Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Biskupia Górka - OP879R
Biskupia Górka, koło MOSiRu
Właściciel: qj0n
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 38 m n.p.m.
location Województwo: Polska > pomorskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Normalna
status Status: Zarchiwizowana
time Czas: 0:30 h    wayTo Długość trasy: 0.50 km
hidden Data ukrycia: 25-01-2015
creation-date Data utworzenia: 25-02-2015
published-date Data opublikowania: 25-02-2015
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 24-06-2015
znaleziona 21x znaleziona
nieznaleziona 2x nieznaleziona
komentarz 1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 3 odwiedzających
votes 21 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
attributes Atrybuty skrzynki

Go geocaching with children  Nature  Bike 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Wg wiki: Biskupia Górka (niem. Bischofsberg, dolnoniem. Beschofsbarg) – wzniesienie (60,8 m n.p.m.) z osiedlem w Gdańsku, przez które przebiega granica dzielnic Śródmieście oraz Chełm.

Biskupia górka nie jest zbyt znana (nawet wśród gdańszczan), a jest tu kilka ciekawych miejsc. Pomimo, że znajduje się prawie w centrum Gdańska to jest mocno zalesiona.

Warto przejść się pobliską ulicą Kolonia Przyszłość - trudno uwierzyć, że takie miejsce znajduje się na granicy Śródmieścia.

W pobliżu jest duży teren należący do Policji wraz z budynkiem dawnego schroniska młodzieżowego (z charakterystyczną wieżą widoczną z Centrum Gdańska) oraz kilkoma bunkrami. Niestety, teren otoczony jest płotem z drutu kolczastego (ale mocno dziurawym), a na bramie wisi zakaz wejścia. Jakiś czas temu pojawiały się ruchy postulujące udostępnienie wieży widokowej dla zwiedzających - czy to się stanie to zobaczymy...

Ciekawe miejsca na Biskupiej Górce

  • Fortyfikacje ziemne – zbudowane w pierwszej połowie XVII wieku, później przebudowywane: Bastiony Zbawiciela, Pośredni i Ostroróg, Lunety Cafarellego i Delzous. Choć mocno porośnięte drzewami i przez to mało widoczne, zachowały się one do dzisiaj.
  • Reduta Koszarowa – zbudowana w latach 1828-33 na miejscu dawnego Szańca Szwedzkiego, w nawiązaniu do niezrealizowanych planów francuskich z lat 1811-12. Wystrój architektoniczny budowli (w stylu klasycystycznym) zatwierdzany był przez Karla Friedricha Schinkla. Jest to założenie na planie trapezu, z trzema skrzydłami kazamatowych koszar z bomboodpornym stropem, pierwotnie otoczone od zewnątrz fosą flankowaną przez dwie kaponiery oraz osłonięte drogą krytą i stokiem. Główny budynek koszarowy ma trzy kondygnacje, przy czym pierwotnie w skrzydle środkowym było o jedną kondygnację więcej, ale rozebrano ją podczas remontu w latach 1873-1875. Od strony wschodniej (skarpy, zwróconej w kierunku miasta) redutę zamyka mur obronny, przerwany dwiema bramami, przed którymi dawniej znajdowały się mosty zwodzone. W połowie długości muru stoi budynek oficerski. Naprzeciw południowej bramy znajduje się wejście do podziemnej klatki schodowej (obecnie nieczynnej), prowadzącej do stóp wzniesienia. Obecnie obiekt jest siedzibą Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.
  • Zespół pomennonicki – zbudowany w 1818 (obecnie zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Gdańsku), u północnego podnóża Biskupiej Górki.
  • Dawne Schronisko Młodzieżowe im. Pawła Beneke (niem. Paul Beneke Jugendgherberge) – kamień węgielny położono 26 lipca 1938, obiekt otwarto 21 marca 1939. Ceglany, nietynkowany gmach nawiązujący do stylu „starogermańskiego” (oraz do zamków krzyżackich) projektował Hans Richter (ur. 1882, zm. 1971). Ma on formę czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i dodatkowo wieżę widokowo-zegarową. Na wieży zamontowano carillon z 20 dzwonami. W południe mechanizm uruchamiał teatr modeli - walkę okrętów "Piotr z Gdańska" Paula Beneke oraz "Święty Tomasz". W momencie otwarcia obiekt uchodził za największe schronisko młodzieżowe Europy, oferujące 500 miejsc noclegowych w pokojach i dodatkowe 800 w salach kilkudziesięcioosobowych. Po wojnie obiekt służył od 1948 jako dom studencki, od 1 września 1951 jako ośrodek szkolenia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a w 1957 przeszedł na własność Komendy Wojewódzkiej MO. Obecnie należy do Komendy Wojewódzkiej Policji.
  • Historyczne kamienice – w przeważającej części pochodzące z lat 1890 – 1905.
  • Fragmenty przedproży, pochodzące z gdańskiego Głównego Miasta i przeniesione tu w XIX wieku (skrzyżowanie ulic Biskupiej i Na Stoku)

Źródło: Wikipedia

O Keszu

Kesz ukryty pod współrzędnymi, trochę głębiej w lesie, gdzie nie ma tylu spacerowiczów. W środku parę drobiazgów, log, ołówek i temperówka (i jeszcze trochę pochłaniacza wilgoci w woreczku z logiem). Zamaskuj tak jak było!

Dojście najlepiej przez/obok pobliskiego boiska. Nie trzeba wtedy forsować wzniesienia ;)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  Szturmujący Bożydar - Całkowity dystans: 452 km