Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pod Orłem - OP86JE
GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
Właściciel: DjLoczek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 234 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-01-2015
Data utworzenia: 05-01-2015
Data opublikowania: 05-01-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 07-01-2015
43x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
46 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA

 

Grób Nieznanego żołnierza wzniesiony został w 1925 roku w centrum jasielskiego Parku Miejskiego, w pobliżu pomnika Tadeusza Kościuszki, jako hołd bezimiennym żołnierzom poległym w walce za Ojczyznę w lalach 1914 - 1920. Inicjatorem wzniesienia tego pomnika było  społeczeństwo Jasła. Na rozległej betonowej podstawie umieszczona została płyta z piaskowca o wymiarach 210 x 110 cm, na której umieszczony został napis:“NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI POLSKIEMU POLEGŁEMU ZA OJCZYZNĘ 1914-1920”   


W 1945 roku płyta została zmodernizowana: w górnej części podniesiona a w jej dolnej części zostały dodatkowo wyryte skośnie, zbieżnie w górę ku sobie daty “1939 - 1945”. Tuż obok po prawej stronie, umieszczono wykonany w brązie wizerunek Krzyża Virtuti Militari. Pod płytą, umieszczono ziemię z obozów: Oświęcimia, Majdanka, Gross - Rosen, spod Lenino, Kocka i Warszawy, Wału Pomorskiego, znad Nysy £użyckiej, oraz okruchy wapiennych skał z Monte Cassino i kawałki granitu spod Narwiku. Natomiast urnę z ziemię z tego miejsca “Sztafeta Tysiąclecia" zawiozła do Kołobrzegu i do Siekierek. Z tego też miejsca delegacja Czechosłwackiej Armii Ludowej pobrała ziemię do sal tradycji jednostek noszących nazwę “Jasielskich”. W 2001 roku Grób Nieznanego żołnierza został całkowicie przebudowany według projektu artysty - rzeźbiarza Macieja Pęcaka z Krakowa. W nowej aranżacji połączono zabytkową część pomnika - płytę i krzyż z nowymi elementami architektonicznymi. Całość ma charakter stopniowo wznoszącego się kopczyka z bloków kamienia karpackiego spiętrzonego centralnie wokół zabytkowej płyty i Krzyża Virtuti Militari. Elementem łączącym te dwa obiekty w jedną kompozycję jest rozbudowana ażurowa figura orła z uniesionymi skrzydłami, zamontowana na najwyższej z czterech kolumn przylegających do płyty (orzeł został wykonany z brązu).

 

Źródło

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking Żwirki i Wigóry
W ciągu dnia parking płatny 1zł/h. Bilet do kupienia w kiosku, znajdującym się na placu. Odległość od skrzynki ok. 500 metrów.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
pomnik od strony kesza