Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stare Miasto w Łodzi - OP8BBQ
Właściciel: lukooo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 307 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:01 h    Długość trasy: 0.10 km
Data ukrycia: 16-08-2015
Data utworzenia: 16-08-2015
Data opublikowania: 16-08-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 28-12-2016
60x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
5 odwiedzających
54 x oceniona
Oceniona jako: normalna
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Garstek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Dostępna rowerem  Skrzynka niebezpieczna 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Stare Miasto w Łodzi pokrywa się swym położeniem z centrum średniowiecznej osady miejskiej - miasteczka Łódź.

Stare Miasto Łodzi zostało ulokowane przy rzece Łódce za sprawą króla Władysława Jagiełły w 1423 roku.

Na Starym Mieście znajdują się Stary Rynek, plac Kościelny, Park Staromiejski, oraz m.in. ulice: Kościelna, Drewnowska, Nowomiejska, Zgierska, Podrzeczna, Wolborska, Bojowników Getta Warszawskiego (dawniej Żydowska), oraz obecnie Zachodnia (dawniej Stodolniana).

Po powstaniu Nowego Miasta i przeniesienia się centrum życia miejskiego na obecny Plac Wolności, Stare Miasto stało się dzielnicą zamieszkaną głównie przez ubogą ludność żydowską. W czasie wojny teren Starego Miasta włączono do łódzkiego getta (Litzmannstadt Ghetto). Później zburzone zostało należące do getta osiedle, zamieszkane głównie przez Żydów, znajdujące się pomiędzy Starym Rynkiem a Nowym Miastem. Po wojnie na tym miejscu powstał park, nazywany do dziś Staromiejskim. Na tym terenie wybudowano w tamtym czasie "wzorcowe" osiedle mieszkaniowe, nazwane do dzisiaj "Stare Miasto", w dużej mierze likwidując starą zabudowę, na którą składały się głównie kamienice czynszowe. Plac Starego Rynku został całkowicie ogołocony z kramów handlowych i wyłożony płytami chodnikowymi, zaś w jego centralnym punkcie zbudowano pomnik Juliana Marchlewskiego. Plac do końca lat 80. służył często do organizowania spotkań "aktywu partyjnego".

Rynek Starego Miasta

W 1991 r. po burzliwej debacie społecznej pomnik Marchlewskiego został zdemontowany. Władze miasta planowały przebudować i ożywić Plac Starego Rynku, plany te jednak nie zostały nigdy zrealizowane. Obecnie plac ten jest czasami wykorzystywany na plenerowe imprezy masowe, na co dzień jednak świeci pustkami, zwłaszcza od czasu uruchomienia nieopodal Centrum Manufaktura.

Według Systemu Informacji Miejskiej Stare Miasto obejmuje obszar ograniczony: granicą dzielnic Bałuty/Polesie, granicą ogródków działkowych, ul. Czarnkowską, ul. Modrą, ul. Wrześnieńską, ul. Osiedlową, przedłużenie ul. Osiedlowej do ul. Krótkiej, ul. Berlińskiego, ul. Młynarską, ul. Wojska Polskiego, granicą dzielnic Bałuty/Polesie.

 

Na miejscu znajdziesz mapkę z opisem najważniejszych atrakcji turystycznych Starego miasta Łodzi. Cache na współrzędnych na wysokości około 5 metrów. Maskowanie analogiczne jak cache "Kościół Przenajświętszego Mateusza"

Wpisy do logu: znaleziona 60x nieznaleziona 2x komentarz 0x Wszystkie wpisy