Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Drzewo krzyża - OP86NF
przedwojenny cmentarz w Damnicy
Właściciel: gokglowczyce
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 60 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-01-2015
Data utworzenia: 15-01-2015
Data opublikowania: 15-01-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 05-06-2023
36x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
35 odwiedzających
26 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Drzewo Krzyża Świętego to Krzyż, na którym umarł Jezus. Według legendy po śmierci Zbawiciela krzyż, na którym On umarł, został wrzucony do głębokiego rowu na stoku Golgoty. Odnalazła go w 326 r. matka cesarza Konstantyna Wielkiego, Helena. Wśród trzech odnalezionych krzyży ten właściwy został zidentyfikowany na podstawie cudu uzdrowienia.

Według tradycji Helena podzieliła relikwie krzyża na trzy części. Jedna cześć została w Jerozolimie (umieszczona w kosztowny relikwiarzu, spoczęła w bazylice na Golgocie), druga trafiła do Rzymu, a trzecia do Konstantynopola. Gdy jerozolimską relikwię zrabował król perski Chosroes II, cesarz bizantyjski Herakliusz odzyskał ją i sam zaniósł na Kalwarię (na pamiątkę tego wydarzenia powstałą uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, obchodzona 14 września.

Obecnie relikwie krzyża (często w postaci małych kawałków) znajdują się w wielu katolickich kościołach. Największą część ma kościół Notre Dame de Bruges w Paryżu, a w Polsce - kościół oblatów na Świętym Krzyżu.

A bardziej lokalnie:

W Damnicy znajdowały się dwa cmentarze, z których jeden było miejscem spoczynku właścicieli ziemskich, a na drugim chowano tutejszych zmarłych. Miejsce pochówkowe dawnych jak i obecnych mieszkańców wsi znajduje się po prawej stronie drogi wylotowej z Damnicy (przed wiaduktem) w kierunku Słupska. Na podstawie zachowanych pochówków można datować powstanie cmentarza na XIX w. Pierwotnie był on posadowiony na linii północny-zachód - południowy-wschód. Wejścia na teren grzebalny znajdowały się w narożnikach: północno-wschodnim i południowo-wschodnim. Zmarłych chowano na linii wschód - zachód. Zachowała się duża liczba elementów nagrobnych, w tym krzyży żeliwnych (w pierwotnych miejscach posadowienia), płotki okalające mogiły i betonowe nagrobki z tablicami inskrypcyjnymi. Najstarszym zachowanym elementem nagrobnym jest żeliwna tablica inskrypcyjna upamiętniająca Heinricha Böke, który zmarł 18.03.1888 r. w wieku 71 lat. Cmentarzem od lat opiekuje się pani Greta, przedwojenna mieszkanka wsi. 

Te i więcej informacji na temat dawnej Damnicy można znaleźć pod linkiem http://www.cmentarze_slupsk.republika.pl/damnica.html

Skrzynka to mały kesz schowany za nagrobkiem "Drzewa-krzyża", wystarczy sięgnąć ręką, nie trzeba podnosić, przesuwać ani kopać w celu podjęcia skrzynki. Jako że jest to nekropolia zachowuj się stosownie do miejsca oraz uważaj na obserwatorów.

Hasłem będzie rok śmierci jednego z pochowanych na cmentarzu, którego nagrobek wieńczy masywny krzyż drewniany usadowiony jako jedyny z drewnianych krzyży wśród krzyży żeliwnych widocznych zaraz po wejściu na cmentarz. Data narodzin to jeszcze czas pierwszej wojny światowej, natomiast data śmierci to rok przełomu.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Red Brick LEGO - Całkowity dystans: 15 km

Obrazki/zdjęcia
Widok na las
Drzewo krzyża