Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wieża Wilkanowska - OP8C4R
Bismarckturm Grünberg - zielonogórska Wieża Bismarka
Właściciel: rredan
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 123 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-09-2015
Data utworzenia: 18-09-2015
Data opublikowania: 18-09-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 16-10-2015
28x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
26 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Ćwir, night_time
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wieża Wilkanowska to dwudziestometrowa budowla z czerwonej cegły zbudowana na Górze Wilkanowskiej (221 m n.p.m.), kulminacji Wału Zielonogórskiego i Wzgórz Piastowskich. W pobliżu znajduje się ważny węzeł zielonogórskich szlaków turystycznych. Dziś wieża będąca własnością Lasów Państwowych pełni rolę dostrzegalni przeciwpożarowej. Na miejscu można poszukać skrzynki Wieża Bismarcka - OP2BF3.

Wieża zbudowana została jako jedna z 240 Wież Bismarcka. Pierwsza z nich - podobnie jak Wilkanowska - powstała właśnie na Dolnym Śląsku. Do dziś zachowało się 173 wież wybudowanych w latach 1869-1934, z czego 17 na ziemiach leżących w dzisiejszych granicach Polski. Budowa wież, na szczycie których planowano instalować misy ogniowe, w których rozpalać miano ogień m.in w rocznice urodzin i śmierci patrona była kulminacją swoistego kultu Otto von Bismarcka, kanclerza Rzeszy Niemieckiej. Nie był to jedyny przejaw niemal religijnego kultu (dobrze nam skądinąd znanego we współczesnej Polsce), do życia powołano kilkaset organizacji sławiących Żelaznego Kanclerza, jego imieniem nazywano budynki, pomniki, parki, pomniki przyrody, miasta, a nawet kolonie (np. Wyspy Bismarcka to dzisiejsza Papua Nowa Gwinea) czy kremów.... tfu! Śledzie, cygara, jabłka, ogórki, roladę biszkoptową... Popularność Bismarcka nie wzięła się znikąd, był niezwykle pragmatycznym i skutecznym politykiem. Doprowadził do Zjednoczenia Niemiec, a więc stworzył z kilkudziesięciu państw Niemcy takimi, jakimi znamy je dziś. Kanclerz słynie z licznych celnych bon motów, które nadal są szeroko cytowane, jak choćby:

„Nie pójdziemy do Canossy”

czy wiele innych, choć często raczej przypisywanych Bismarckowi niż rzeczywiście będących jego autorstwa:

Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą”

lub

Kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość będzie skurwysynem,
ale kto na starość socjalistą pozostał, ten jest po prostu głupi”.

 

Bismarck w Polsce, a szczególnie na ziemiach Zaboru Pruskiego kojarzony jest niemal wyłącznie z polityką Kulturkampfu i germanizacją w jej najbardziej brutalnym wydaniu. W ten sposób gładko z Dolnego Śląska możemy przeskoczyć na podwórko, na którym czuję się o wiele pewniej :). W Wielkopolsce (szeroko pojętej) zbudowano sześć wież, spośród których zachowała się jedynie ta w Wieleniu (Wieża Bismarcka w Wieleniu - OP89YC). Mój ukochany Poznań również nie obył się bez upamiętnienia Bismarcka. W sercu Dzielnicy Cesarskiej nie bez kontrowersji, nawet wśród Niemców, w 1903 roku dzięki staraniom działaczy Hakaty, na dzisiejszym Placu Adama Mickiewicza ustawiono odsłonięty przez jego syna pomnik kanclerza. Pomnik bywał tak często obrzucany kamieniami, że musiano wystawić pilnujące go straże. Jeszcze w trakcie Powstania Wielkopolskiego pomnik usunięto, a w 1930 przetopiono jego większą część na figurę Chrystusa Króla, centralną część Pomnika Wdzięczności Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, którego właśnie postulowanej odbudowie towarzyszy atmosfera skandalu. Samą głowę Bismarcka podziwiać dziś można na... poznańskim Starym Rynku, na rogu Zamkowej i Rynkowej jako figurę Jana Baptysta Quadro umieszczoną na szczycie kamienicy, w której mieszkał.

Więcej o Wieży Wilkanowskiej i Wieżach Bismarcka.

Skrzynka

Mały pojemnik w większym maskowaniu, schowany na kordach, dość wysoko. Maskowania nie zdejmujemy, otwieramy tylko przesuwając co trzeba w bok, a pojemnik sam wpada niczym gołąbek do rączki.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Wieża