Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pętla Bobrowicka - Stawy - OP8BMC
PB.01- Stawy
Właściciel: Rajki Team
Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 136 m n.p.m.
location Województwo: Polska > lubuskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Gotowa do szukania
hidden Data ukrycia: 27-08-2015
creation-date Data utworzenia: 27-08-2015
published-date Data opublikowania: 27-08-2015
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 11-08-2016
znaleziona 49x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
visits 36 odwiedzających
votes 37 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: arturbur1965
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

 

Nasza skrytka ma na celu zapoznanie Was z przepiękną trasą rowerową zwaną Pętlą Bobrowicką. Może dla nie których "niestety", ale nie da się dojechać autem, trzeba pofatygować się rowerem albo spacerkiem, niemniej jednak gwarantuję, że warto:)Pokonujemy tę trasę rowerem dość regularnie i po odkryciu geocachingu nie mogliśmy odmówić sobie połączenia tych dwóch rzeczy. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba.

 Pętla Bobrowicka - oznakowana droga pożarowa nr 26, wyróżniająca się utwardzonym podłożem i dodatkowo opisana kamiennymi drogowskazami z wyrytym napisem "Pętla Bobrowicka. Trasa rozpoczyna się w Nowej Koperni i wiedzie w Bory Dolnośląskie. Przechodzi obok zabytkowych Kamiennych Drogowskazów oraz przez Stawy Bobrowickie, nad którymi znajduje się Śniadanisko z drewnianą wiatą, ławkami, stołami i miejscem na bezpieczne ognisko. Utworzono tu dwa użytki ekologiczne: "Łabędzi Staw" i "Żurawie Bagno". Jest to rejon bytowania żurawi oraz miejsce polowań orła bielika. Trasę przecinają Wały Śląskie (nadłuższy obiekt archeologiczny w Polsce). Zakończenie 11,3 km trasy turystycznej znajduje się przy Leśniczówce w Bobrowicach - obecnie gospodarstwo agroturystyczne "Nad Bobrem".

Stawy Bobrowickie, określane także mianem jednego z cudów Borów Dolnośląskich, to zespół wielu zbiorników wodnych rozlokowanych w tzw. systemie paciorkowym, ciągnącym się wzdłuż śródleśnego cieku. Swój początek bierze on na obszarze nazywanym od setek lat „Czarnym Bagnem”. Według historyka Felixa Matuszkiewicza stawy wzmiankowano już w dokumentach z XVI wieku, kiedy to szprotawscy rajcy wydawali niemałe sumy na ich utrzymanie. W średniowieczu stawy blokowały również niepowołany dostęp do Księstwa Głogowskiego, będąc skorelowane z legendarnymi Wałami Śląskimi.

Stawy są jednymi z najbardziej wartościowych elementów lokalnej biosfery i niektóre z nich podlegają ochronie obszarowej w formie użytków ekologicznych: „Żurawie Bagno” i „Łabędzi Staw”. Zaobserwujemy tu z ptactwa m.in. orła bielika, żurawia, łabędzia krzykliwego, ze świata roślin owadożerną rosiczkę, z owadów pazia królowej, ponadto przedstawicieli płazów i gadów. Tutejsze czyste wody wykazują specyficzne właściwości. 

 


 
 

Skrytkę znajdziesz po koordynatach w pobliżu pomostu. Zdjęcia również mogą pomóc w jej namierzeniu. W środku certyfikaty dla pierwszej trójki znalazców.

Obrazki/zdjęcia
Widok miejscówki z drogi koło pomostu
Gdzieś w tych krzakach
Log book 1