, - trasy bogatej w atrakcje przyrodnicze i historyczne. Całość jej przebiegu mieści się w granicach Nadleśnictwa Szprotawa. Orientację na trasie ułatwiają kamienne drogowskazy z wyrytym napisem „Pętla Bobrowicka” i kolejnym numerem. Łączna długość szlaku od startu przed Nową Kopernią do leśniczówki w Bobrowicach wynosi ok. 11 km. Pętla to w istocie zmodernizowana w ramach Interreg Polska droga pożarowa, m.in. w celu poprawy dostępności obszarów przyrodniczych dla celów turystyki. 

Jadąc od Szprotawy tuż przed Nową Kopernią po prawej stronie rozpoczyna się właściwa Pętla Bobrowicka. Początkowa marszruta Pętli biegnie historycznym szlakiem komunikacyjnym Szprotawa-Koberbrunn. Przy południowym końcu zabudowań wiejskich, na rozwidleniu dróg napotkamy zabytki w postaci dwóch kamiennych drogowskazów. Jeden z nich wskazuje w lewo drogę do Bobrowic, a drugi w prawo drogę do Borowego Zdroju (Koberbrunn) – wsi lokowanej w samym środku dawnej puszczy, w którą skręcamy.

Mijamy obszary pól uprawnych wkomponowanych w leśne rubieże oraz tablicę informacyjną po czym nad potokiem „Ruda” przekraczamy granicę jednostajnych borów. Tylko do tego miejsca wolno poruszać się samochodem lub motorem. 

Po kilkuset metrach po prawej stronie miniemy punkt czerpania wody, zbudowany w formie ziemnego kopca obłożonego kamieniami. Następnie czeka nas 1 km prostego odcinka, a zanim obniżenie będące w rzeczywistości pradoliną niewielkiego dziś cieku. Mijając skrzyżowanie z drogowskazem „Czerwona droga” jesteśmy w zasadzie już nad Stawami Bobrowickimi – jednej z najpiękniejszych enklaw przyrodniczych tutejszych borów.

Stawy Bobrowickie, określane także mianem jednego z cudów Borów Dolnośląskich, to zespół wielu zbiorników wodnych rozlokowanych w tzw. systemie paciorkowym, ciągnącym się wzdłuż śródleśnego cieku. Swój początek bierze on na obszarze nazywanym od setek lat „Czarnym Bagnem”. Według historyka Felixa Matuszkiewicza stawy wzmiankowano już w dokumentach z XVI wieku, kiedy to szprotawscy rajcy wydawali niemałe sumy na ich utrzymanie. W średniowieczu stawy blokowały również niepowołany dostęp do Księstwa Głogowskiego, będąc skorelowane z legendarnymi Wałami Śląskimi.

Stawy są jednymi z najbardziej wartościowych elementów lokalnej biosfery i niektóre z nich podlegają ochronie obszarowej w formie użytków ekologicznych: „Żurawie Bagno” i „Łabędzi Staw”. Zaobserwujemy tu z ptactwa m.in. orła bielika, żurawia, łabędzia krzykliwego, ze świata roślin owadożerną rosiczkę, z owadów pazia królowej, ponadto przedstawicieli płazów i gadów. Tutejsze czyste wody wykazują specyficzne właściwości. 

Nad stawami oraz w ich pobliżu znajdują się: śniadanisko (patrz kamienny drogowskaz) z drewnianą wiatą, dostrzegalnia przeciwpożarowa, wspomniane wcześniej zabytkowe Wały Śląskie, pozostałości po poniemieckim tartaku i bocznicy kolejowej. Nieopodal stawów przebiega linia kolejowa na odcinku Żagań-Legnica, za którą zaczyna się Województwo Dolnośląskie i rozległy poligon wojskowy. Warto w tym miejscu przewidzieć dłuższą przerwę na odpoczynek i obserwację przyrody.

Ze śniadaniska powracamy na trasę Pętli, która wkrótce na rozwidleniu skręci ostro w lewo (droga w prawo prowadzi do granicy poligonu). Mijamy z lewej strony zjazd na dostrzegalnię, po czym wędrówka wiedzie przez osobliwą ciemną świerszczynę porastającą obrzeża „Czarnego Bagna”.
Przez dłuższy odcinek Pętla biegnie równolegle do wspomnianej linii kolejowej, poczym odbija w lewo – na wschód. Tutaj mijamy kolejny punkt czerpania wody (II)
Po przejechaniu ok. 1 km przetniemy linię słynnych Wałów Śląskich, o czym informują nas dwa granitowe oznaczniki z wyrytymi napisami. Aby ów średniowieczny artefakt zobaczyć w lepszej okazałości, należy wejść kilkadziesiąt kroków w las. W pobliżu znajdują się ślady po historycznych wykopaliskach archeologicznych, prowadzonych m.in. w 1933 roku przez Fritza Geschwendta i w 2008 roku przez Polską Akademię Nauk. 

Od Wałów Śląskich dzieli nas niecałe 3 km do leśniczówki w Bobrowicach, w której mieści się gospodarstwo agroturystyczne „Nad Bobrem”. Słynie ono z własnej wybornej kuchni, a przede wszystkim z potraw z dziczyzny i nalewek. Przy leśniczówce znajduje się skrzyżowanie dróg oznakowane głazami z inskrypcjami „Pętla Bobrowicka” oraz „Wały Śląskie”. 


Dalej masz do wyboru 3 opcje dalszej podróży. Pierwsza to powrót tą samą drogą. Drugą alternatywą jest skręcenie w lewo i powrót do Szprotawy malowniczą doliną Bobru przez wsie Bobrowice i Nową Kopernię (polecam). Trzecia możliwość to skręcenie w prawo i przedłużenie wyprawy górę Bobru - w kierunku wsi Sieraków i Buczek. W okolicy Buczka znajduje się kompleks stawów wędkarsko-rekreacyjnych. 

 

Kesz jest mikrusem schowanym w maskowaniu. Aby zdemontować maskowanie wystarczy je lekko obracając pociągnąć do siebie.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widzisz miejsce ukrycia.