Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dwór Podsędkowice - OP87YR
Właściciel: bartekt1702
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 164 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-05-2015
Data utworzenia: 29-03-2015
Data opublikowania: 29-03-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 13-10-2015
35x znaleziona
4x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 5 obserwatorów
63 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: art_noise, bamba, iwonia1999, keram58, kustosz12, vulpecula
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

DWÓR PODSĘDKOWICE

 

************************************************

 

Miejscowość:

Podsędkowice - wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie rawskim, jedna z najmniejszych miejscowości w gminie Biała Rawska. Jest ona po raz pierwszy wymieniana w 1360 r. w przywileju księcia Siemowita dla kościoła w Rawie. Już wtedy wieś miała prawo chełmińskie.

 

Sama nazwa miejscowości wskazuje, że wieś była nadaniem książęcym dla rycerza-szlachcica pełniącego urząd podsędka, czyli zastępcy sędziego w sądzie ziemskim. Wiadomo, że urząd podsędka pojawił się w Polsce już w XIII wieku, zatem prawdopodobna lokacja wsi nastąpiła zapewne w XIII lub XIV stuleciu, a rzeczony urzędnik należał do rodu Trzasków.

 

Pierwszym znanym z imienia mieszkańcem wsi "Pothsantkowicze" był Mikołaj z Podsędkowic.

 

Dwór:

W XVI stuleciu, w ziemi rawskiej notowany jest ród Podsędkowskich herbu Trzaska, który swoje nazwisko zapewne przyjął od nazwy rodowej siedziby. I to prawdopodobnie rodzina Podsędkowskich wzniosła pierwszą siedzibę dworską w tym miejscu.

 

’Dwór na kopcu’ powstał na sztucznie usypanym wzniesieniu. Drewniany budynek, na rzucie kwadratu z silnie występującym przed lico fasady ryzalitem wejściowym, umieszczony na kamiennej podmurówce, z małymi oknami przypominającymi strzelnice, dwór usytuowany centralnie w stosunku do układu przestrzennego, nakryty dachem mansardowym, otoczony dodatkowo palisadą, nawiązujący do architektury klasycystycznej przetrwał do lat 70-ych XIX wieku, kiedy to postawiono nową siedzibę dworu (na miejscu starego dworu umieszczono kuchnie dworską i kaplicę).

 

W 1741 r. dobra Podsędkowice nabył Gabriel Lesiewski - stolnik inflancki, a późniejszy sędzia ziemski rawski, chorąży rawski, a wreszcie kasztelan sochaczewski. W 1860 roku dobra Podsędkowice zostały zakupione przez Wincentego a Paulo Rembowskiego herbu Ślepowron, oficera wojsk polskich. Zmarł on bezpotomnie w 1861 roku a swój majątek zapisał krewnemu ze strony matki, Józefowi Wierzbickiemu.

 

W 1873 roku, Józef Wierzbicki, który wraz z rodziną rezydował w obszernym pałacu w Woli Chojnatej, położonym 3 km od Podsędkowic, przystąpił do budowy nowego dworu na terenie parku. Zamysłem Józefa było stworzenie folwarku do potencjalnej dzierżawy, a następnie przekazanie skromnego majątku młodszemu synowi - Aleksandrowi. Skomponowany w duchu neorenesansowym, dziewięcioosiowy, niewielki dwór został oddany do użytku w roku następnym.

 

Nakryty blaszanym, spłaszczonym dachem z wydatnym ryzalitem w formie sieni od frontu i gankiem opartym na dwóch słupach od ogrodu. W narożach umieszczono pilastry toskańskie, a okna zostały ozdobione neorenesansowymi opaskami. Początkowo malowany na niebiesko, w późniejszym czasie dworek posiadał barwy bardziej stonowane – żółto-beżowe.

 

Mimo małych rozmiarów, dworek wyróżniał się wyposażeniem wręcz pałacowym, bogatą kolorystyką ścian i mebli, oraz zbiorami malarstwa. Malownicze położenie dworu na wzgórzu dodatkowo wzbogacał piękny park, początkowo skomponowany regularnie, a następnie przekształcony na park krajobrazowy. Park został przekomponowany w początkach XIX wieku, o czym świadczy starodrzew, częściowo istniejący do dzisiaj.

 

Przed wojną majątek Podsędkowice, należał do wnuka Józefa, Tytusa Aleksandra Wierzbickiego. Miał on 160  ha i specjalizował się w hodowli koni gorącokrwistych oraz uprawach sadowniczych. 

 

W 1945 roku majątek został odebrany właścicielom w ramach reformy rolnej i w niedługim czasie dwór oraz zabudowania zostały zdewastowane. Rozebrano stajnie, kuźnie, kuchnie, kaplicę i pozostałe budynki gospodarcze. Wycięto dużą część drzew w parku, wraz z imponującą 100 metrową aleją świerkową. W dworze umieszczono początkowo biura, a następnie mieszkania.

 

Dworek oraz część zabudowań gospodarczych zostały odremontowane po 2000 roku.

 

 

Od wieków zwierzęta zajmowały bardzo ważne miejsce w życiu mieszkańców majątku Podsędkowice. Do końca drugiej wojny światowej znajdowała się tu duża hodowla koni małopolskich, a właściciele posiadali wiele psów, w tym charty polskie. Także dzisiaj, zwierzęta są nierozerwalnie związane z dworem.

 

Właściciele posiadają 4 konie arabskie z hodowli w Janowie Podlaskim i Michałowie. Są to potomkowie legendarnego Bandosa, jednego z najwspanialszych koni arabskich XX wieku, mają wyjątkowe charaktery i świetnie sprawdzają się pod siodłem wytrawnych jeźdźców. Charty rosyjskie - borzoje i charcik włoski - to bardzo ważni domownicy, a obrazu dopełniają koty oraz ptaki (rzadkie odmiany drobiu, gołębi i bażantów).

 

Dwór w Podsędkowicach nie jest hotelem ani ośrodkiem konferencyjnym. Jest na stałe zamieszkały i dzięki temu ma bardzo osobisty i intymny charakter. Jest domem otwartym, który można zwiedzić, wynająć lub zorganizować imprezy okolicznościowe.

 

Niewielki, ale piękny park z wiekowymi drzewami dodaje wyjątkowej magii. W dworze zebrane zostały unikalne meble, rzeźby i obrazy, związane w dużej mierze z samą siedzibą i rodziną właścicieli. Tworzą one niepowtarzalny klimat miejsca i stanowią piękne tło dla odbywających się przyjęć i spotkań oraz sesji zdjęciowych i planów filmowych. 

 

Według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty:

* zespół dworski, koniec XIX w.:

- dwór, nr rej.: 925 z 23.12.1992

- park, nr rej.: 492 z 16.09.1978

 

Po uprzednim umówieniu telefonicznym właściciele udostępniają dwór do zwiedzania, więc gorąco zachęcam do skorzystania z okazji .

 

Kesz:

Współrzędne spisane z "mapy skrzynek v3". Ze znalezieniem opakowania nie powinno być problemu, bo jest dosyć duże, sam pojemnik wielkości mikro. Zasada podejmowania: nie siłą, lecz sposobem .

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy !!!

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Dwór
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
"Dwór Tytusa Wierzbickiego w Podsędkowicach" autorstwa Krystyny Zarzyckiej