Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
PROJEKT ODERSTELLUNG / Einmannbunker (M) - OP87DJ
Linia Odry - Schron jednoosobowy / Malczyce
Eigenaar: [ocenzurowano_3]
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 108 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 02-03-2015
Gemaakt op: 02-03-2015
Gepubliceerd op: 02-03-2015
Laatste verandering: 01-06-2018
34x Gevonden
2x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
46 x Bekeken
29 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Beschrijving PL

Linia Środkowej Odry Oderstellung

Jest to zespół około 650 żelbetowych schronów bojowych, obserwacyjnych lub biernych. Zbudowane zostały w latach 1928-1939 wzdłuż lewego brzegu Odry od Wrocławia do Krosna Odrzańskiego.

1. Wał Pomorski

2. MRU (Międzyrzecki Rejon Umocnień)

3. Pozycja Odry

Oprócz betonowych bunkrów wybudowano także schrony drewniano-ziemne, betonowe stanowiska karabinów maszynowych i umocnione stanowiska artylerii. Rejony mostów otoczono zasiekami z drutu kolczastego i założono pola minowe. Oprócz zasadniczej linii obrony powstały także fortyfikacje przedpola i umocnione przyczółki mostowe na prawym brzegu Odry, a także fortyfikacje tyłowe na Linii Bobru - tzw. "Rygiel Bobru". Oderstellung miała zabezpieczyć głównie tereny Dolnego Śląska, w 1939 na niektórych odcinkach osłaniała koncentracje odziałów niemieckich szykujących się do ataku na Polskę. Według planów dowództwa niemieckiego fortyfikacje linii miały zatrzymać ofensywę styczniową Armii Czerwonej, co jednakże nie powiodło się. Linia Oderstellung została przełamana na całej długości w przeciągu kilkunastu dni. 23 stycznia 1945 odziały sowieckie przełamały linię fortyfikacji w rejonie Ścinawy, co pozwoliło na utworzenie przyczółka na lewym brzegu Odry, natomiast 29 stycznia 1945 odziały radzieckie utworzyły przyczółek w rejonie Cigacic, desant koło Cigacic został przejściowo odparty przez Niemców, jednakże i ten odcinek frontu został przełamany. 14 lutego na skutek sukcesów wojsk radzieckich w innych sektorach frontu zajęta została m.in. Nowa Sól i Zielona Góra. Do połowy lutego 1945 opór na większości odcinków Linii Środkowej Odry został przełamany, do 1 kwietnia (Głogów) i 6 maja (Wrocław) 1945 broniły się załogi okrążonych miast-twierdz.

Einmannbunker /  Schron jednoosobowy / Malczyce

 

 

Schron typu „einmannbunker” ustawiany był w dużych ilościach przy szlakach komunikacyjnych, w pobliży i na dworcach kolejowych, stacjach rozrządowych, torowiskach i na terenie zakładów przemysłowych. Obiekt składany był z seryjnie produkowanych żelbetowych elementów. Korpus schronu, monolityczna konstrukcja, symetrycznie rozmieszczone przezierniki oraz prostokątne wejście.

 

Konstrukcja schronu w dostateczny sposób, zapewniała ochronę przed falą uderzeniową i odłamkami pocisków lub bomb lotniczych. Mógł być użytkowany, jako stanowisko biernej obrony, przez obronę przeciwlotniczą, służby wartownicze i personel kolei. Wejście do obiektu zamykane było jednoczęściowymi drzwiami. Wąskie przezierniki umożliwiały prowadzenie jedynie obserwacji.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 34x Niet gevonden 2x Opmerking 2x Afbeelding 1x Alle logs Galerij