Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół w Wysokiej - OP85T9
Kościoły na Kociewiu
Właściciel: macc.bo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 99 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-11-2014
Data utworzenia: 02-11-2014
Data opublikowania: 02-11-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 03-11-2014
46x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
20 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O wsi.

Na terenie Polski mamy aż 21 wsi oraz jedno miasto o tej nazwie. Nasza kociewska Wysoka leży w zachodniej części gminy Bobowo. Jak sam nazwa wskazuje obszar miejscowości jest pokryty niewielkimi wzgórzami. Za panowania Zakonu Najświętszej Maryi Panny nosiła nazwy: Wissoka, Wiesenwald, Wiese, pruska i hitlerowska: Wisenwald, Wisenwalde.

Ślady pobytu człowieka na tym terenie sięgają neolitu 4000-1700 p.n.e. W 1954 roku 2 km na południe od wsi odkryto cmentarzysko grobów skrzynkowych z urnami popielnicowymi o ciekawej ornamentacji jodełkowej i z układu linii - inkrustowanej żywicą. W kwietniu 1959 roku gdańscy archeolodzy dokonali tam podobnych ustaleń. Groby były nakryte kamieniami z wydrążeniem, potrzebnym prawdopodobnie do rozcierania zboża (żarna). Cmentarzysko liczyło 10 grobów skrzynkowych. Wskazuje ono na istnienie w tym miejscu osady w latach 700-400 p.n.e., ludności kultury wschodnio-pomorskiej. Przy kopaniu torfu w 1960 roku na głębokości 1,5 m natknięto się na urnę glinianą z toczkiem wzorcowanym, pochodzącą z XII-XIII w. Z południa na północ, przez Wdę, Zelgoszcz, Wysokę, Dąbrówkę do Starogardu, przechodziła w średniowieczu droga kupców podążających nad Bałtyk. Jak podaje J. Milewski w opisie wsi, pierwsza pisana wzmianka o Wysokiej występuje w 1352 roku w dokumencie wystawionym przez komtura krzyżackiego w Gniewie, a określającego granice tej miejscowości.

  

Kościół, a właściwie kościółek w Wysokiej, został pobudowany - biorąc pod uwagę średnią wieku obiektów sakralnych, całkiem niedawno. 

Mieszkańcy Wysokiej, pobliskich Żabianek, Urbanowa swój parafialny kościół przez stulecia mieli w Bobowie. Dekretem ks. biskupa Bernarda Czaplińskiego w maju 1980 roku proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Bobowie został mianowany 41-letni ks. Jerzy Górecki, pochodzący z pobliskiej Dąbrówki. Już od pierwszych miesięcy duszpasterzowania w Bobowie podjął on trud wybudowania świątyni w Wysoce. Po wielu problemach z uzyskaniem pozwolenia na budowę kościoła, wreszcie w 1983 roku dzięki pomocy ówczesnego wojewody gdańskiego – Jerzego Szwarca uzyskano pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych. Działkę na wzgórzu przy wylocie drogi do Bobowa udostępniła rodzina Kozłowskich. Miejsce pod budowę kościoła wybrano z rozmysłem – naprzeciw starej, uroczej bożej męki, przy zakręcie szosy, która biegnie przez wieś niczym oś. Kościółek widać zewsząd ze wsi i okolicy. 

Budowali go mieszkańcy całej parafii, w skład której wchodzi Bobowo, Grabowiec, Smoląg i Wysoka. Co ciekawe, nie dostali na budowę przydziału na materiały budowlane [dla wyjaśnienia to były czasy kiedy takie rzeczy był trudno dostępne i reglamentowane]. Przydziały dostawali rolnicy i ofiarowywali je na budowę. 

Budowa rozpoczęła się w 1983 roku, a jesienią 1986 roku poświęcenia świątyni, której patronem są święci apostołowie Piotr i Paweł dokonał ks. biskup Jan Bernard Szlaga.

Za: www.bobowo.besaba.com

 

O skrzynce: Większe mikro, pojazd można zostawić na prowizorycznym parkingu między kościółkiem a cmentarzem.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół
Co widzi kesz?
Totalny spoiler