Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Betonowa konstrukcja - OP85XN
czyli pozostałości fabryki "Stern"
Właściciel: szysek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 5 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-11-2014
Data utworzenia: 09-11-2014
Data opublikowania: 09-11-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 29-07-2024
42x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
56 odwiedzających
38 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Browarzy
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Opis miejsca:

Przed wojną w Szczecinie produkowano niezwykłe wyroby z cementu i betonu, a możemy je odnaleźć nie tylko w postaci cmentarnych nagrobków i wojennych bunkrów, ale także w innych formach, które z powodzeniem zaprzeczają tezie, że „z betonu można zrobić tylko wielką obrzydliwość”.

Cement kojarzy się nam, współczesnym, przede wszystkim z drugą połową XX wieku, z potężnymi mostami, z konstrukcjami żelbetowych gmachów, z szarością wielkopłytowych blokowisk. A przecież ten materiał wynaleźli już starożytni Rzymianie i z powodzeniem go stosowali! Co prawda po upadku Rzymu zapomniano o tym wynalazku i wrócił on na place budów dopiero po 1824 roku, kiedy to Anglik Joseph Aspdin opatentował produkcję cementu portlandzkiego. Warto też wiedzieć, że piątą z kolei fabrykę cementu na świecie uruchomiono na ziemiach polskich (w 1857 r., w Grodźcu koło Będzina).

Jednak nieco wcześniej wytwórnia cementu powstała właśnie w Szczecinie, na dodatek w oparciu o rodzimą technologię chemika, dr H. Bleibtreu’a, który po ukończeniu studiów w Anglii osiadł w Szczecinie. Tutaj pozyskał go do współpracy P.Gutike, właściciel wykupionych od państwa (w 1852r.) gruntów po cegielni fortecznej w Żelechowej. Tak właśnie, w latach 1853-55, powstała Szczecińska Fabryka Cementu Portlandzkiego (Stettiner Portland-Zementfabrik), pierwszy zakład w Niemczech, który wykorzystywał do produkcji krajowe surowce i nową metodę dr H.Bleibtreu’a, rozpowszechnioną później na terenie Niemiec. Współwłaścicielami fabryki byli P.Gutike, H.Bleibrteu, W.Lossius, dr Delbruck, potem Jonas i dr Goslich. Głównym produktem był cement portlandzki, z którego 25% wysyłano na eksport. Zakład produkował też cegły oraz wyroby ze sztucznego kamienia cementowego (płyty trotuarowe, stopnice, rury). Specjalną glinę pozyskiwano na terenie Żelechowej, kredę w rejonie Puszczy Bukowej, Zdrojów i Podjuch. Zakład dysponował własnymi parowcami i promami do transportu surowców.
Cement ze Szczecina został wyróżniony na światowej wystawie przemysłowej w Paryżu, w 1855r. Po osiągnięciu tego spektakularnego sukcesu dr Bleitbreu wrócił do swojej rodzinnej Nadrenii, a kierownictwo zakładu przejął W.Lossius. Od tego momentu wszyscy właściciele tej spółki akcyjnej pochodzili ze Szczecina.

W 1862r. grupa kupców z G.Toepfferem i H.Grawitzem na czele wykupiła część majątku junkierskiego w Zdrojach i tak na skraju Gór Bukowych powstał obiekt, po którym dzisiaj możemy podziwiać przede wszystkim dawne wyrobisko kredy (Jezioro Szmaragdowe, powstałe w lipcu 1925r., kiedy woda wdarła się do wyrobiska) i znajdujące się nieopodal pozostałości sztucznej groty, zwanej potocznie „Grotą Goeringa”. Przed „Grotą” jeszcze kilkadziesiąt lat temu można było wdrapywać się na dwa tajemnicze łuki żelbetowe, które o wiele wcześniej unosiły na sobie misterną pagodę.

Fabryka Cementu Portlandzkiego Toepffera i Grawitza (Portland-Zement-Fabrik „STERN”, Toepffer, Grawitz & Co) założona w 1862 r. przez Gustava Adolfa Toepffera i Heinricha Grawitza jako towarzystwo handlowe, po śmierci założycieli prowadzona była przez następców – Alberta Eduarda Toepffera i Georga Grawitza.

