Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
(M-12) Kurhan i Jan Nepomucen w Sosnowcu - OP8721
Kurhan z kapliczką
Właściciel: mangus i 27@
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 259 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-02-2015
Data utworzenia: 11-02-2015
Data opublikowania: 11-02-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 12-02-2015
67x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
107 odwiedzających
51 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: boku53
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kurhan i Jan Nepomucen

Sosnowiec Milowice – to dzielnica położona na styku Sosnowca, Czeladzi i Katowic. Na terenie tej dzielnicy znajduje się dość nietypowe i zarazem historyczne miejsce. Kurhan na szczycie którego znajduje się kapliczka z figurką św. Jana Nepomucena.

 

Czym zatem wyróżnia się ten kurhan ? Jest miejscem szczególnym, bo zgodnie z tradycją ustną pochowano tam uczestników powstania listopadowego i styczniowego. Podania ustne wskazują, że po powstaniu listopadowym, miało w tym miejscu zostać pochowanych sześciu powstańców. Sześciu żołnierzy miało zginąć w 1831 roku, w starciu z oddziałem rosyjskim z korpusu gen. Fiodora Rudigera. Pochowani powstańcy mieli pochodzić z oddziału Samuela Różyckiego, który po kapitulacji Warszawy udał się w kierunku Wolnego Miasta Krakowa. Ścigani przez Rosjan zostali w końcu internowani pod Chrzanowem przez wojska austriackie. Niedobitkom udało się przedostać do granicy pruskiej, skąd przez Śląsk chcieli się dostać do Francji. Granicę na Brynicy patrolowali wówczas kozacy, którzy zaatakowali przeprawiających się przez bród żołnierzy. Części udało się przedostać na drugi brzeg, ale sześciu straciło życie.

Kolejnych dwóch powstańców, którzy także mieli zostać pochowani w tym miejscu, zginęło podczas powstania listopadowego.

 

Najnowsze badania – a miały one miejsce niespełna miesiąc temu – dzięki zainteresowaniu nauczyciela historii w VI LO im. Korczaka w Sosnowcu Panu Jarosławowi Sobaszkowi, który z kolei zainteresował Adama Sikorskiego, twórcę programu „Było… nie minęło” –wykazały istnienie trzech miejsc charakterystycznych dla pochówków. Badania wykonano georadarem. Jedno z tych miejsc ma cechy podwójnego pochówku, co potwierdza relację ustną spisaną w latach 30-tych. Niestety, to jedyny pisemny dokument potwierdzający fakt pochówku. Dokładniejsze informacje dostarczyć może jedynie ekshumacja zwłok. Na to, niestety potrzebne są pieniądze i odpowiednie podejście władz Sosnowca. Należy zadać sobie pytanie – czy jest sens?

Miejsce jest również szczególne z innego powodu. W XIX w. i pierwszej połowie XX w. i obecnie mieszkańcy Sosnowca manifestowali i manifestują swój patriotyzm.

Na koniec należy dodać, że jeszcze ponad dwa lata temu to miejsce było zdewastowane, a okalający kapliczkę mórek był miejscem spotkań nierzadko zakrapianych imprez przez okoliczną młodzież.

 

Dla przypomnienia – zwłaszcza młodszemu pokoleniu cytat z Wiki:

„Kurhan – rodzaj mogiły, w kształcie kopca o kształcie stożkowatym lub zbliżonym do półkolistego, z elementami drewnianymi, drewniano-kamiennymi lub kamiennymi, w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym. Pomieszczenia grobowe, nieraz bardzo rozbudowane, mają zwykle konstrukcję kamienną bądź drewnianą, czasem są kute w litej skale.”

Św. Jan Nepomucen zaś… i też pomaga Wiki: Jan Nepomucen (ur. ok. 1350 w Pomuku, obecnie Nepomuk, zm. 20 marca 1393 w Pradze) – prezbiter, spowiednik Zofii Bawarskiej, męczennik i święty Kościoła katolickiego. Jest patronem jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy i tonących oraz orędownikiem podczas powodzi. Jest także patronem mostów.Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena (nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg”

 

Materiały zaczerpnięte z przekazów prasowych i dostępnych internecie informacji.

 

O keszu;

Pojemnik początkowo mały musiał się niestety zmikrusić z uwagi na planowe miejsce jego bytności, umieszczony na kordach. Certy jak zawsze… i po czasie…

W razie jakby co Superman z MO ;)  sześćzesrosześćdwadwadwazerosiedemjeden

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok ogólny
Kapliczka