Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Leśny Dentysta - OP8A3W
Zastanawiasz się jak to jest być dentystą? Dzisiaj masz okazję pobawić się w leśnym gabinecie :)
Właściciel: Raven4555
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: -4942 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Duża
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 19-06-2015
Data utworzenia: 19-06-2015
Data opublikowania: 19-06-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 22-07-2016
34x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
14 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
21 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: alkapralka007, atena.pl, Bućki, Chochlik., EMMMA, ForgottenSilesia, HaCek, karwdo, katasza_, kira, Kobex, m_rt, Nannette, NataszaF, redvibes, rubin, Tisia, Tris, unkas, Whatever, yossarian1981
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Wymagany dodatkowy sprzęt  GeoHotel  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Na początek WAŻNA INFORMACJA WSTĘPNA POTRZEBNA DO ZDOBYCIA SKRZYNKI:

Każdy lekarz - stomatolog musi znać sposób na zwięzłe opisanie zęba w dokumentacji medycznej. Trudno byłoby opisywać każdy pojedynczy ząb ciągiem wyrazów w stylu: górny lewy ząb przedtrzonowy drugi. Dlatego, na potrzeby szybkiego zaznaczenia, o który ząb nam chodzi wymyślono SYSTEM OZNACZANIA ZĘBÓW

Jest to taki system, który przyporządkowuje jednemu zębowi pacjenta pewien numer lub symbol i numer. Na przestrzeni lat powstało wiele takich kodów np. System Zsigmondy'ego, Haderupa, czy ćwiartkowy Palmera. Obecnie stosowany system numeracji zębów, popularny w Europie, został zatwierdzony przez FDI w 1970 roku i zwie się systemem Viohla. Poznasz go dzisiaj i dzięki niemu zdobędziesz skrzynkę. 

FDI 

System ten podaje oznaczenie zęba pod postacią dwóch cyfr.

Pierwsza cyfra oznacza numer ćwiartki (kwadrantu) w której znajduje się dany ząb, a druga cyfra oznacza numer zęba liczony w kierunku od płaszczyzny pośrodkowej ciała (czyli linii, która przebiega między dwoma siekaczami przyśrodkowymi w szczęce i w żuchwie - prościej mówiąc między jedynkami u góry i między jedynkami na dole. W tym przypadku będziesz badać zęby stałe u dorosłego pacjenta, więc kwadranty mają oznaczenia od 1 do 4.  

u dorosłych z zębami stałymi numer kwadrantu oznaczamy zaczynając od prawej strony od góry (prawa z perspektywy pacjenta!) i numerując kolejno ZGODNIE z ruchem wskazówek zegara (patrz zdjęcie)

następnie liczymy który ząb w danym kwadrancie chcemy oznaczyć:

siekacz przyśrodkowy numer 1 "jedynka"

siekacz boczny numer 2 "dwójka"

kieł numer 3 "trójka"

przedtrzonowiec pierwszy numer 4 "czwórka"

przedtrzonowiec drugi numer 5 "piątka"

trzonowiec pierwszy 6 "szóstka"

trzonowiec drugi 7 "siódemka"

trzonowiec trzeci (ząb mądrości) 8 "ósemka" - wiele osób ma z nimi problemy :P

Oznaczenie zapisujemy jako dwie cyfry obok siebie, najpierw numer kwadrantu, później numer zęba w kwadrancie. np 22 (czytaj: ząb dwa-dwa czyli siekacz boczny po lewej stronie w szczęce).

Proste Prawda ? dodatkowe wyjaśnienie stanowią zdjęcia. 

KESZ ! zapoznaj się uważnie !

kilkuetapowy nietypowy:

Na początku skrzynki startowe, które wywiodą Cię w las poprowadzą Cię w kierunku Etapu I - nie powiem ile, ale powiem że są dość małe i nie dadzą się ruszyć. w środku zapisane są współrzędne kolejnych skrytek. 

Etap I - znajdziesz tutaj ważne narzędzie, bez którego dentysta się nie obejdzie, po skończonym użytkowaniu ODŁÓŻ NARZĘDZIE NA MIEJSCE I DOBRZE ZAMASKUJ DLA KOLEJNYCH ADEPTÓW STOMATOLOGII, ODKŁADAJ PROSZĘ TAK JAK BYŁO PIERWOTNIE. nie zapomnij o zapisaniu współrzędnych etapu II, znajdują się one w pojemniczku z narzędziem.

Etap II - znajdziesz tutaj pacjenta, bądź delikatny, profesjonalny i zapisz swoje obserwacje (szukasz 6 zębów z próchnicą w szczęce i 6 zębów z próchnicą w żuchwie). dla zapominalskich ściąga z systemu FDI na miejscu. 

podstaw do wzoru i wylicz współrzędne finałowe. oznaczenia zębów np. 18 (ząb jeden-osiem) potraktuj na potrzeby obliczeń jako liczby dwucyfrowe czyli w tym przypadku osiemnaście)

N 50* 13. [suma dla szczęki + 849]

E 19* 02. [suma dla żuchwy + 350] 

Finał - Sporych rozmiarów skrzynka, w środku niespodzianka TYLKO dla pierwszego znalazcy (weź właściwą niespodziankę, podpisana z tyłu.) Proszę o uważne zapoznanie się z instrukcją w logbooku i o wpis po właściwej jego stronie ! wymień fanty, dorzuć krety (Skrzynka działa też jako geohotel) ZAMASKUJ DOBRZE !

Proszę ODŁÓŻ na miejsce narzędzie ze skrzynki oznaczonej jako etap I. Jeżeli Ci się bardzo spodobało to możesz do mnie napisać i Ci takie załatwię :)

na koniec proszę o obszerne komentowanie w logach wszelkich zniszczeń, zaginięć i nieścisłości, abym mógł kesza monitorować i serwisować na bieżąco

POWODZENIA I MIŁEJ ZABAWY W LEŚNYM GABINECIE !

Źródła grafiki 

http://www.careforsmiles.com.au/smile-gallery/fdi/ + CC z wikipedii

 

Skrzynkę dedykuję SIO-ekipie.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
ĆWIARTKI ! 1-4 zęby stałe 5-8 zęby mleczne
numeracja zębów tabelka