Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Miejsce straceń - OP86J5
Tajemnica lasku na Brusie
Eigenaar: andesk
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 175 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 25-01-2015
Gemaakt op: 04-01-2015
Gepubliceerd op: 25-01-2015
Laatste verandering: 08-09-2017
85x Gevonden
2x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
95 x Bekeken
68 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: agenci
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Niewielki lasek na Brusie w pobliżu starej zajezdni tramwajowej jest ulubionym miejscem spacerów wielu mieszkańców Retkini i Smulska. Niewielu spacerowiczów bawiących się tam ze swymi psami lub karmiących wiewiórki zdaje sobie sobie sprawę z mrocznej przeszłości tego miejsca.

Większość mieszkańców regionu łódzkiego słyszała o masowych grobach odnajdywanych na terenie dawnego poligonu na Brusie. Jednak ostatnia droga ofiar dwóch totalitaryzmów zakończona na poligonie miała swój początek właśnie w tym niepozornym lasku przy ulicy Konstantynowskiej.

Polski schron przeciwlotniczy z 1937 roku (pierwotnie był to magazyn amunicji) znajdujący się na skraju lasu stał się miejscem przesłuchań i kaźni. Łódzką inteligencję eliminowało tu w czasie wojny gestapo, później za niszczenie wrogów komunizmu zabrało się w tym miejscu UB. Więźniów zazwyczaj wywożono na poligon i tam tracono, jednak istnieją relacje świadków z których wynika, że egzekucji dokonywano również w pobliżu schronu w starym wyrobisku piasku i stamtąd ciała transportowano wozami na poligon.

Część z ofiar pochowano w pobliżu schronu. Informacje w sieci nie są jednoznaczne, jednak znalazłem wzmiankę, że na terenie lasku w roku 1968 ekshumowano zwłoki żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, być może członków oddziału kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca", jednego z założycieli KWP. Sam Warszyc również był przesłuchiwany w schronie i stracony a jego grobu do dziś nie udało się zidentyfikować.

W lesie od kilku lat prowadzone są prace archeologiczne. Głębokie wykopy można znaleźć w pobliżu krawędzi starego wyrobiska.

Nawet dzisiaj można odnaleźć ślady tamtych ponurych dni. Z jednego z drzew wystaje wrośnięty dziesiątki lat temu zwój drutu kolczastego. Pień starej sosny naznaczony jest wyciosanym siekierą znakiem krzyża. Na niektórych drzewach można zauważyć wbity zardzewiały gwoźdź lub żelazny hak. W ten sposób rodziny pomordowanych oznaczały ponoć miejsca w których znajdują się groby ich bliskich.

Schronem od kilku lat opiekuje się Łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów "Kompanja Brus". W odnowionym obiekcie urządzono ciekawe muzeum. Wrażenie robi zwłaszcza wystawa przedmiotów wydobytych z masowych grobów. Ustawiono także brzozowy krzyż oraz prowizoryczną tablicę upamiętniającą pomordowanych.

Kesz to mikro ukryte w pobliżu krawędzi dawnego wyrobiska w miejscu z którego rozciąga się widok na dolinkę poznaczoną wykopami archeologów. Trzecia wersja wersja skrzynki w tym samym miejscu, co poprzednia. Kordy mogą nie być dokładne, jak to w lesie.

Powodzenia w poszukiwaniach!

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Drut kolczasty wrośnięty w pień drzewa
Znak krzyża wyciosany na jednej z sosen
Gwoździami lub hakami wbitymi w drzewa zaznaczano miejsca, w których znajdują się groby
Żelazny hak wbity w sosnę
Zdjęcie z lat 60. przedstawiające mogiłę zamordowanych żołnierzy, których ciała ekshumowano później na cmentarz na Zarzewie. Fot. z Facebooka Kompanii Brus
Logs: Gevonden 85x Niet gevonden 2x Opmerking 1x Afbeelding 2x Alle logs Galerij