Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pomnik św. Faustyny Kowalskiej, patronki Łodzi. - OP86EM
Eigenaar: lukooo
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 702 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:05 h    Lengte: 0.10 km
Geplaatst op: 23-12-2014
Gemaakt op: 22-12-2014
Gepubliceerd op: 23-12-2014
Laatste verandering: 27-04-2022
123x Gevonden
10x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
112 x Bekeken
95 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Św. Faustyna - nowa patronka Łodzi

Ślady obecności św. Faustyny można odnaleźć w wielu miejscowościach w Polsce: od Głogowca, gdzie się urodziła, aż po Kraków, gdzie zmarła. Najbardziej znanym miejscem jej pobytu są krakowskie Łagiewniki, tam spędziła większość życia zakonnego i zmarła. Jednak to z Łodzią i jej okolicami związane są początki jej życia i powołania. Święta została nawet ogłoszona patronką Łodzi.

Św. Faustyna (wówczas Helena Kowalska), aby pomóc ubogim rodzicom, w wieku 16 lat zaczęła pracować u zaprzyjaźnionej rodziny Bryszewskich w Aleksandrowie Łódzkim (dziś część aglomeracji łódzkiej) jako pomoc domowa. Przy ul. 1 Maja, na kamienicy, w której mieszkała, znajduje się pamiątkowa tablica.

W 1922 r. przyjechała do Łodzi, gdzie zatrudniła się jako pomoc domowa u tercjanek. Od 2 lutego 1923 do 1 lipca 1924 r. pomagała zaś Marcjannie Sadowskiej w domu i sklepie przy ul. Abramowskiego 29 (również oznaczonym tablicą).

W Łodzi podjęła ostateczną decyzję o wstąpieniu do zakonu. Tańcząc na zabawie w parku Juliusza Słowackiego (dawniej parku Wenecja), ujrzała umęczonego Jezusa. Zapytał ją podobno: "Dokąd Mnie zwodzić będziesz?". Dziewczyna natychmiast opuściła towarzystwo i poszła do katedry św. Stanisława Kostki. Tam padła krzyżem przed Najświętszym Sakramentem. Na pytanie, co ma robić, Jezus nakazał jej wstąpić do klasztoru w Warszawie. W parku stoją dziś krzyż, kamień z tablicą, na której opisano historię powołania, a także drzewo obwieszone pamiątkami związanymi ze świętą. Drogę z parku do katedry przemierzył w 1987 r. Jan Paweł II. W święto patronki, przypadające w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, pielgrzymują nią łodzianie.

Warto wstąpić też do kościoła pod wezwaniem św. Faustyny, wybudowanego w latach 1997-2001 przy pl. Niepodległości. Wzniesiono go na planie wycinka okręgu, symbolizującego objęcie przez Kościół wszystkich wiernych. Łódzcy radni chcą, by stanął przed nim pomnik-fontanna przedstawiający św. Faustynę czerpiącą ze źródła Miłosierdzia.

Pomnik, fontanna - św. Faustyny Kowalskiej, patronki Łodzi

Strudzony i zmęczony turysto, przysiądź na chwilę i odpocznij. Czy ty też tak widzisz fontannę ? Jeśli nie to usiądź gdzieś indziej, aż tak zobaczysz i odpoczniesz....

Afbeeldingen
A Faustyna sika i sika i sika.... (lokalizacja zapasowa)