Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Dom Hernesa [luk26] [100+] - OP85DA
znikająca architektura Lubonia (dom mojego pradziada)
Owner: luksta
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 58 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 26-11-2015
Date created: 16-10-2014
Date published: 26-11-2015
Last modification: 02-12-2018
27x Found
5x Not found
4 notes
watchers 0 watchers
93 visitors
21 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 


Jeszcze nie tak dawno stał tutaj dom. Wybudowany w 1903 roku jako jeden z najokazalszych, ciekawych architektonicznie o oryginalnej i charakterystycznej elewacji, pełnił funkcję karczmy, sklepu rzeźnickiego, po wojnie sklepu GS. W rękach rodziny ostał się przez trzy pokolenia. Wspaniale zdobiona fasada domu witała wjeżdżających do Lubonia od strony północnej. W sierpniu 2015 został szybko rozebrany. W tym miejscu niestety powstanie kolejna myjnia lub osiedle domów.

Jak każdy stary dom, tak i ten ma swoją historię. Między innymi wydarzyły się w nim dwa tragiczne wypadki.

W niedzielę 30.12.1928 tuż przed sylwestrem w gospodzie doszło do nieszczęśliwego wypadku z użyciem broni palnej po wcześniejszej bójce między szwagrami - Stefanem Bosym i Władysławem Teuschnerem. Zginął wtedy 20-letni brat Władysława - Stefan. Natomiast w latach trzydziestych ubiegłego wieku miała miejsce jeszcze jedna tragiczna historia kiedy to szwagierka Józefa, młodsza siostra jego żony Seweryny - Stefania, która pomagała w gospodarstwie. Poznała ona ówczesnego prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w Żabikowie. Rodzicom Stefanii nie podobała się ta partia i poprosili Józefa i Sewerynę aby postawili jej ultimatum, albo zerwie znajomość albo ma się spakować i nie przyjeżdżać więcej. Załamana sytuacją 19-latka znalazła w komodzie pistolet Józefa i 27 sierpnia 1934 stojąc przed lustrem postrzeliła się w serce. Dziewczyny nie udało się uratować.

Kilka faktów z życia właściciela.
Józef Hernes urodził się w 1883r. w miejscowości Lipie koło Wrześni. przed 1888 przeprowadził się do Lubonia gdzie rodzice kupili mu ok 200ha ziemi (od domu wzdłuż Warty wraz z obecnymi Zakładami Chemicznymi LUVENA). Miał siedmioro rodzeństwa.

Z bronią w ręku brał udział w Powstaniu Wielkopolskim od wybuchy do jego zakończenia. Uczestniczył również w wojnie polsko-bolszewickiej jeszcze w swoim rodzinnym mieście. W latach międzywojennych trudnił się handlem, od roku 1923 był właścicielem gospody i sklepu rzeźnickiego, w którym sprzedawał produkty z własnego uboju z przydomowej masarni.

W roku 1930 został sołtysem Lubonia.

W czasie II Wojny św. został aresztowany za nielegalny ubój, po czym osadzono go w więzieniu we Wronkach. W śledztwie ujawniono jego patriotyczną przeszłość i przeniesiono do obozu Mauthausen-Gusen. Po wojnie wyzwolony przez wojska alianckie wrócił do Lubonia i zajął się rolnictwem i uprawiał dzierżawione grunty. Zginął tragicznie jadąc rowerem w kierunku Dębca pod kolami ciężarówki.

Mieszkał w Luboniu od 1920, odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem za Wolność i Zwycięstwo.

Należał przed wojną do m.in. do Ochotniczej Straży Pożarnej w Luboniu, Towarzystwa Rękodzielników w Luboniu. Od 1945 do Związku Powstańców Wielkopolskich 1918-1919, Koło Poznań-Śródmieście (leg. nr 690)

Skrzynka

Tradycyjna, na kordach.

Pictures
poniżej karczmy linia kolejki wożącej z cegielni nad Wartę cegły do budowy Twierdzy Poznań (ul. Powstańców Wlkp. i Dąbrowskiego)
własne wyroby w gospodzie oraz duży wybór trunków
Józef (2-gi z lewej) wraz personelem sklepu
ubojnia
działka z lotu ptaka tuż przed zburzeniem domu
fasada od strony gospody
rodzina (od lewej: córka Genowefa z mężem Seweryna z Józefem oraz wnuczką Hanią, przyjaciel rodziny, Stanisława wraz z mężem Wiktorem, Maria z mężem Konstatnym i córką Aleksandrą)
Frontalne, zamurowane wejście do sklepu, po lewej była gospoda, po prawej mieścił się sklep.
Towarzystwo Rękodzielników w Luboniu założone w 1910r. na tle domu przy obecnej ul. Armii Poznań. Jóżef Hernes siedzi trzeci z lewej. Wśród członków inni Powstańcy Wielkopolscy: Stanisław Wasilewski (2-gi z prawej), Szczepan Kubiak (sto
Log entries: Found 27x Not found 5x Note 4x All entries Show deletions