Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Tego już nie ma - Stary Dworzec autobusowy - OP863M
Eigenaar: RADIOWIEC
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 137 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 21-11-2014
Gemaakt op: 21-11-2014
Gepubliceerd op: 21-11-2014
Laatste verandering: 29-04-2016
36x Gevonden
5x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
65 x Bekeken
25 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: całka, zago
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Czas by uzupełnić tą skrzynką historię Kaliskiego Dworca autobusowego, którą rozpocząłem w keszu OP85EF Tego już nie ma – Dworzec autobusowy.

Jak wspomniałem to w opisie powyższej skrzynki, Dworzec autobusowy w budynku wybudowanym w 1936 roku na ul. Nadwodnej, po wojnie nazwanej ul. Marcelego Nowotki, funkcjonował do 27 kwietnia 1975r.

Następnego dnia Dworzec autobusowy, właścicielem którego był PKS (Państwowa Komunikacja Samochodowa), rozpoczął swą działalność w budowanym od 1972r obiekcie mieszczącym się przy ul. Wrocławskiej 82-84. Jego lokalizację obrazuje zamieszczony poniżej fragment mapy z 1980r.

Otwarcia dworca dokonały przy udziale tłumu Kaliszan i okolicznych miejscowości, władze ówczesnej „jedynie słusznej partii” oraz władze miasta, które to już wtedy przygotowywały się do mającej nastąpić za miesiąc „reorganizacji administracyjnej” w wyniku której Kalisz stał się siedzibą władz województwa kaliskiego. Oczywiście, przemowom, owacjom oraz „czynnościom” opisywanym przez znanego kabarecistę Jana Pietrzaka jako: cyt:...klapa, rąsia, buźka, goździk” nie było końca.

Nowoczesny i ładny jak na owe czasy obiekt w drugiej połowie lat siedemdziesiątych był dumą Kaliszan i przedstawiany był jako „jedna z wizytówek” czego potwierdzeniem jest widokówka pocztowa której zdjęcie zamieszczone zostało poniżej.

Z biegiem lat dworzec nieco spowszedniał i „wrósł” w dzielnicę mieszkaniową, ale zawsze stanowił charakterystyczny fragment zabudowy miasta aż do początków roku 2009 kiedy to po Kaliszu

zaczęła krążyć wieść o budowanym w pobliżu, nowym dworcu autobusowym. Wieść ta została oficjalnie potwierdzona 16 maja 2009r, kiedy to na drzwiach budynku dworca pojawiła się kartka informująca pasażerów o jego przeniesieniu do nowego budynku przy ul. Podmiejskiej 2A. Opuszczona budowla przetrwała jeszcze jako obiekt bezużyteczny ponad 2 lata. Na początku lipca 2011r kolejny budynek kaliskiego Dworca autobusowego przestał istnieć.

Na jego miejscu oraz miejscu towarzyszących mu zabudowań i placu manewrowym wybudowano okazałą handlowo-rozrywkową Galerię Amber którą można oglądać z miejsca ukrycia kesza. Z miejsca tego można również wyruszyć na krótką wycieczkę po budynku nowego dworca, który jest nieco mniejszy od starego ale jak twierdzą jego właściciele i pasażerowie, wystarczający.

Jak można to wywnioskować z ostatnich dwóch zdań, skrzyneczka poświęcona nieistniejącemu już budynkowi dworca autobusowego została ukryta przy nowym Dworcu autobusowym w pobliżu Galerii Amber.

Jest to już 4 miejsce jej ukrycia gdyż poprzednie kesze zostały zabrane i prawdopodobnie zdekonspirowane przez "wielbiciela ciekawych i nietypowych elementów kamuflujących". Z tego to powodu również, obecny kesz to jedynie pojemnik 12 ml zawierający tylko logbook. Należy więc zabrać ze sobą ołówek.

W bezpośredniej bliskości skrzynki ruch pieszy i samochodowy jest dość znaczny. Należy więc zwracać uwagę przede-wszystkim na pojazdy stojące przed sygnalizatorami oraz mieszkańców posesji z drugiej strony ulicy.

Proszę również o staranne odkładanie skrzynki i w sposób niezauważalny dla osób postronnych. Dziękuję i życzę powodzenia w poszukiwaniach.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Lokalizacja Dworca na mapie z 1980r
Zdjęcie dworca z widokówki
Z lewej str. miejsce gdzie był Dworzec