Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół Trójcy Świętej - OP88D7
Owner: BUMAG
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 218 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 16-04-2015
Date created: 16-04-2015
Date published: 16-04-2015
Last modification: 24-10-2017
53x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
35 visitors
46 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kościół św. Trójcy przy ul. Mikołowskiej w Gliwicach jest pozostałością po wcześniej znajdującym się w tym miejscu szpitalu i kaplicy pw. Trójcy Św., św. Marii i św. Bartłomieja, ufundowanych w 1409 r. Budynki wielokrotnie nawiedzają pożary i zniszczenia, ale szpital funkcjonował aż do XIX w. Obecna bryła w stylu klasycystycznym była budowana w latach 1836-1838 r. Była to pierwotnie kaplica dla mieszkającej w pobliżu biedoty.

W XIX w. Kościół staje się przedmiotem sporów bliskim protestantom starokatolików i katolików rzymskich zamieszkujących śląską ziemię. W 1872 r. protestancki burmistrz Gliwic Teuchert przekazuje kaplicę Kościołowi Starokatolickiemu w Niemczech. W 1922 r. magistrat podważa decyzję burmistrza i świątynia przechodzi ponownie w ręce Kościoła Katolickiego, jako filiał parafii św. Piotra i Pawła. Jednak w 1941 r. hitlerowski burmistrz Gliwic Meyer ponownie przekazuje kościół starokatolikom.

Międzyczasie, w 1927 r. na plac przed kościołem trafia figura św. Nepomucena, której autorem jest wybitny rzeźbiarz opawski Johannes Nitsche.

Po wojnie świątynia trafia w ręce katolików obrządku ormiańskiego, wypędzonych z kresów wschodnich. Akt ten potwierdził 14 października 1945 r. ówczesny administrator kościelny Śląska Opolskiego ks. dr Bolesław Kominek.

W 1950 r. do świątyni za sprawą jej opiekuna ks. Kazimierza Roszko, trafia cudowny obraz Matki Bożej Łysieckiej. Budynek przechodzi kapitalny remont w latach 1959-1952. Wykonano m.in. nowy żelbetowy strop, ścianę szczytową i więźbę.

W 1974 kościół zostaje zaliczony do sanktuariów Roku Świętego w diecezji Opolskiej. 19.09.1974 ks. Bp. W. Wycisk konsekruje ołtarz główny.

Dekretem z 1 grudnia 2009 r. arcybiskupa Kazimierza Nycza przy kościele zostaje powołana parafia ormiańskokatolicka, której proboszczem obecnie jest x. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Dzięki uprzejmości proboszcza i miejscowych Ormian, od 2010 r. w kościele funkcjonuje także niewielka wspólnota przywiązana do tradycyjnej liturgii trydenckiej, której duszpasterzem z mianowania ks. biskupa Gerarda Kusza został x. Jarosław Steczkowski.   

Sobota 9 lipca 2011 r. przejdzie do historii tak miasta Gliwic, jak i całej społeczności ormiańskiej w Polsce.  Tego dnia odsłonięto i poświęcono Chaczkar - kamienny krzyż wotywny, upamiętniający ważne wydarzenia. Chaczkar ma upamiętnić ofiary ludobójstwa Ormian i Polaków, który polegli za swoje ojczyzny w XX wieku.


skrzynka to mikrus umieszczony poza ogrodzeniem za tylną ścianą kościoła, nie powinien sprawić problemu, oczywiście uważajcie na mugoli i lepiej jeśli keszyk będzie zaliczany nocą :)

życzymy powodzenia BUMAG_team

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 53x Not found 0x Note 0x Picture 2x All entries Gallery