Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szlakiem Kaszubskich Nut - Remus BONUS - OP8675
Pomnik Remusa
Właściciel: pichu.
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 30 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 30-11-2014
Data utworzenia: 30-11-2014
Data opublikowania: 30-11-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 27-01-2023
67x znaleziona
4x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 1 obserwatorów
215 odwiedzających
59 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Koza, MatiZnalazca
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Potrzebny kompas  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

 

    

   " Życie i przygody Remusa (kasz.:Żëcé i przigòdë Remùsa) – epopeja kaszubska; powieść uznana przez znawców tematu za najwybitniejsze dzieło literatury kaszubskiej.

    Przykład nie sztuki ludowej, ale literatury wysokiej. Powieść napisana przez Aleksandra Majkowskiego - kaszubskiego społecznika, lekarza i literata - i uważana przezeń (a także przez jego biografów) za dzieło życia. Opublikowana w literackiej kaszubszczyźnie w 1938 r.; na literacką polszczyznę przetłumaczona w latach 60. przez Lecha Bądkowskiego. Powieść doczekała się również tłumaczenia na języki: francuski, niemiecki i angielski.

 

    Ukazuje Kaszuby jako krainę magiczną, wręcz mityczną, widzianą oczyma narratora-outsidera. Sposób budowania opowieści sprawia, iż czytelnik do końca nie wie, co z niezwykłych przeżyć Remusa jest jego subiektywną interpretacją, a co - autentycznym spotkaniem ze światem duchów. Rzecz dzieje się pod koniec XIX w., w czasach zaboru pruskiego.."

Zródło informacji: Wikipedia

 

 

    

   "..Wychodząc z rynku na deptak spotykamy odlaną w brązie scenkę rodzajową. Wesoły, uśmiechnięty, uliczny sprzedawca proponuje nam zakup polskiej książki, których wiele ma złożonych na drewnianej taczce. Towarzyszy mu dwoje dzieci, które obok niego przysiadły na ulicznym bruku i myślą jaką piosenkę zaśpiewać.

    Przed nimi , jakby na pulpicie dyrygenta leży otwarta księga, w której czytamy : "Remus bohater ,, Żëcé i przigòdë Remùsa" największej kaszubskiej powieści autorstwa Aleksandra Majkowskiego (1876 - 1938)". Na drugiej stronie tej otwartej księgi, że był osamotnionym rycerzem w widzeniu świata i handlarzem książek, zakazanych do czytania przez pruskiego zaborcę. 

    Pomnik ten z fundacji władz miejskich, poświęcony twórczości Aleksandra Majkowskiego jest dziełem artystki Doroty Dziekiewicz - Pilich.."

 

 

Skrzynka: Warunkiem zaliczenia skrzynki jest przede wszystkim fotka przy pomniku Remusa. Chcesz pozostać Incognito- nie ma problemu-zrób zdjęcie swojego plecaka z naszywką OC lub innym symbolem utożsamiającym Cię z serwisem Opencaching. Nie posiadasz-to wciąż nie problem, po prostu wykombinuj jakąś perspektywę do zdjęcia. Zdjęcie musi być!

Oprzyj się plecami o lampę stojącą przed Remusem ( lampa musi być po Twojej zachodniej stronie), odmierz azymut 120° i idź w tym kierunku 17 pk. Szukaj na wysokości wzroku średniej wielkości człeka.Zachowaj szczególną konspirację! Deptak jest najbardziej minitorowaną częścią miasta.

Koniecznie zabierz ze sobą sprzęt typowy do wyciągania dziennika z mikro skrzynki! Maskowanie jest bardzo delikatne. Z maskowania wyciągnij tylko dziennik.

Po znalezieniu "załóż" maskowanie tak jak było pierwotnie.

 

KONIECZNIE ZACHOWAJ DYSKRECJĘ, lepiej przyjść po skrzynkę drugi raz niż spalić miejscówkę.

Pamiętaj również o spisaniu cyfry lub litery znajdującej się na początku dziennika skrzynki. Tylko i wyłącznie zebranie wszystkich otworzy Ci drogę do znalezienia skrzynki finałowej projektu.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.