Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Tego już nie ma - Dworzec autobusowy - OP85EF
Czyli dawny Kalisz
Właściciel: RADIOWIEC
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 105 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-10-2014
Data utworzenia: 16-10-2014
Data opublikowania: 16-10-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 20-11-2016
58x znaleziona
7x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
106 odwiedzających
32 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W dniu 15 listopada 1902r oddano do użytku linię kolei kalisko-warszawskiej, która to połączyła ówczesne nadgraniczne miasto Kalisz z Warszawą oraz całym Cesarstwem Rosyjskim. Lokalizacja dworca tej kolei oddalonego od śródmieścia o około 3 km wymusiła pierwsze potrzeby komunikacyjne. Na początku dojazd na dworzec kolejowy odbywał się dorożkami konnymi a następnie dorożkami samochodowymi oraz autobusami.

Do dalszego rozwoju komunikacji w mieście przyczyniło się rozpoczęcie w 1918r regularnego ruchu pasażerskiego i towarowego na linii wąskotorowej kalisko-tureckiej Kolei Powiatowej. Dworzec tej kolei zlokalizowany był na Majkowie przy ul. Stawiszyńskiej. Jego odległość od śródmieścia to około 2,5 km.

W kolejnych latach rozwój gospodarki miasta Kalisza spowodowany istnieniem wymienionych powyżej kolei oraz rozwojem przemysłu, zaskutkował rozwojem komunikacji na terenie miasta i najbliższych okolic.

W 1936r dla potrzeb rozwijającej się komunikacji obsługującej okoliczne miejscowości Kalisza i łączącej to miasto z sąsiednimi powiatami, Zarząd Miejski zdecydował wybudować dworzec autobusowy. Powstał on na ul. Nadwodnej, dzisiaj A. Paderewskiego, w miejscu gdzie obecnie znajduje się parking widoczny z miejsca ukrycia kesza. Wygląd tego budynku jak i najbliższej okolicy można zobaczyć na zdjęciu zamieszczonym na stronie www. Budynek ten po II Wojnie Światowej (zdjęcie na stronie) nadal pełnił rolę dworca autobusowego, eksploatowanego przez PKS (Państwową Komunikację Samochodową) aż do momentu wybudowania nowego Dworca PKS przy ul. Górnośląskiej 82/84 co miało miejsce w 1975r a więc wtedy kiedy to Kalisz został stolicą województwa kaliskiego.

Porządkujące” i rozbudowujące się nowe miasto wojewódzkie budynek dworca autobusowego najpierw wykorzystywało jako wiatę przystanków autobusów komunikacji miejskiej a następnie rozebrało pozostawiając w tym miejscu jedynie sporych rozmiarów wysepkę przystankową(zob. zdjęcie poniżej). Wysepka ta przetrwała do wiosny obecnego 2014r. Obecnie zastąpiona została płatnym parkingiem, a przystanki przeniesiono bliżej ul. Kanonickiej (zdjęcie 2)

Tak kończy się historia bardzo ważnego kiedyś dla miasta miejsca na które chcę zwrócić uwagę tą skrzyneczką.

Skrzyneczką która jest mikro pojemnikiem z magnesem i ukryta jest w .... pod koordynatami z dokładnością 4m, na wysokości czoła. Zawiera tylko papierowy logbook bo jej wymiary to1x1x2,5cm, tak więc trzeba by mieć ze sobą jakiś pisak no i przydatna dla wygody byłaby pęseta. Przy podejmowaniu kesza proszę zachować szczególną ostrożność bo miejsce jest „ruchliwe” a na parkingu i plantach mogą „siedzieć oczy”. Życzę powodzenia i do „spotkania” przy kolejnym keszu „Tego już nie ma”.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Miejsce po dworcu do wiosny 2014r
Miejsce po dworcu obecnie - jesień 2014r