Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
#07 Brama Mostowa - OP86TH
i Most Zygmunta Augusta
Eigenaar: erykradek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 85 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 27-01-2015
Gemaakt op: 27-01-2015
Gepubliceerd op: 27-01-2015
Laatste verandering: 20-05-2019
104x Gevonden
2x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
108 x Bekeken
73 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Monumental place  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Była to brama miejska ze strażnicami znajdująca się na Nowym Mieście, która służyła do ochrony pierwszego, drewnianego mostu w Warszawie - Mostu Zygmunta Augusta. Zbudowana jest z cegły i posiada ostrołukowy, gotycki przejazd. Brama miała ochraniać most w szczególności przed pożarem. Wybudowana w 1582 roku na polecenie królowej Anny Jagiellonki umiejscowiona została u wylotu Chwaliszewa, którą to ulicę zaczęto później zwać Mostową. W roku 1603 most zniszczyła powódź, a sama brama w latach 1648-49 została przebudowana na prochownię, a następnie w 1769 w więzienie. Skład prochu przeniesiono za miasto w okolice Woli (Powązki), młyn prochowy i wytwórnia kul armatnich zostały zaś przeniesione na Młociny (dzisiejsze Łomianki Prochownia). Przy okazji ostatniej przebudowy dobudowano do bramy Dom Poprawy, a następnie skrzydło wzdłuż ulicy Boleść. W 1833 więzienie zlikwidowano, a w 1838 budynki zmieniono w kamienicę czynszową. Po uszkodzeniach wojennych w latach 1961-1967 bramę odbudowano z wyeksponowaniem pierwotnych cech gotyckich i cały kompleks budynków przeznaczono na Teatr Stara Prochownia. Na scenie Starej Prochowni co rok odbywa się Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego oraz Przegląd Młodzieżowych Zespołów Teatralnych "Melpomena w szkolnej ławce".

W związku z podwyższeniem nieznacznie przez lata poziomu, na którym znajduje się ulica Boleść, część murów bramy od strony ulicy znajduje się pod ziemią.

 

Most Zygmunta Augusta

Pierwszy stały most w Warszawie, zbudowany w latach 1568-73. Na lewym brzegu most umiejscowiono w rejonie na północ od Barbakanu (dzisiejsza ulica Mostowa a właściwie jej przedłużenie tj. ul. Boleść), a po praskiej stronie w okolicach ulicy Ratuszowej. Budowę rozpoczęto za rządów króla Zygmunta Augusta a skończono za panowania Anny Jagiellonki z której inicjatywy w 1582 r,. zbudowano także Wieżę Mostową, chroniącą most przed ewentualnymi pożarami. Projektantem mostu był Erazm Giotto (Erazm Cziotko z Zakroczymia). Most zbudowany był z drewna sosnowego i dębowego i składał się z 22 przęseł (wg innych źródeł - 15). Dębowe pale były okute miedzianą blachą. Długość mostu wynosiła wg jednych źródeł ok. 500 m, a innych nawet 850 m (a więc znacznie więcej od późniejszych konstrukcji w tych okolicach za czym miał przemawiać fakt, iż w XVI w. Wisła była znacznie szersza a po prawej stronie znajdowały się dodatkowo tereny zalewowe i podmokłe (bagna, małe jeziorka). Szerokość mostu wynosiła 6 metrów, a spód konstrukcji podwieszony był 4 metry nad średnim poziomem wody. Całkowity koszt wyniósł ok 100 tys. dukatów.

Most od samego początku istnienia był doświadczany przez silny nurt Wisły i wiosenne spływy kry. Już w 1576 r. król Stefan Batory zlecił przeprowadzenie remontu podniszczonego mostu. Wiosną 1578 r. nastąpiło kolejne przerwanie mostu po którym konieczna była niemal ponowna budowa przeprawy, postawiono wówczas dźwigary kratowe z dolną jezdnią. Ostatecznie most przetrwał 30 lat do 1603 r., kiedy to kolejny napór spływającej kry obalił drewniane pale. Pozostałości opuszczonej konstrukcji zostały stopniowo wchłonięte przez Wisłę.


 

O keszu:

Kordy nie wskazują miejsca ukrycia. Do logu internetowego potrzebne jest hasło. Zwróć uwagę na rycinę przedstawiającą widok na Warszawę. Znajdziesz tam jedno z pierwszych przedstawień herbu Warszawy. Gdzie na trasie tej ścieżki możesz jeszcze zobaczyć taki herb? Nazwa ulicy to hasło, pisane w formacie "Słowo Słowo" Oglądaj dodatkowe waypointy ;)

 

UWAGA!!!  W tej skrzynce może się znajdować literko-cyferka niezbędna do odszukania finału. Nie zapomnij jej spisać!!

 

Uważaj na strażnika z parkingu.

Zachowaj szczególną ostrożność. Proszę nie spal miejscówki!!!

 

Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Tu stał most
Interessante plek --- Plenerowa wystawa rzeźby
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
około 1701 roku
Brama Mostowa
Stara Prochownia i Brama Mostowa - widok z Wieży Marszałkowskiej
Stara Prochownia 1945
Most Zygmunta Augusta na najstarszej rycinie przedstawiajacej Warszawę
Most Zygmunta Augusta