Fabryka ta położona była przy drodze ze Zdrojów do Podjuch i dla ułatwienia transportu została połączona kanałem z Regalicą. Do dziś na ulicach Szczecina odnaleźć można płytki chodnikowe ze znakiem „Stern” lub rysunkiem pięcioramiennej gwiazdy (Stern = gwiazda).

„STERN” w Zdrojach nie był jedynym przedsiębiorstwem, które prowadzili Toepfferowie i Grawitzowie. W 1896 r. założyli oni nad Odrą, przy dzisiejszej ul. Firlika 2 Fabrykę Kamieni Cementowych „Kometa” w Grabowie (Grabower Cementsteinfabrik „Comet” GmbH.). Zakład produkował wyroby cementowe, głównie płyty trotuarowe ze sztucznego granitu. Jako próbę możliwości technicznych płytami tymi wybrukowano 8000 m2 chodników przy Unter den Linden w Berlinie. Efekt okazał się na tyle zadowalający, że stolica Niemiec zamówiła w 1904 r. 40 000 m2. Na pocz. XX w. zdolność produkcyjna fabryki sięgała 100 000 m2 rocznie. Wykonywano też żebrowane stopnice i okładziny fasad w sztucznym kamieniu, sztucznym marmurze i sztucznym granicie, także szlifowane i polerowane. Zakład wykonywał także prace konstrukcyjne z żelbetu (np. nabrzeża w szczecińskiej strefie wolnocłowej, fundamenty zakładów „Union” w Glinkach i budynku ubezpieczalni krajowej na Wałach Chrobrego, zbiornik gazu na Niebuszewie, fundamenty doku w stoczni „Vulkan” itd.).
Podobnie, jak płytki chodnikowe firmy „STERN”, do dzisiaj można dojrzeć pod nogami wyroby oznaczone podpisem „Comet” (albo z rysunkiem „gwiazdy z warkoczem”, czyli komety).

W tym artykule jeszcze raz należy przypomnieć działalność Pomorskiego Związku Przemysłowego Sp. Akc. (Pommerscher Industrie-Verein a.A. ), którego istnienie związane jest m.in. z osobą darczyńcy dla miasta terenów dzisiejszego Parku Kasprowicza – Johannesa Quistorpa.
Przedsiębiorstwo składało się z cementowni w Lubiniu (założonej w 1855 r. przez J. Quistorpa), dwóch fabryk w Wolgast (1889 i 1904) oraz w Jasmund na Rugii, cegielni parowej, bielarni, fabryki cegieł w Ueckermünde, a także założonej w 1882 r. fabryki wyrobów szamotowych i klinkierowych położonej nad Odrą w Skolwinie. Zbudowana przez własną stocznię w Lubiniu flota do transportu wyrobów i surowców między oddziałami – liczyła na przełomie XIX/XX w. 24 jednostki parowe i żaglowe.

Szczecińscy przedsiębiorcy byli więc pionierami w zakresie produkcji cementu i jego wyrobów. Już przed rokiem 1870 szczeciński ośrodek cementowy należał do najnowocześniejszych w Niemczech. O wysokiej klasie produkcji szczecińskich wyrobów z cementu portlandzkiego może świadczyć specjalizacja w zakresie sztucznego kamienia, produkowanego w Szczecińskiej Fabryce Cementu Portlandzkiego, w Fabryce Cementu Portlandzkiego „Stern” i innych mniejszych zakładach. Szczecińskie firmy, m.in. Pommersche Industrie Verein potentata szczecińskiego Quistorpa – zaspokajały potrzeby chłonnego rynku także w zakresie materiałów okładzinowych i posadzkowych, w tym klinkierowych oraz płytek chodnikowych, krawężników itp.

 

Zaczerpnięte z: http://sedina.pl/wordpress/index.php/2004/12/29/pikno-cementu/

 

Opis skrzynki:

Do obiektu można dotrzeć skręcając z ul. Bat.Chłopskich w uliczkę. Po około 100m skręcamy na drogę w lewo a następnie udajemy się ścieżką wprost pod obiekt.

Kesz ukrył się za betonowym okręgiem w rogu. Potrzebne będą łopatka oraz rękawiczki.

Radzę nie podejmować po zmroku.

 

14-12-2021: Reaktywacja

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Spoiler
Betonowy krąg
Co się tu znajdowało?