Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Rynek Sienny z zabytkową pompą 21 - OP86N9
Szczecińskie "perełki".
Właściciel: Molly1 (iwmali)
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 7 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-01-2015
Data utworzenia: 14-01-2015
Data opublikowania: 15-01-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 04-08-2020
124x znaleziona
8x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 4 obserwatorów
105 odwiedzających
104 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
18 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: abigeo, agatczjenek, BJBJ (Bejotka), Budrys86, dulus-y, Geogosia, GFS, marwon, mastaklepa, Orionez&Oskar, p_nowik, reggaeteam, STRZECHA., szym_asi, szym_asi vs outlander :), szysek, wmf, zabek00
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Zalecane szukanie nocą  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Rynek Sienny otaczają ulice Sienna oraz Mściwoja II, nazwa pochodzi od siana, którym tam handlowano. Rynek powstał w średniowieczu, wówczas wybudowano na środku rynku drewniany ratusz, który w XIV w. został zastąpiony gotyckim budynkiem z cegły. W XVII w przebudowano go w stylu barokowym, wokół rynku wybudowano barokowe kamienice, bogato zdobione. W XIX wieku na rynku zaczęto handlować produktami codziennego użytku. Na środku placu zawsze stały stragany, było to miejsce licznie uczęszczane. W czasie II wojny światowej ratusz, rynek i okolica zostały zrujnowane, budynki groziły zawaleniem. Po wojnie zdecydowano, by na miejscu kamienic posadzić trawę, ratusz odbudować w stylu gotyckim (trzy ściany) i barokowym (południowa ściana szczytowa). Po zakończeniu PRL-u, postanowiono odbudować stojące tu niegdyś kamienice, położyć bruk uliczny, postawić stylowe latarnie i ogródki letnie. Przy ratuszu postawiono również zabytkową pompę tzw. berlinkę. Część kamienic stojących wokół Rynku Siennego została zrekonstruowana, inne zostały zbudowane według współczesnych projektów.

Nieodłącznym elementem krajobrazu ulic Szczecina są zabytkowe, żeliwne pompy. Obecnie z zamontowanych 70 pomp pozostało tylko 29, część z nich została zniszczona podczas II wojny światowej, pozostałe zostały rozebrane już po wojnie, często niszczono jedną pompę, żeby naprawić drugą. Dopiero w 2000 roku pompy zostały wpisane do rejestru zabytków i wówczas rozpoczęła się ich renowacja.

Pompy zwane również "berlinkami" powstały w latach 1865-1895 w fabryce F. Poepckego, mającej swoje zakłady w Szczecinie oraz w ówczesnym Królewcu. Ciekawe konstrukcje, z których każda waży kilkaset kilogramów posiadają żłobioną kolumnę wysoką na trzy metry z ozdobnymi elementami, ujście wody w kształcie paszczy smoka, herby miasta na dole kolumny i koronę na szczycie. Do pompowania wody służy wygięty pałąk z dużą kulą na końcu, urządzenia funkcjonują niezależnie od miejskiej sieci wodociągowej.

 

                                               

                                                                

 

Skrzynka nietypowa, keszyk ukrył się w lekkim oddaleniu od pompy, spojler na bank pomoże. Szukaj restauracji z drugiej strony ratusza.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Ratusz i zabytkowa pompa 21
Ratusz
Spojler