Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cel artyleryjny - OP89TX
Cel artyleryjny
Właściciel: lewychelmno
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 67 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-06-2015
Data utworzenia: 05-06-2015
Data opublikowania: 22-06-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 01-07-2015
31x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
87 odwiedzających
27 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
16 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: agatczjenek, ash, bamba, bejgee, Ćwir, Dadinki, DeepBlue, DeepSea, hobbbysta, izunia77, Mitsubishi, MPG, mswiezy1, Serengeti, woyt, wuja michal
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem  Skrzynka niebezpieczna 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
We wsi Kabat niedaleko Solca Kujawskiego w czasie II wojny światowej Niemcy prowadzili testy nad nową bronią rakietową produkowaną w pobliskich zakładach D.A.G. Bromberg. Poligon służył do ich testowania.
Wieś Kabat była idealnym miejscem w okolicy Bydgoszczy na lokalizację poligonu rakietowego. Położona w Puszczy Bydgoskiej, kilkanaście kilometrów od bram zakładu D.A.G. Na granicy poligonu znajduje się Szwedzka Góra - największa wydma (!) w Puszczy Bydgoskiej, której wierzchołek sięga 116 metrów. To interesująca osobliwość regionu. Z jej szczytu można było doskonale obserwować ćwiczenia na poligonie.
 
Wieś Kabat i Nebelwerfery na poligonie Nebelwerfery były to wieloprowadnicowe wyrzutnie niekierowanych pocisków rakietowych. Jarosław Butkiewicz prezes Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "Bunkier" wskazuje, że budujący się zakład D.A.G. Fabrik Bromberg w założeniu miał produkować prochy rakietowe. Na terenie fabryki w Bydgoszczy produkowano również Nebelwerfery. W związku z tym na początku 1940 roku zapadła decyzja o stworzeniu doświadczalnego poligonu rakietowego, znajdującego się w bliskiej odległości od zakładu. Wysiedlono mieszkańców, od lasów wykupiono teren i zaczęła się wycinka drzew, przy której pracowali między innymi RAD-owcy. - Poligon testowy nie został ukończony - dodaje pasjonat historii D.A.G.
Tutaj znajdziesz film pokazaujący zasady działania broni.
 
Betonowa wieża Na poligonie Niemcy planowali wybudować dwie betonowe wieże służące do obserwacji ćwiczeń na poligonie. Ukończyli tylko jedną. Budowla ma charakterystyczny kształt i znajduje się na niewielkim wzniesieniu. To dwupiętrowy budynek z lukami obserwacyjnymi chroniącymi przed odłamkami i dodatkowo zabezpieczonymi stalowymi płytami. Do środka prowadziły stalowe drzwi, których pozostałości po zawiasach zachowały się do dnia dzisiejszego. Na piętro wchodziło się po metalowej drabinie.
 
Poligon lotniczy. Cel wieża!
Po wojnie teren został przejęty przez wojsko polskie, które urządziło tu poligon lotniczy. Funkcjonował on do lat 90. XX wieku. Teren jest rozległy, jeszcze kilka lat temu w lesie stała wieża kontroli lotów. - Niestety została zniszczona - ubolewa Jarosław Butkiewicz i dodaje, że na ziemi były wyorane sylwetki samolotów służące jako cel do nalotów lotniczych.
 
Za cel strzelań służyła również betonowa wieża, która z jednej strony jest praktycznie zburzona do połowy, natomiast z drugiej strony jest ostrzelana. Świadkowie widzieli zawieszone w powietrzu śmigłowce MI-24, które z broni pokładowej prowadziły ostrzał wieży.
 
Na poligonie nadal można znaleźć betonowe ćwiczebne bomby lotnicze, które zrzucane były z nadlatujących samolotów na wyznaczone w terenie cele.
 
Poruszanie się po poligonie jest zabronione ze względu na niewypały, o czym informują umieszczone tablice. Z tego powodu skrzynka została oznaczona jako niebezpieczna.
 
W związku z powyższym zalecam podejmowanie kesza od strony drogi pokazanej na załączonym zdjęciu, mimo znaków - na ścieżce nie czeka na nas żadne niebezpieczeństwo. Samochód można zostawić na końcu asfaltowej drogi, przed bramą wjazdową do centrum nadawczego. Piesz wycieczka w jedną stronę trwa około 15 minut.
 
Opis kesza:
Skrzynka pod współrzędnymi. Uwaga na mrówki.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wyorany samolot - cel nalotów
Zalecana droga dojścia
tablica informacyjna
Namierzanie współrzędnych, tu szukaj
Cel artyleryjny
Wpisy do logu: znaleziona 31x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 4x Wszystkie wpisy Galeria