Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Dom Klenczona - tramwajem do sławy - OP8BR2
Tajemnice Oliwy
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 31 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 31-08-2015
Date created: 31-08-2015
Date published: 31-08-2015
Last modification: 04-10-2019
228x Found
8x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
195 visitors
154 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: efferus
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

One-minute cache  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Rada Dzielnicy Oliwa zaprasza na spacer szlakiem "Tajemnic Oliwy". Prowadzi on do znanych, a czasem zupełnie niepoznanych, zakątków dzielnicy. Drogę wskażą i uatrakcyjnią, łatwe do namierzenia i podjęcia, typowo miejskie mikro-kesze. Dzięki nim wyprawa na pewno zakończy się pomyślnie. Satysfakcji dostarczą również urokliwe miejsca oraz barwne ciekawostki z historii naszej dzielnicy - starej Oliwy.

O miejscu:

W latach 60. w domu przy ul. Wita Stwosza 40 mieszkał i tworzył Krzysztof Klenczon, członek zespołu Czerwone Gitary oraz kompozytor największych przebojów tego zespołu: Taka jak ty, Historia jednej znajomości, Nikt na świecie nie wie, Biały krzyż, Wróćmy na jeziora, Gdy kiedyś znów zawołam cię, Kwiaty we włosach, Powiedz stary gdzieś ty był, Jesień idzie przez park.
Tak naprawdę jego poważna przygoda z muzyka rozpoczęła się od tramwaju, którym dojeżdżał z domu przy Wita Stwosza na praktyki.
„W pewnym sensie o jego karierze zadecydował tramwaj – twierdzi Wiesław Wilczkowiak ze Stowarzyszenia Muzycznego "Christopher" im. Krzysztofa Klenczona. Krzysztof mieszkał przy ulicy Wita Stwosza w Gdańsku Oliwie, a jako student trzeciego roku Studium Wychowania Fizycznego odbywał praktyki w Szkole Podstawowej nr 58 w Gdańsku - Siedlcach. Dojeżdżał tam tramwajem z kolegą z roku, Karolem Warginem, z którym często występowali, jako duet wokalny. Przesiadając się, z jednego tramwaju na drugi, przy Klubie Studenckim „ŻAK” na Wałach Jagiellońskich, na drzwiach klubu zauważyli afisz, zapraszający na eliminacje do programu „Szukamy Młodych Talentów”. Postanowili zaryzykować. Wygrali te i kolejne etapy konkursu”*
Dziś przed domem przy Wita Swtosza 40 kursuje tramwaj Swing 120 NaG im. Krzysztofa Klenczona
*Tramwaj Klenczona ruszył z Oliwy - autor Tomasz Strug
Opracowanie: TS

Krzysztof Klenczon
Krzysztof Antoni Klenczon – polski kompozytor, wokalista i gitarzysta muzyki rockowej. Urodził się 14 stycznia 1942 w Pułtusku, zmarł 7 kwietnia 1981 w Chicago.
W 1962 w duecie z Karolem Warginem został laureatem I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie (Mały miś). W latach 1962–1964 był gitarzystą Niebiesko-Czarnych, z którymi wystąpił w paryskiej Olimpii w 1963. Lider zespołów muzycznych: Pięciolinie (1964), Czerwone Gitary (1965–1970) i Trzy Korony (1970–1972).
W 1973 na stałe wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie komponował, nagrywał i występował. W latach 1978–1979 koncertował w wielu miastach Polski.
Został ranny w wypadku samochodowym, wracając 27 lutego 1981 z koncertu charytatywnego w klubie Milford w Chicago. Zmarł 7 kwietnia 1981 w szpitalu św. Józefa w Chicago. Urnę z prochami złożono 25 lipca 1981 na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Mazurskiej w Szczytnie.
Z Gdańskiem Krzysztof Klenczon był związany od 1960 roku, kiedy rozpoczął studia na wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej, a rok później został słuchaczem Studium Nauczycielskiego.
25 grudnia 1967 r. wziął ślub z żoną Alicją w Katedrze Oliwskiej.

O keszu:

W związku z systematycznymi zniknięciami kesza, zmiana jego lokalizacji. Mikromagnetyk pod współrzędnymi po drugiej stronie ulicy, na wschód od domu Klenczona. Miejsce ruchliwe.

Uwaga! W logbooku znajdziesz literę z przypisaną liczbą. Zanotuj je - pomogą trafić do bonusowego kesza.

Opracowanie: Keszki.pl

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints