Cmentarz wojenny w Stefanowie to miejsce pochówku prawdopodobnie kilkuset żołnierzy obu walczących stron. Choć pewnie trudno będzie Ci uwierzyć w tę liczbę, patrząc na trzy współcześnie postawione krzyże i jeden kamień nagrobny, mówiący o śmierci Maxa Heydera 30 marca 1915r. To kolejne miejsce, o które zadbali rekonstruktorzy z sochaczewskiej MGH im. II/18pp.
O roli tego miejsca w kampanii nad Bzurą i Rawką trudno mi coś powiedzieć, bo trudno było o Stefanowie cokolwiek znaleźć w gazetach z tamtych czasów. A lektura „Kurjera Warszawskego” może być bardzo ciekawa dla kogoś, kto szuka wiedzy na temat walk w tym rejonie. Przeglądając wydania z pierwszej połowy 1915r. można zauważyć, że rubryka nazwana „Bitwa na Bzurą Rawka” była właściwie stałym elementem „Kurjera”. Często pojawiają się w niej nazwy znanych z innych keszy miejscowości: Bolimów, Humin, Borzymów, Witkowice, Kozłów Biskupi i Szlachecki, Brochów itd. W jednym z pism z marca 1915r przeczytałem coś co wywróciło do góry nogami moja „wiedzę historyczną”, a mianowicie: „Nad Bzurą i Rawką Rosyanie również atakowali i ostatecznie zajęli folwark Mogiły pod Bolimowem …” Jak to?!!! To nazwa Mogiły była używana jeszcze przed atakami gazowymi przeprowadzonymi w tamtym rejonie?!!! (mam na myśli te najgroźniejsze, które zaczęły się w maju 1915r.) Może w takim razie nazwa folwarku wzięła się od mogił z powstania styczniowego? Tak czy owak widać, że warto czytać gazety z tamtego okresu. Po pewnym czasie zorientowałem się, że daję się indoktrynować tylko rosyjskiej propagandzie – czas było dać szansę Niemcom. Dlatego „przeszedłem na drugą stronę frontu” czyli do Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Tu również temat Bzury i Rawki był częstym wątkiem i nawet rubryka była nazwana tak samo, choć treści jakby bardziej światowe, bo … jako informację z Amsterdamu podano, że nad Bzurą i Rawką Niemcy znajdowali się o trzy ćwiercie mili angielskiej od Rosjan. Ot, jedna linijka, a jaka wielokulturowa. Można? - można!
Przy okazji tego kesza zapraszam Cię do poszperania w starych gazetach. Podane współrzędne wskazują na cmentarz wojenny w Stefanowie. Natomiast skrzyneczka jest ukryta … może nawet „o trzy ćwiercie mili angielskiej” od tego miejsca Jej współrzędne to: N 52 20.ABC E20 13.DEF – brakujące cyfry znajdziesz odpowiadając na następujące pytania:
A) W nocy z 21-go na 22-go grudnia Niemcy przerzucili na drugi brzeg Bzury brygadę trzeciego korpusu przy pomocy:
1 – pontonów
2 – pływającego mostu
3 – kolejki wąskotorowej
4 – promu ciągniętego przez konie
5 – „mostu” zrobionego z chłopskich furmanek
B) Kiedy w maju Niemcy użyli gazów bojowych, ich zapach czuć było z odległości:
0 – 3 wiorst
1 – 6 wiorst
2 – 9 wiorst
3 - 12 wiorst
4 – 15 wiorst
5 – 18 wiorst
6 – 21 wiorst
7 – 24 wiorst
8 – 27 wiorst
9 – 30 wiorst
C) W końcu lutego pod Borzymowem Rosjanie wzięli do niewoli trzech oficerów, 60 szeregowców i zdobyli:
1 – niemieckie plany
3 – mitraljezę
5 – skład szrapneli
7 – przewagę taktyczną
9 – magazyn żywności
D) W styczniu Niemcy nie mogli obsadzić wysp przy ujściu Bzury, bo Rosjanie użyli:
1 – hydroplanów
3 – uzbrojonych parowców
5 – halabrydu
7 – min morskich
9 – sieci rybackich i soli
E)
W lutym Niemcy próbowali zastosować w walce:
1 – samochody opancerzone
3 – aeroplany z nartami
5 – sanie z ckm-ami
7 – moździerze czterdziestojednocentymetrowe
9 – karabiny snajperskie
F) W lutym między Borzymowem a Wolą Szydłowiecką (czyli na przestrzeni 10 kilometrów) nieprzyjaciel (notka jest tak napisana, że nie wiem, o którą stronę chodzi) ustawił siedem dywizji i setkę dział, co normalnie powinno zająć:
1 – 15 kilometrów
2 – 30 kilometrów
3 – 45 kilometrów
4 – 60 kilometrów
5 – 75 kilometrów
6 – 90 kilometrów
7 – 100 kilometrów
Pamiętaj, że te pytania (a właściwie odpowiedzi) to taka Familiada – nieważne jaka była prawda – liczy się to, co napisały gazety
W strunówce z logbookiem znajduje się kod do skrzynki finałowej – zapisz go, jeśli chcesz o nią walczyć!
Powodzenia!
Geo-rge